Reklama

Pracovná baterka s Bluetooth a 4 500 lm? Ledlenser iF8R vás neposadí iba cenou

Števo Porubský

Koncom minulého roka sa mi do rúk dostali prvé LED svietidlá na batérie od nemeckého Ledlenseru, ktoré ponúkali aj Bluetooth pripojenie. Jedným z nich bol pomerne maličký lampáš Ledlenser ML6 Connect Warm Light. Prekvapil. Druhým svietidlom (po našom: baterka) bol model iF8R.

Inak nič nehovoriaci názov je stále nič oproti tomu, ako baterka vyzerá na obrázku. Povedali by ste si, že musí byť malá, veď v strede „oka“ je LED dióda a tie nebývajú veľmi veľké. Alebo to nie je LED dióda a svetlo vychádza z jej okolia? Kde sa ale berie 4 500 lúmenov svetelného toku? A prečo baterka s Bluetooth stojí vyše 200 €?!

Tak teda postupne. V prvom rade, Ledlenser iF8R nie je vôbec malá „baterka“, ale poriadny obor. Jej (budem hovoriť ako o nej, keďže je to baterka) rozmery sú až 307 x 142 x 44 mm a hmotnosť je čosi vyše 1,7 kg! Stále si myslíte, že toto je len taká obyčajná baterka? Tak čítajte ďalej.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ledlenser iF8R je odolná voči prachu, vlhkosti, vode i pádom. Má certifikáciu IP54. Spracovanie je na jednotku, nečudujem sa poskytovanej záruky 7 rokov. Vo vnútri sú osadené tri batérie typu 21 700 s napätím 10,9 V a kapacitou 43,8 Wh, resp. 4 Ah. Táto trojica živí nielen LED diódu, ale aj Bluetooth modul, pomocou ktorého sa je možné k baterke pripojiť cez mobilnú appku a na diaľku ju ovládať (v dosahu Bluetooth) – vypnúť a zapnúť a upravovať svetelný tok.

Bluetooth ale nie je najväčšou unikátnosťou tohto pracovného, no dovolím si tvrdiť aj turistického svetla. Samozrejme, pešia túra s takmer 2 kg záťaže navyše nie je žiadna sranda, no mať ho napríklad na chate ako záložné svietidlo nie je vôbec na zahodenie. Večer pri grile, pri ohni či v kempe by mohlo slúžiť ako výborný zdroj svetla.

Vďaka masívnej kovovej konštrukcii s možnosťou vyklopenia svetelnej časti je polohovanie veľmi univerzálne. Ledlenser iF8R môže stáť na výšku či na šírku, no môže byť aj vyklopené do strany či naklopené dohora.

Ak máte poruke čokoľvek kovové, čo udrží 2 kg hmotnosť navyše, napríklad zárubňu či kovovú policu, pokojne môžete využiť aj šesticu silných magnetov v bočnej, resp. spodnej časti (podľa toho ako sa na lampu pozeráte). Aj v prípade prichytenia magnetmi je možné svetelnú časť iF8R naklápať. Perfektné!

Pre mňa veľkou neznámou je obyčajná diera v spodnej časti konštrukcie. Pôvodne som si myslel, že ide o nejaký závit na uchytenie napríklad na statív, resp. stojan na svetlá, no nie, v „diere“ nie je žiadny závit.

V zadnej časti je jednoduché ovládanie pomocou pätice tlačidiel združených v kruhovom voliči. Hlavné v strede zapína LED svetlo v takom režime, v akom ste ho vypli. Tlačidlami plus a mínus, logicky, upravujete intenzitu jasu. V zadnej časti je ešte gumený kryt dvojice portov. Jeden vlastný slúži na nabíjanie batérií vo vnútri, druhý, USB-A, slúži na nabíjanie napríklad smartfónu či iného príslušenstva. Ledlenser iF8R je totiž zároveň aj powerbankou!

V najnižšom režime, v 10 %, o čom informuje dióda pri 10 hneď nad ovládaním, emituje baterka svetelný tok 400 lúmenov (cca náhrada 30 W žiarovky). V prípade maximálneho výkonu je to neuveriteľných 4 500 lúmenov a ani prinajmenšom neodporúčam sa pozerať do LED diódy spredu.

Pre zaujímavosť, je to asi taký svetelný tok, ako emituje zhruba 300 W žiarovka. Už do 100 W bol problém sa pozerať, nechcite vedieť, čo robí 300 W, resp. 4 500 lúmenov. Je to tak silné svetlo, že vám dokáže presvietiť aj prsty na rukách!

Obsah pokračuje pod reklamou

Takmer som zabudol. LED dióda, ktorá na obrázku pôsobí malo má v podstate priemer až 22 mm a výkon 66 W! Ide o COB (Chip-on-Board) LED, teda plát so stovkami malých LED diód s cca 8,5x väčšou hustotou ako u SMD čipov. Navonok potom tvoria jednú masívnu veľkú diódu. Aktuálne sú to tie najmodernejšie LED diódy na trhu. O chladenie sa stará dvojvrstvový chladič v zadnej časti s masívnymi rebrami. Tepelný výkon diód je tak veľký, že pred naplno zapnutou baterkou neudržíte ruku.

Batérie vo vnútri dokážu baterku živiť maximálne 12 hodín pri najnižšom výkone. Pri tom najvyššom výrobca udáva 1:15 hod. čo sa môže zdať byť málo, no maximálny výkon využijete len málokedy. A ak potrebujete na dlhšie, odporúčam byť v blízkosti elektrickej zásuvky. Ledlenser iF8R dokáže svietiť aj počas nabíjania.

Ja som baterku používal hlavne v garáži a kolovala prakticky po celej miestnosti, keďže máme v nej iba kovové regále. Aj preto veľmi oceňujem silné magnety a možnosti naklápania svetelnej časti. Už sa len naučiť nepozerať pri jej naklápaní do zdroja svetla… Tak sa aspoň zbavím toho, že pár desiatok minút po tom budem pred sebou vidieť iba čiernu dieru.

Ledlenser iF8R je špičkové LED svetlo so všestranným využitím. Stojí síce vyše 200 €, no získate s ním 7-ročnú záruku a podľa mňa aj doživotnú funkčnosť. COB LED vydržia dlhé roky a jediné, čo sa môže „vybývať“ sú batérie. Tie je ale možné vymeniť a fungovať ďalej.

Mimochodom, Ledlenser má v ponuke aj menšie pracovné svietidlá v tomto dizajne za podstatne nižšie sumy – iF2R, iF3R, iF4R a iF4R Music.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.