Reklama

Pravda alebo mýtus? Vybíja Bluetooth skutočne batériu a treba ho vypínať?

Zdroj | Think Apple
Michal Sobek
Zdroj | Think Apple
Zdroj | Think Apple

Určite ste už počuli frázu: Načo máš zapnuté Bluetooth? Veď ti to len zbytočne „žerie“ batériu. Dosť často sme sa s tým stretávali, ale je to skutočne tak alebo je to len zaužívaná fráza a placebo efekt?

Pozrite si

Čo je to Bluetooth, najzákladnejšia bezdrôtová technológia?

Bluetooth je bezdrôtová technológia, vďaka ktorej ku smartfónu môžeme pripojiť smart hodinky, slúchadlá alebo aj bezdrôtový reproduktor. Vtedy je pripojenie aktívne.

Zdroj | CNBC

Mnoho z nás ale necháva túto technológiu zapnutú aj vtedy, keď ku smartfónu nemáme pripojené žiadne zariadenie. Je to možno naša lenivosť a pohodlnosť, ale môže takýto náš návyk spôsobiť to, že sa nám smartfón začne rýchlejšie vybíjať? Nehovoríme, že to niekedy neplatilo, ale technológia pokročila do takého štádia, že to už nemusí platiť.

Poznáme najnovší štandard Bluetooth 5.3, ktorý pomaly mieri aj do smartfónov. Treba povedať, že čím vyššia verzia Bluetooth, tým viac sa môžeme spoľahnúť na stabilnejšie pripojenie k zariadeniam, ale čo je pre nás dôležité je to, že každá novšia verzia je energeticky úspornejšia.

To znamená, že zapnuté neaktivné Bluetooth, ktoré je nečinné, spotrebováva minimum energie z batérie. Tým pádom by teoreticky nemalo vadiť, ani keby ste ho mali celý deň aktivované.

Zdroj | Pixabay

Rôznymi testovaniami sa odhalilo, že aktivované Bluetooth vybíja batériu len o asi 2 % za deň, čo si myslíme, že je skutočne zanedbateľná hodnota. Ak by ste ho teda nechali vypnuté, mohlo by to pre smartfón, ktorý zvyčajne poskytuje päť hodín času na jedno nabitie, pridať 10 až 15 minút času navyše. Už si musíte vy zodpovedať, čo je to pre vás nejaká závratná úspora času.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Je naozaj potrebné „bezpečne odstraňovať“ USB-čka?

Tvrdenie, či Bluetooth skutočne vybíja batériu sme označili za mýtus. Sú to síce v priemere 2 %, ale to je pri celodennom používaní smartfónu skutočne irelevantné.

To platí, samozrejme, pri novších zariadeniach, ktoré majú najnovšie verzie Bluetooth a aj novú batériu. Čím je zariadenie staršie, má logicky nižšiu verziu Bluetooth a ani batéria na tom nie je už najlepšie. Vtedy môže toto nevypínanie mať na batériu omnoho väčší vplyv. Toto majte na pamäti.

Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.