- #Počítače
- 3 min.
- 23.1.2023
Pravda alebo mýtus? Škodí notebooku, ak je neustále zapojený v nabíjačke?
Pre niektorých z nás je to bežná prax. Na stole máme notebook, ktorý je neustále v nabíjačke v elektrickej sieti, pričom ho vypájame len v prípade, keď notebook potrebujeme brať so sebou. Je toto správanie pre batériu dobré alebo by ste mali zmeniť návyky?
Pravdou je, že pred niekoľkými rokmi výdrž batérie vtedajších notebookov klesla už po niekoľkých stovkách nabíjacích cyklov. Vo všeobecnosti môžu batérie notebookov vydržať počas životnosti medzi tromi až piatimi rokmi a počas tejto doby dokážu absolvovať celkovo 500 až 1 000 nabíjacích cyklov.
Prvou vecou je to, že podobne ako v prípade smartfónov, aj tu platí, že by sme notebook nemali nechávať úplne vybíjať. Ak by ostal notebook nenabitý určitý čas, tak by sa nám ho nemuselo už nabiť nikdy. Podľa odborníkov je ideálny stav pre notebookovú batériu od 50 do 80 %.
V moderných notebookoch nájdeme dva typy používaných batérií, a to lítium-iónové a lítium-polymérové. Pri oboch typoch platí, že sa nemôžu prebíjať. Teda teoreticky pri nabíjaní dlhšie ako je potrebné, by nemalo dôjsť ku poškodeniu samotnej batérie. Po dosiahnutí 100 % nabitia batérie sa príjem energie zastaví a udržuje batériu notebooku na plnej úrovni nabitia.
Problém však môže nastať inde. Pri ponechaní batérie pri 100 % úrovne nabitia sa pôvodná kapacita batérie znižuje rýchlejšie. Vplyv na to môže mať aj teplota zariadenia. Notebook však môžete mať stále pripojený, odporúča sa ho však pravidelne odpájať, aby sa batéria trochu vybila. Predídete tak prípadnému poškodeniu batérie.
Aj keď sme vyššie spomínali, že notebooku neprospieva úplné vybitie a ani úplné nabitie na 100 %, aj napriek tomu by sme mali tento proces aspoň raz do mesiaca praktizovať. Pri takomto úplnom vybití a následnom nabití prichádza ku kalibrácii batérie.
Ako by sme sa teda mali správať k batérii v notebooku? Moderné lítium-iónové batérie by sa mali udržiavať v prostredí, kde je od 0 do 35 stupňov Celzia. Vyššia teplota by mohla trvalo skracovať životnosť článkov a naopak, nižšia teplota zase znižuje kapacitu článkov batérie.
Názory výrobcov sa v tomto smere taktiež odlišujú. Zatiaľ čo Acer odporúča vytiahnuť notebook z nabíjačky v čase, kedy ho nepoužívame, ASUS zase odporúča, aby sme svoj notebook vybili na 50 % aspoň raz za dva týždne. Výrobca Dell používateľom radí, že nie je žiadny problém, keď svoj notebook nechajú neustále na nabíjačke. Apple nemá žiadne striktné pravidlo k nabíjaniu svojich MacBookov.
Zrejme je dôležité nájsť v tomto kompromis – notebook bude ideálne nejakú dobu využívať intenzívne mimo nabíjačky a potom ho na dlhšiu dobu nechať pripojený k elektrike.