Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pravda alebo mýtus? Je potrebné zatvárať aplikácie na pozadí?

Pravda alebo mýtus? Je potrebné zatvárať aplikácie na pozadí?
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek
Michal Sobek
Pravda alebo mýtus? Je potrebné zatvárať aplikácie na pozadí?
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek

Mnohí z nás fungujú automaticky tak, že po ukončení aplikácie vo svojom smartfóne ju hneď vymažú aj z ponuky multitaskingu. Je to správne alebo svojmu smartfónu týmto krokom len viac škodíme?

Niektorí z nás si myslia, že keď ukončíte otvorené aplikácie v multitaskingu, tak svoj smartfón zrýchlite a aj pamäť RAM bude mať menej práce. Pri prvých smartfónoch s operačným systémom Android ste zatvorením aplikácií mohli uvoľniť miesto v operačnej pamäti RAM, ako aj šetriť batériu, no dnes je už doba inde.

Moderné smartfóny už vedia veľmi dobre hospodáriť so svojou operačnou pamäťou. Aplikácie na pozadí sú v podstate uspaté, čiže nespotrebúvajú výkon ani cenné percentá vašej batérie. Ak smartfón deteguje, že nejaká aplikácia spotrebováva priveľa pamäte RAM, tak ju ukončí a problém je vyriešený.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Darya Ezerskaya

Odporúča sa však, aby ste raz za čas váš smartfón reštartovali. Aj ak danú aplikáciu ukončíte, aj tak v pamäti RAM ostávajú drobné útržky jej kódu. Reštart zariadenia tieto zbytočné zvyšky kódov zmaže.

Ak však stále zatvárate aplikácie aj v multitaskingu, tak tie sa pri opätovnom spustení musia úplne odznova načítať. Pri tomto úkone logicky potrebujú viac výkonu aj viac energie a smartfón sa môže vybiť rýchlejšie.

Jednoducho povedaná, dnešné smartfóny si dokážu samé regulovať a správne hospodáriť s operačnou pamäťou RAM. Staré zvyky, keď úkon ukončenia aplikácie v multitaskingu prispel k lepšej výdrži a výkonu je už nenávratne preč.

Aby sme toto zatváranie aplikácií len nekritizovali, tak sú aj prípady, kedy je naozaj užitočné. Napríklad je to v prípade, ak daná aplikácia nefunguje správne alebo zamŕza. Prvým krokom je teda zatvorenie aplikácie aj v multitaskingu, ak ani to nepomôže, určite zvoľte reštartovanie smartfónu. Posledným krokom je preinštalovanie aplikácie alebo jej aktualizovanie na najnovšiu verziu.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Škodí notebooku, ak je neustále zapojený v nabíjačke?

Úplne zatvoriť aplikáciu sa odporúča aj vtedy, ak ste s ňou už skončili. Nemá to samozrejme zmysel pri aplikáciách, ktoré otvárate každých pár minút ako napríklad Facebook, Instagram, Messenger, YouTube a iné často používané aplikácie.

Dobrým príkladom aplikácie, ktorú radšej ukončite aj v multitaskingu, sú napríklad 3D mobilné hry. Tie sú naozaj náročné ako na hardvér, tak aj na výdrž batérie. Ak ste dohrali, ukončite aplikáciu aj z multitaskingu a neriskujete zvýšené vybíjanie.