Meta včera predbehla Apple a predstavila MR headset. Na ten nadväzuje množstvo technológií, okrem iného avatary či sofistikované rozhranie, vďaka ktorému budete môcť pomocou jemných gest rúk fotografovať, počúvať hudbu či dokonca prijímať telefonické hovory.
Ide o priame interagovanie s metaverzom. Šéf Michael Abrash poodhalil zákulisie a ukázal niektoré z výskumov, ktoré so svojim tímom vykonáva v spoločnosti Meta.
Na predstavení Connect Abrash povedal: „Toto je skutočná transformácia spôsobu, akým interagujeme s digitálnym svetom, a naozaj sa teším na deň, keď mi moje zariadenia pomôžu robiť to, čo chcem, spôsobom, akým to chcem robiť.“
Abrash ukázal aj aktuálny stav v oblasti vytvárania vlastných avatarov. Poodhalil Codec Avatar 2.0, konkrétne časť práce, ktorú jeho tím robí, aby priniesol reálne objekty do digitálneho sveta. Codec Avatar 2.0 je najnovšia verzia VR avatarov využívajúcich pokročilé techniky strojového učenia. Technológia využíva kamery namontované v headsete na pozorovanie očí a úst osoby a virtuálne obnovenie dokonca aj jemných pohybov, ako je pohyb obočia, škúlenie, krčenie nosa a podobne.
Druhá generácia avatarov sa konečne dočká nôh, pomocou nových senzorov spoločnosť konečne vyriešila problém ich zobrazovania.
Vytváranie zložitých 3D objektov je časovo nesmierne náročné, no v blízkej budúcnosti vraj budete môcť čokoľvek naskenovať u seba doma a preniesť to priamo do VR.
Abrash zdôraznil, že aktuálne nie je žiadne z existujúcich riešení dokonalé, ani rýchle, ale intenzívne sa na tom pracuje. Zverejnené výsledky sú stále len výskum, na ktorom sa pracuje a slúžia na to, aby sme videli v akom štádiu sa nachádza technológia, ktorej hlavným nositeľom chce byť práve Meta. Nečudo, veď podľa nej si spoločnosť zmenila meno.
Dodávame, že na rozdiel od Apple chce CEO spoločnosti Meta Mark Zuckerberg, aby bola platforma metaverzy otvorená a kritizuje Apple za jeho presne opačný prístup. Pre Zuckerberga nie je hlavnou starosťou mať najlepší hardvér, ale priniesť otvorený ekosystém. Dokonca uviedol, že Meta je v ideovej súťaži s Apple, pretože obe spoločnosti pracujú na budúcnosti toho, čo nazýva metaverze.