Reklama

Prácu, prezentáciu či mail za vás napíše AI, Office má dostať do vienka ChatGPT

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Umelá inteligencia ChatGPT v závere minulého roka prekvapila celý svet svojimi schopnosťami napísať na povel pomerne komplexné texty, viesť zmysluplný rozhovor či dokonca tvoriť programy v jazyku Python. Zaujať napokon mala aj Microsoft.

Portál Insider priniesol pred pár dňami informáciu, že Microsoft plánuje integrovať jazykový model stojaci za ChatGPT do svojho internetového vyhľadávača Bing. Výrazne by tým mohol skomplikovať život konkurenčnému vyhľadávaču Google, ktorý zatiaľ umelú inteligenciu pri vyhľadávaní informácií nevyužíva.

Len pár dní na to zverejnil portál The Information správu o tom, že Microsoft sa v rámci využitia potenciálu umelej inteligencie od spoločnosti OpenAI nezastaví iba pri vyhľadávači Bing. Model ChatGPT to má mať podľa informácií „osoby s priamou znalosťou o tomto úsilí“ namierené aj do programov balíka Office, po novom známeho ako Microsoft 365.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Samsung spojil skladací a rolovateľný displej do jedného. Výsledok stojí za to

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella má údajne v pláne integrovať funkcie ChatGPT do programov Word, PowerPoint, Outlook a ďalších, čím môže výrazne zmeniť spôsob plnenia školských a pracovných zadaní.

Softvéroví inžinieri a výskumníci Microsoftu majú údajne už viac ako rok pracovať na vlastných AI nástrojoch, ktoré by dokázali na povel písať e-maily a dokumenty s využitím modelu spoločnosti OpenAI bez toho, aby pri tom spôsobili únik citlivých dát ostatných používateľov.

Umelá inteligencia totiž dokáže tvoriť obsah len na základe obsahu, na ktorom bola natrénovaná. Ak by Microsoft učil svoj vlastný model AI pomocou dát používateľov jeho programov, do týchto dát by sa potenciálne mohli dostať aj citlivé informácie, ako sú napr. mená, adresy či názvy pripravovaných projektov konkrétnych firiem.

Spoločnosť OpenAi založilo v roku 2015 niekoľko technologických lídrov a expertov, ktorí do nej spoločne investovali 1 miliardu dolárov. Medzi nimi sa nachádzal aj Elon Musk, ktorý sa však v roku 2018 vzdal svojej pozície v rade firmy. O rok neskôr do spoločnosti investoval ďalšiu miliardu dolárov Microsoft, ktorý vďaka tomu v roku 2020 získal exkluzívnu licenciu na jazykový model GPT-3. Už v roku 2021 tak mohol Microsoft v rámci svojej dcérskej spoločnosti GitHub spustiť nástroj Copilot, ktorý umožňuje programátorom využívať umelú inteligenciu na automatické dokončenie ich kódu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.