Reklama

Právo na opravu sa v Európe stáva realitou

Zdroj | unsplash/Clint Bustrillos
Richard Pliešovský
Zdroj | unsplash/Clint Bustrillos
Zdroj | unsplash/Clint Bustrillos

Európska únia dnes definitívne schválila smernicu, ktorá hovorí o povinnosti výrobcov opravovať zariadenia aj po skončení záručnej doby. Má sa tak diať za primeranú cenu a v primeranom čase.

Ide o vyústenie úsilia Európskej komisie, ktorá tento návrh predložila 22. marca 2023 a je súčasťou novej spotrebiteľskej agendy zavádzajúcej resp. uľahčujúcej obehové hospodárstvo.

Schválená smernica dopĺňa ďalšie najnovšie právne predpisy EÚ na podporu trvalo udržateľnej spotreby. Spomenúť môžeme napríklad nariadenie o ekodizajne trvalo udržateľných výrobkov (to podporí výrobu opraviteľných výrobkov), či smernicu o posilnení postavenia spotrebiteľov pri prechode na zelenú ekonomiku (umožní nakupovať na základe lepších informácií).

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Čo nám vzala a čo nám dala EÚ za 20 rokov od kedy sme v nej?

Nové opatrenia majú tiež motivovať spotrebiteľov k tomu, aby si kúpené výrobky nechváli opraviť, predĺžili tak ich životnosť a podporili udržateľnejšiu spotrebu. Okrem ekologického rozmeru do hry vstupuje aj ekonomický aspekt – opraviť pokazený výrobok je totiž oveľa lacnejšie, ako kúpa nového.

Producenti budú musieť informovať svojich zákazníkov o ich právach na opravu a zároveň poskytovať možnosť opravy u ich produktov. Spomínajú sa konkrétne práčky, sušičky, umývačky riadu, ale i smartfóny či notebooky. To nie je ale všetko, ak sa výrobok opraví v rámci záručnej doby, tá sa predĺži o ďalší rok. Doteraz to bolo tak, že sa záruke predlžovala o čas, počas ktorého bol výrobok v oprave.

Pozrite si

3 najzaujímavejšie smart práčky na našom trhu

Pozáručné opravy budú musieť garantovať výrobcovia, pokiaľ je och oprava „technicky uskutočniteľná v súlade s prepismi únie“. Zákazníci budú mať tiež nárok na zapožičanie náhradných zariadení počas doby opravy.

V dnešnej dobe je prakticky na každý výrobok záruka 2 roky. Už tento fakt predražuje niektoré zariadenia, napr. v USA je záručná doba štandardne 1 rok. Pokrytie dlhšej doby je pre používateľa na jednej strane fajn, ale na druhej si za to pripláca. Ak teraz budú musieť producenti a oficiálni dovozcovia/distribútori musieť pokrývať ďalšie náklady, určite to nepôjde z ich vrecka.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.