Reklama

Čo už len môže byť drahé na USB-C kábli? Neuveríte čo všetko tam je!

Zdroj | Lumafield
Richard Pliešovský
Zdroj | Lumafield
Zdroj | Lumafield

Príchodom USB-C portu do iPhonu sa opät otvorila téma káblov a ich diametrálne odlišných cien. Nečudo, úplne rovnaké káble sa totiž extrémne líšia cenou. Je niekto „nenažraný“, alebo je za tým niečo viac?

Určite sa aj vy pýtate, prečo by ste za kábel mali platiť od 80 €, ak si ho môžete kúpiť od 3 €? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch a už sa nikdy nebudete diviť, prečo majú rozdielne cenovky.

Portál Lumafield vložil pod priemyselný röntgenový CT skener Neptun štyri rôzne druhy USB-C káblov aby odhalil, čo sa v nich ukrýva. Čo zistil?

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple Thunderbolt 4 (USB‑C) Pro

Legenda medzi káblami? Cenou určite. Apple Thunderbolt 4 (USB‑C) Pro je univerzálny konektor, ktorý vyhovuje širokému spektru potrieb prenosu dát a nabíjania. Podporuje Thunderbolt 3, Thunderbolt 4 a USB 4 prenos dát s rýchlosťou dosahujúcou až 40 Gb/s. Je tiež vybavený video výstupom DisplayPort (HBR3) a dokáže nabíjať zariadenia výkonom až 100 W, čím prekonáva väčšinu dátových a energetických požiadaviek.

Zdroj | Lumafield
Kryt z nehrdzavejúcej ocele a odľahčenie napätia na hlavici konektora Thunderbolt.
Zdroj | Lumafield
Kryt z nehrdzavejúcej ocele a odľahčenie napätia na hlavici konektora Thunderbolt.

Konektor Thunderbolt má 24 pinov, všetky sú nezávisle namontované na 10-vrstvovom PCBA. Odfiltrovaním substrátu PCB s nižšou hustotou sa ukázala spleť slepých priechodov.Tie spájajú vonkajšiu vrstvu s vnútornými vrstvami, no neprechádzajú celou doskou.

Ďalšou vychytávkou nájdenou na doske s plošnými spojmi je zvlnenie na jednej zo stôp. Ide o malú obchádzku, aby sa zaistilo, že má rovnakú dĺžku ako spárovaná stopa, čo je mimoriadne dôležité pri prenose dát s extra vysokou rýchlosťou.

Zdroj | Lumafield

Thunderbolt má tri odlišné typy vodičov zodpovedajúce jeho možnostiam nabíjania a prenosu dát. Koaxiálne tienené vodiče v kábli sú vysokorýchlostné dátové linky. Väčšina netienených káblov prenáša energiu, ale dva z nich sú dátové káble, ktoré podporujú staršie funkcie USB 2.0. Vodiče a ich tienenie sú na PCBA priložené oddelene.

Zdroj | Lumafield

Ako vidíte, kábel Thunderbolt predstavuje nečakaný kus kreatívneho inžinierstva.

Kábel Amazon Basics USB-C

Kábel Amazon Basics USB-C na USB-C 2.0 sa predáva za zlomok ceny kábla od Apple, ponúka nabíjanie až 60 W a rýchlosť prenosu dát až 480 Mbps. Podobne ako Thunderbolt, aj Amazon Basics má pod plastovým krytom kovový plášť poskytujúci tienenie.

Zdroj | Lumafield

Na hrote konektora sa nachádza len 12 kolíkov, teda o polovicu menej ako v Thunderbolte. Štyri páry z nich sú preskočené, ide zrejme o jednoduchší a cenovo výhodnejší dizajn, ktorý zaistí základné funkcie pre nabíjanie a prenos dát s nižšou rýchlosťou. Plášť zástrčky je úplne uzemnený, je prispájkovaný na koncové kolíky konektora.

Kábel NiceTQ USB-C

Kábel NiceTQ USB-C sa dá kúpiť asi za 5,59 dolárov. Výrobca uvádza, že prenáša dáta rýchlosťou až 10 Gbps, čo je síce menej ako 40 Gbps z Thunderbolt, ale oveľa viac ako 480 Mbps od Amazon Basics. Ako je to v skutočnosti?

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Lumafield

Ako vidíte oba obrázku (hore), ide o oveľa primitívnejší kábel. Pod krytom z mäkkého plastu nemá žiadne kovové tienenie a plášť zástrčky sa „vznáša“ v prelisovanom plaste bez akéhokoľvek spojenia s uzemňovacím vodičom kábla. Odľahčenie kábla je len gumené predĺženie plastového krytu zástrčky – na rozdiel od predchádzajúcich dvoch konektorov bez kovovej výstuže.

Vo vnútri hrotu konektora je osem kolíkov, no ku káblu sa pripájajú iba štyri z nich. Ďalšie štyri plávajú v plastovom prelisovaní konektora, čo je rozdiel oporti kábla Amazon Basics, kde sú zrkadlové kolíky navzájom preskočené. To môže predstavovať problémy so spoľahlivosťou – v prípade, že sa jeden z aktívnych kolíkov opotrebuje alebo ohne a nedá sa spoľahlivo pripojiť k portu, nebude mať na opačnej strane nadbytočný kolík, na ktorý by sa dal vrátiť.

Zdroj | Lumafield

Toto je jediný kábel, ktorý technici z Lumafieldu naskenovali a neobsahuje PCBA. Kolíky sa pripájajú priamo k vodičom. Kábel mal prenášať dáta až 10 Gbps, teda rýchlosťou zodpovedajúcou USB 3.1 Gen 2, no má kolíky a káble na podporu USB 2.0, čo je maximálna rýchlosť 480 Mbps. Po zlej spätnej väzbe od kupujúcich bol jeho predaj v Amazone ukončený.

USB-C kábel ATYFUER

Tento USB-C kábel sa predáva ako nabíjací kábel bez bližších špecifikácií. Po röntgenovom oskenovaní sa ukázalo, že má úplnú sadu 24 kolíkov, ktoré sú jednotlivo na doske plošných spojov, aj keď iba 12 je pripojených k stopám. Napriek tomu, že sa uvádza len ako nabíjací kábel, jeho kolíky a vodiče sú nakonfigurované na prenos dát cez USB 2.0.

Zdroj | Lumafield

Ako vidíte, rozdiely medzi káblami sú markantné, vždy treba mať na pamäti, čo od neho požadujete a na čo ho budete používať. Okrem bezpečnosti sa treba zamyslieť, či naozaj potrebujete prenášať dáta vysokou rýchlosťou, resp. nabíjať zariadenie vysokým výkonom. Na nabíjanie smartfónu vám stačí prakticky akýkoľvek kábel.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.