Reklama

Pravda, alebo mýtus: Môžu slúžiť smart hodinky ako doktor?

Zdroj | Garmin
Richard Pliešovský
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

Technológie zasahujú do nášho života častokrát hlbšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Napriek tomu neriadia náš život a sledujú nás zvyčajne len vtedy, ak im to povolíme.

Po rokoch inovácií môžeme povedať, že inteligentné hodinky toho dokážu naozaj veľa, najmä čo sa týka monitoringu zdravia. Takže sa ponúkla logická otázka: môže sa z nich stať osobný doktor?

Výskumníci zo Spojeného kráľovstva zisťovali, či by sa dali hodinky Garmin Venu 2 a špeciálna sprievodná aplikácia využiť na nahradenie lekárov a zdravotných sestier. Ako základný prvok diagnostiky sa vybral 6-minútový test chôdze (6MWT). Ten sa bežne používa na diagnostiku a sledovanie viacerých kardiovaskulárnych chorôb. Sú to ochorenia (napr. pľúcna hypertenzia), ktoré, ak sa neliečia, sú smrteľné.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Smart váha, ktorá včas odhalí diabetes

6MWT vyžaduje, aby pacient kráčal po rovnom a pevnom povrchu 6 minút bez prestávky, čo zaťažuje srdce dostatočne na to, aby zmeralo jeho kapacitu. Zdravotník monitoruje pacientovu srdcovú frekvenciu a hladinu kyslíka v krvi na začiatku a na konci. Výskumníci test vylepšili o dva dôležité prvky. Testuje sa na diaľku a digitalizuje pre vzdialenú analýzu. Druhou, nemenej podstatnou zmenou je skrátenie intervalu zo 6-tich minút ne jednu jedinú minútu.

Smart hodinky boli počas testovania pripojené k špeciálnej platforme pre klinické skúšanie, ktorú vytvorilo vývojárske štúdio Aparito. Pacienti boli poučení, aby nosili hodinky a chodili vonku, aby dokončili svoje vlastné testy. Dôležité bolo, aby chodili po suchých, relatívne rovných cestách namiesto okruhov.

Zdroj | Unsplash/Getty Images

Výsledky potvrdili, že skrátenie chôdze na minútu nemalo žiadny škodlivý vplyv na jeho výsledok i presnosť a že je oveľa pravdepodobnejšie, že pacienti budú test vykonávať pravidelne, ak to môžu robiť v domácom prostredí.

Veľkým bonusom je, že pacienti nemusia chodiť k špecialistom, potrebné testy si urobia v pohodlí domova. „Vidíme skutočnú hodnotu v poskytovaní pacientov s pľúcnou hypertenziou pomocou aplikácie a inteligentných hodiniek na sledovanie ich pokroku,“ povedal pre Engadget vedúci projektu pre Dr. Newman.

Pozrite si

3 najlepšie appky na beh, s ktorými vám to pôjde ľahšie

Keďže výskum financovala charitatívna organizácia British Heart Foundation, hodinky museli ponúkať dobrú hodnotu za peniaze. Pre Garmin sa rozhodli aj preto, že sa dá relatívne jednoducho pracovať so softvérovou platformou hodiniek (SDK). Vo výsledku však nebude až toľko záležať, aká značka a model hodiniek sa bude využívať.

Osobného lekára hodinky zatiaľ nenahradia, ale pri mnohých ochoreniach môžu pomôcť s pravidelným sledovaním priebehu liečby, resp. ochorenia. Ak sa projekt zrealizuje v praxi, prinesie to výhody obom stranám – pacienti nemusia cestovať do nemocníc a lekári môžu svoj čas venovať iným.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.