Reklama

Pravda alebo mýtus? Ničí bezdrôtové nabíjanie batériu viac ako klasické?

Zdroj | Limor Zellermayer
Tomáš Šmidák
Zdroj | Limor Zellermayer
Zdroj | Limor Zellermayer

Ak ste si v dnešnej dobe kúpili vlajkový smartfón, s veľkou pravdepodobnosťou podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. S jeho používaním sa však spájajú rôzne otázky vrátane tej, či táto metóda nepoškodzuje batériu viac ako klasické nabíjanie. Je to však naozaj tak?

Najskôr si musíme povedať na akom princípe bezdrôtové nabíjanie funguje. Dnešné smartfóny, využívajú na bezdrôtové nabíjanie elektromagnetickú indukciu. Smartfón, ktorý toto riešenie podporuje, má na zadnej strane zabudovanú indukčnú cievku, podobne ako aj podložka na nabíjanie. Pri blízkom kontakte týchto dvoch telies sa medzi nimi tvorí magnetické pole, ktoré produkuje elektrickú energiu.

Zdroj | Moshi
Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vybíja Bluetooth skutočne batériu a treba ho vypínať?

Pri bezdrôtovom nabíjaní dochádza, podobne ako v prípade drôtového, k tvorbe tepla. Čím vyšší výkon nabíjania, tým viac tepla sa tvorí. Prvé bezdrôtové nabíjačky mali aj z tohto dôvodu nižší výkon nabíjania, nakoľko si nevedeli s vyprodukovaným teplom rady. Z týchto čias pravdepodobne pochádza aj tento mýtus.

Zdroj | Unslpash/Daniel Korpai

Ako totiž už určite viete, batéria vplyvom vysokých teplôt degraduje. S príchodom štandardu Qi však prišli smernice a pravidlá, ktoré hovoria, že v prípade vysokých teplôt sa výkon nabíjania automaticky zníži, čím sa zníži aj teplota a zabráni sa tak poškodeniu batérie a aj samotnej nabíjačky.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Je bezdrôtové nabíjanie skutočne také neefektívne?

Najnovšie bezdrôtové nabíjačky s vysokým výkonom sú dokonca vybavené aktívnym vetrákom. Ten zabraňuje prehriatiu zariadení, vďaka čomu je možné udržať maximálny výkon nabíjania po dlhšiu dobu.

Samo o sebe teda bezdrôtové nabíjanie produkuje viac tepla ako drôtové nabíjanie, no ak si kúpite certifikovanú nabíjačku Qi, vašej batérií neškodí o nič viac. Pri bezdrôtovom nabíjaní sa totiž nezahrieva samotná batéria ale len cievka, ktorá je na ňu napojená. Systém teda stihne zareagovať skôr ako by vysoká teplota mohla ohroziť zdravie vašej batérie.

Zdroj | Melvin Thambi

Bezdrôtové nabíjanie tiež nejakým spôsobom nenarúša nabíjanie cykly batérie. Tie sa totiž odvíjajú od pravidelnosti vášho nabíjania nie od toho akým spôsobom nabíjate. Pokiaľ váš smartfón nabíjate niekoľkokrát za deň, je jedno či to bude bezdrôtovo alebo drôtovo. Batéria bude trpieť rovnako.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.