Reklama

Chcete mať lacnú dovolenku? Tipy, ktoré vám nikto nepovie

Richard Pliešovský

Už viete kde strávite letnú dovolenku? Množstvo Slovákov ju bude mať v Európe. Kto by už nepoznal „Slovenské more“? Kto ešte neokúsil čaro Talianska?

Žijeme v slobodnej dobe a tak sa možnostiam výberu a realizácii medze nekladú. Málokto však má neobmedzený účet, aj pri relaxe sa musíme riadiť aj svojimi finančnými možnosťami.

Zostavili sme rebríček tipov, ktoré vám môžu pomôcť hlavne v prípade, že si dovolenku robíte na „vlastné tričko“. To znamená, že si nájdete lokalitu, vybavíte ubytovanie a postaráte sa o dopravu. Je to o niečo viac roboty, ale na druhej strane si to ušijete presne podľa požiadaviek.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Ubytovanie

Pri výbere lokality už zvyčajne viete, kde by ste chceli stráviť dovolenku. Prvý druh dovolenkárov je, že keď si nájdu destináciu, ktorá im prirástla k srdcu, málokedy sa vyberú inde. Druhý typ je presný opak. Vždy chcú niečo nové, iné, nevyskúšané. Do ktorej kategórie patríte vy?

Sever Talianska je pre nás veľmi zaujímavý. Z Bratislavy je to zhruba 600 až 700 km a ocitnete sa v takých destináciách, ako je Lignano, Bibione, Caorle, Jesolo. Na opačnú stranu Jadranského mora nájdete ďalší hit, Chorvátsko. Dobrou správou je, že v oboch krajinách pracuje množstvo Slovákov (Čechov) a tak nie je problém s dorozumením.

To najlepšie však ešte len príde. Keďže si tieto lokality obľúbilo množstvo turistov, vzniklo viacero facebookových skupín, kde si nájdete naozaj informácie od A po Z – vrátane ubytovania, cien v potravinách i v reštauráciách, ponúkaných služieb či pomoci s dopravou. Silná je napríklad skupina pre milovníkov Bibione (Bibione.sk), pre Lignano môžeme odporučiť nemeckú skupinu (Lignano – Sonne, Sand und Meer). Cestovateľom do Chorvátska by mala by známa skupina Dovolenka v Chorvátsku, bývanie a prenájom, alebo Chorvátsko – Skúsenosti, rady, tipy.

Pozrite si

4 najlepšie lokalizátory pre vašu batožinu

Ako získať lacné ubytovanie? Skúste osloviť (pokojne aj e-mailom) lokálne cestovné kancelárie a agentúry. Možno budete prekvapení, ako lacno sa dá získať pobyt cez miestne firmy. Ak radšej veríte Bookingu, alebo Aribnb, aj tu je priestor na to ako ušetriť. Neprihláste sa cez internet zo Slovenska, ale cez VPN sa skúste pohrať so zmenou krajiny. Je to podivuhodné, ale ostanete prekvapení, keď zistíte, že ak si objednávate pobyt z Rakúska, či z Nemecka, častokrát dostanete lepšiu cenu, ako v prípade objednávky zo Slovenska.

Dodávame, že Airbnb je spoločnosť poskytujúca formu ubytovania po celom svete v bytoch a domoch, ktoré patria súkromným osobám. Ide o platformu, ktorá ponúka možnosť krátkodobého ubytovania, čo sa využíva najmä pri cestovaní. Platforma zároveň ponúka službu zážitkov bez nutnosti platiť turistickým organizáciám. Na rozdiel od Booking.com, Airbnb nezahŕňa hotely, hostely či iné formy oficiálneho ubytovania.

2.

Doprava

Poznáte to: Dôležitá je cesta, nie cieľ? V prípade cesty na dovolenku to, samozrejme, neplatí, no nejako sa tam musíte dopraviť. Ak vynecháme stop, cestu autobusom a vlakom, ostávajú nám suchozemcom v podstate len dve možnosti – automobilom, alebo lietadlom.

Pravá dovolenka na vlastnú päsť je taká, na ktorú sa „vlastnoručne“ dopravíte. Vtedy nesmiete zabúdať na kvalitnú navigáciu Google Mapy, Apple Mapy, Waze a Sygic. O cenách pohonných hmôt vás poinformuje appka Fuelio.

Pozrite si

Šikovné appky uľahčujúce presun na dovolenku

V prípade, že z rôzneho dôvodu nechcete šoférovať na dovolenku vlastným automobilom, môžete využiť rôzne prepravné spoločnosti. Tu však treba dávať veľký pozor s výberom konkrétneho prepravcu, pozorne sleduje preferencie na sociálnych sieťach, alebo si vypočujte rady z vášho okolia. Napríklad my máme dobré skúsenosti s prepravou do Rakúska a Talianska cez Preprava Comfort.

3.

Výlety

Výlety je ideálne dohodnúť na mieste. Domorodci vám najlepšie poradia, kde sa oplatí ísť, akou dopravou a kedy. Ak si radi všetko plánujete dopredu, oslovte niektorú zo skupín na sociálnych sieťach. Dostanete toľko tipov, že vám nebudú stačiť 2 mesiace prázdnin.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prípade leteckej dopravy je tu množstvo portálov, ktoré ponúkajú lacné letenky, či dokonca jednodňové výlety doslova za pár desiatok eur. Stačí pár klikov vo vyhľadávači a ste v obraze.

4.

Ďalšie tipy

Tipov a rád ohľadne cestovania je na internete neúrekom. Zabudnúť by ste určite nemali na:

 • skoré plánovanie (+ zoznam batožiny);
 • pri cestovaní s deťmi ich treba na presun psychicky pripraviť a nezabudnúť na ich doklady totožnosti;
 • aspoň predbežne mať pripravený program;
 • skontrolujte si platnosť dokladov (občianka, vodičský, platobná karta);
 • užívate lieky? pripravte si dostatočnú zásobu na celú dovolenku;
 • pri cestovaní automobilom si vopred naplánujte trasu;
 • pri cestovaní lietadlom si zistíte podmienky prepravy batožiny;
 • podrobne si premyslíte, čo všetko potrebujete z toaletných a hygienických potrieb;
 • dátové a telefónne služby – viete, aký máte roaming?
 • pripravte si nabíjačku, ktorá podporuje miestny štandard zásuviek, potrebné káble, resp. powerbanku;
 • výber cestovného poistenia.
Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.