Reklama

Platiť v hotovosti, alebo mobilom? Na čo si dať pozor?

Zdroj | CardMapr.nl/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | CardMapr.nl/Unsplash
Zdroj | CardMapr.nl/Unsplash

Leto je v plnom prúde a kto môže užíva si ho plnými dúškami. Každý špás však niečo stojí a treba ho zaplatiť. Mnohí susedia za našimi hranicami majú rovnakú menu, čo v prípade platby hotovosťou nie je problém. Je však rozumné nosiť v dnešnej dobe ešte hotovosť?

Takéto otázky si klade nejeden z nás a tak sme sa pozreli na to, kedy sa oplatí mať v ruke mobil (platobnú kartu) a kedy, ak vôbec, radšej tasiť hotovosť.

Základná a dlhoročná rada platí stále. Mali by ste mať so sebou kombináciu oboch možností. Základom je, aby ste sa nespoliehali len na jednu možnosť. Samozrejme, je rozdiel, ak idete 100 km hlboko do Rakúska, alebo na druhý koniec zemegule.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Zlodeji prezradili, kedy vás nevykradnú. Využite ich rady pred dovolenkou

Príkladov prečo nie je dobré vsadiť len na jedno riešenie je množstvo. Zaparkujete v podzemnej garáži a pri východe sa dá platiť jedine kartou. Zbytočne máte v rukách nachystané mince. Ďalší nepríjemný prípad môže nastať, keď nefungujú platobné terminály, napríklad po hekerskom útoku a vy nemáte ako zaplatiť za pohonné hmoty na čerpacej stanici.

Hotovosť môže poslúžiť ako rezerva v prípade nepredvídaných okolností, ktorú je dobre mať. Pravdou však je, že bezhotovostné platby sú dnes absolútne bezproblémové prakticky v celej Európe a vo vyspelých krajinách sveta. Naši čitatelia určite radšej použijú mobil, resp. smart hodinky, ako plastovú kartičku.

Zdroj | Emil Kalibradov/Unsplash

No aj v prípade bezhotovostných platieb treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí. V provom rade si treba skontrolovať, či vám nekončí platnosť karty. Ďalej je dobré overiť si, či máte zahrnuté vo vašom balíčku platby v zahraničí, aby ste sa vyhli poplatkom. Buďte ostražití, ak chcete vyberať hotovosť z bankomatu v zahraničí.

Oblúkom sa vyhnite neznámym spoločnostiam, ktoré žijú z toho, že si za výber naúčtujú nezmyselne vysoké poplatky za transakciu, pokojne aj 10 % z vyberanej sumy. Neslávne známou je napr. ATM Mashine. Spoločnosť Euronet ATM má poplatok za výber stanovený na 1,99 až 4,99 €.

Ideálne ak nájdete pobočku vašej banky, Tatra banka spadá pod Raiffeisen bank, VÚB patrí pod Intesa Sanpaolo a pod. Pri výbere z bankomatu finančnej skupiny Erste Group (Slovenská sporiteľna) si banka účtuje za výber poplatok 0,20 €. Ak ale vyberáte z iného bankomatu v eurozóne, poplatok je 2 €, mimo eurozóny dokonca až 5 €.

Pozrite si

Chcete mať lacnú dovolenku? Tipy, ktoré vám nikto nepovie

V prípade, že vyberáte peniaze z bankomatu, alebo bezhotovostne platíte v cudzej mene, dbajte na to, aby ste nezvolili dynamický prepočet. Ak dostanete na výber, či chcete platiť, resp. prepočítavať výslednú sumu na eurá, alebo ju ponechať v lokálnej mene, určite si vyberte ponechať v domácej mene. Táto možnosť je pre vás výhodnejšia, naopak – ak si to dáte prepočítať na eurá, kurz je pre vás nevýhodnejší. Dynamický prepočet môže platbu predražiť o 10 až 15 %.

Cestujete na dovolenku lietadlom a plánujete si požičať automobil? Nezabudnite, že požičovňa zvyčajne vyžaduje úverovú (kreditnú) kartu. Inak je ale odporúčané platiť bežnou, tzv. debetnou kartou, na ktorej máte vlastné prostriedky. Je to najlacnejšie a banka vám neúčtuje úroky za ich používanie.

Posledná naša rada je, že i keď používate mobil/hodinky, nie všade môže takýto spôsob platby fungovať. Nezabudnite si preto pribaliť aj platobnú kartu a overiť, či si ešte pamätáte jej PIN kód.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.