Reklama

Pravda alebo mýtus? Zapíname si režim lietadlo cestou na dovolenku zbytočne?

Zdroj | Pongsawat Pasom/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Pongsawat Pasom/Unsplash
Zdroj | Pongsawat Pasom/Unsplash

Dovolenková sezóna je už definitívne v plnom prúde, čomu okrem vyprázdnených miest a preplnených diaľníc napovedá aj väčší ruch vo vzdušnom priestore. Letecky sa k moru predsa len dostanete rýchlejšie a v dnešnej dobe niekedy aj lacnejšie než autom, vlakom či autobusom.

Mnohí sa tak v najbližších týždňoch stretnú s upozornením zo strany stewardov a stewardiek, aby si svoje zariadenia prepli do režimu lietadlo. Je to však v ére moderného letectva ešte vôbec nevyhnutné a ak áno, prečo?

Upozornenia v lietadlách, aby si cestujúci vypli svoje prenosné elektronické zariadenia, je už dnes skôr raritou. Oveľa častejšie sa stretneme so žiadosťou, aby sme si naše smartfóny, tablety a ďalšie drobné zariadenia prepli do režimu lietadlo. Ten je už súčasťou prakticky všetkých moderných zariadení, ktoré môžu vyžarovať akýkoľvek typ signálu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Režim lietadlo slúži práve na rýchlu deaktiváciu všetkých typov modemov vstavaných do zariadení, či už ide o modem potrebný pre pripojenie smartfónu k mobilnej sieti alebo modem zabezpečujúci Bluetooth a Wi-Fi konektivitu. Prepnutím zariadenia do režimu lietadlo dôjde zväčša k súbežnému vypnutiu všetkých týchto typov bezdrôtových prenosov.

Zdroj | Sten Ritterfeld/Unsplash

Mnohé zariadenia však umožňujú si Bluetooth a Wi-Fi pripojenie opätovne aktivovať a to aj v režime lietadlo. Napokon, mnohí cestujúci chcú na palube lietadla využívať Bluetooth slúchadlá a prípadne aj internet, ktorý už na palube lietadiel prostredníctvom Wi-Fi ponúkajú mnohé aerolinky. Vypnutý by tak mal zostať práve modem pre klasický mobilný signál.

Zariadenia, najčastejšie smarfóny, sa na palube lietadla môžu pokúšať pripojiť k najbližšej vysielacej stanici niektorého z operátorov. Keď takýto signál, ktorý samozrejme vo výške niekoľkých kilometrov nad zemou dostupný nie je, nezachytia, intenzitu vyhľadávania signálu zosilnia, čím podľa agentúr pre bezpečnosť letectva môžu byť zdrojom elektromagnetickej interferencie a vyrušiť niektoré navigačné systémy lietadiel. Najväčšie riziko by v tomto prípade nastávalo pri pristávaní, kedy je od palubných systémov vyžadovaná čo najväčšia miera presnosti.

Je pravdou, že nie každé mobilné zariadenie by dokázalo spôsobiť takéto rušenie a na druhej strane na takéto rušenie nie je náchylný každý typ lietadla a v ňom integrované systémy. Otestovať každú kombináciu týchto dvoch strán a následne vyžadovať aktiváciu režimu lietadlo (či vypnutie zariadenia) iba pri niektorých zariadeniach, by však bolo nereálne a tak je toto pravidlo aplikované na všetkých cestujúcich a všetky typy zariadení.

Pozrite si

Platiť v hotovosti, alebo mobilom? Na čo si dať pozor?

Požiadavka na vypínanie zariadení, resp. aktiváciu režimu lietadlo, však nemá korene iba v agentúrach pre bezpečnosť letectva, ale prichádza aj zo strany telekomunikačných agentúr. Podľa nich zariadenia pripájajúce sa k sieti z výšky, môžu spôsobiť preťaženie vysielačov na zemi. Hoci kvôli rušeniu signálu mobilným zariadením podľa zistení úradov ešte doposiaľ nespadlo žiadne lietadlo, nejde o mýtus, ale o snahu eliminovať možné riziká a technické problémy, ktoré by inak mohli na palube i na zemi nastať.

Diskusia medzi fanúšikmi a odporcami týchto zákazov prebieha už celé desaťročia, no vďaka technologickému pokroku jej už čoskoro bude možno koniec, minimálne v určitých regiónoch a na palube určitých lietadiel.

Európska únia v novembri 2022 oznámila záujem povoliť cestujúcim využívať na palube lietadiel 5G pripojenie zabezpečené pomocou malých buniek (picocell) určených pre vysielanie signálu prostredníctvom milimetrových vĺn. Inými slovami, pokiaľ budete mať vo vrecku 5G smartfón, po nastúpení do lietadla si už čoskoro možno nebudete musieť zapínať režim lietadlo a na palube budete môcť telefonovať a SMS-kovať rovnako, ako na zemi.

Táto možnosť je však ešte stále hudbou budúcnosti a v dnešnej dobe platí, že zariadenia na palube lietadiel si je ešte stále potrebné prepínať do režimu lietadlo. Keď už nie kvôli bezpečnosti letu, urobiť by ste tak mali kvôli sebe z dôvodu výdrže batérie. Hľadanie mobilného signálu patrí medzi najväčších žrútov energie a tak v prípade, že si mobilné pripojenie na palube lietadla nevypnete, celkom zbytočne si vybijete jeho batériu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.