Reklama
  • #LEGO
  • 9 min.
  • 10.12.2023

Poskladali sme LEGO Icons PAC-MAN. Prečo ho budete chcieť aj vy?

Roman Calík

LEGO tento rok doplnilo sériu setov s hráčskou tématikou o skutočnú legendu, arkádovú hru PAC-MAN rovno v prevedení s automatom.

Ak ste fanúšikom hier a kociek LEGO, tento set budete rozhodne chcieť mať doma. Nám v redakcii už taktiež nechýba, skladanie bolo zábavné, no poskladaním to neskončilo.

Na set LEGO Icons PAC-MAN s číslom #10323 som sa veľmi tešil, preto letí obrovské ďakujem spoločnosti LEGO, ktoré nám do redakcie zaslalo obrovskú krabicu, aby sme vás potešili zážitkami zo skladania. Presne 2 651 dielikov čakalo na svoj deň, kedy ich spojím dokopy a vystavím v redakcii po boku prvého herného setu zo série LEGO Icons Nintendo Entertainment System.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mám zakúpený aj set LEGO Icons Atari 2600, a tak bude trojka dokonalá. No Atari musí na svoje poskladanie počkať, PAC-MAN má prednosť, pretože je to hra môjho detstva! Pamätám sa, keď som ako malý chlapec okupoval centrum voľného času pri PMD-85 a hral pampúcha, akúsi československú verziu PAC-MANa… až ma vypli, pritom som o svoje životy stále neprišiel. Túto hru som miloval, nevedel ju skončiť. A teraz, teraz si legendárnu arkádovú hru PAC-MAN môžem poskladať.

Mimochodom, vedeli ste, že keď dizajnér navrhoval hru ešte v roku 1979, tak mal v hlave jediný cieľ: vytvoriť hru, ktorá by bavila každého? A to sa podarilo, hrajú ju aj moje deti, hrať ju pravdepodobne budú aj tie ich… pojedanie bielych guľôčok v bludiskách a neustále vyhýbanie sa farebným duchom (niekedy ich viete aj zjesť) je návykové. Skúste si to. Set je v podobe kultového automatu s pôvodnými farbami či grafikou, samozrejme v zmenšenej verzii.

A ide sa na to, rozbaľujem krabicu a sypem sáčky. Páči sa mi, že aj v tomto prípade nájdete ikonický papierový návod aj s opisom histórie arkádovej hry. Ten je samostane zabalený v kartónovom obale, aby sa nepoškodil. Jednoducho ak sa LEGO do niečoho pustí, nie je to len tak, ide do maximálnych detailov, aby bol váš zážitok zo skladania aj samotného setu čo najlepší. Atmosféra je navodená, môžem sa pustiť do skladania.

Zaujímavé je, že skladanie nazačínate samotným automatom, ale funkčným doplnkom, ktorý ho výrazne oživuje. Sú ním väčšie figúrky – žltý PAC-MAN a dvaja duchovia. A prečo funkčný doplnok? Lebo duchovia sa môžu zmeniť na takých, ktorých PAC-MAN zje… treba uznať, že ide o pekne vyskladané klasické LEGO kocky s retro Technic ozubenými kolieskami, pričom nechýbajú špeciálne potlačené kocky so všetkými farebnými verziami duchov. Tento doplnok si môžete uložiť na automat, ale aj vystaviť samostatne. Ale nepredbiehajme.

Začínam skladať samotný automat, ako inak od základu. Už si viem predstaviť veľkosť setu a bude to poriadny kúsok na vystavenie. Začínam funkčnými prvkami ovládania. Skvelým efektom je „tlačidlo“, kde sa po jeho stlačení rozsvieti dodávaná kocka. To simuluje, že ste si hru reálne zapli po vhodení mince. Škoda, že sa tu reálne LEGO mince nehádžu, to by sa mne, ale aj môjmu synovi – veľkému fanúšikovi hracích detských automatov, mimoriadne páčilo.

Pozrite si

Poskladali sme LEGO PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar

Lepím aj prvé nálepky a oceňujem um LEGO konštruktéra, ktorý vďaka štvorici gumených dielikov zabezpečil odozvu hlavnej ovládacej páčky automatu doslova, akoby ste hrali „naozaj“. Opäť predbieham, lebo páčku poskladám neskôr, ale je dobré spomenúť, že toto riešenie sa vám bude páčiť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skladanie mi ide od ruky, prvé dve várky dielikov som poskladal za 45 minút, ďalšie štyri várky za takmer hodinku a pol. Teraz mám už základný skelet automatu s vytiahnutou žltou stenou pripravený na osadenie hracej plochy. Páčka prezrádza, že tu sa bude niečo hýbať.

Začínam skladať hraciu plochu. Tá bude obsahovať aj mechanizmus, kde sa bude PAC-MAN pohybovať po ploche a utekať pred duchmi. Alebo ich naháňať? Je na vás, ktorý smer si zvolíte. Tvorca setu uviedol, že 70 % vývoja celej stavebnice strávil práve na tomto mechanizme. Neprekvapuje ma to. Vznikol tak reťazový prvok, ktorý zabezpečuje ovládanie a čo je skvelé, môžete si ho kedykoľvek pozrieť aj po poskladaní stavebnice.

Skladanie bolo pomerne náročné, napríklad 64-krát som skladal rovnaký prvok zo štyroch LEGO dielikov. Čím som bol ale v skladaní ďalej, tým viac ma to bavilo. I keď som hraciu plochu videl na krabici, až teraz som si uvedomil, ako je perfektne premyslená, ako má statické aj pohyblivé prvky tak, aby ste mali pri pohľade z diaľky skutočne pocit, že sa pozeráte na displej arkádového automatu a hráte skutočnú hru! Zmysel pre detail sa dizajnérovi setu nedá uprieť, je to obrovský zážitok toto poskladať.

Pozrite sa na celý mechanizmus PAC-MAN hracej plochy zozadu. Všetko potom po osadení do skeletu automatu ovládate páčkou na pravej strane automatu. Tých dielikov tu bolo skutočne veľa, nezdá sa to, ale hraciu plochu som skladal celkovo 130 minút, teda viac ako 2 hodiny.

Potom to už išlo ako po masle. Bočné steny pribúdali, nálepky sa lepili. Ale aby som nezabudol, súčasťou hracej plochy je aj stavová lišta, kde si môžete „prepnúť“ skóre hry. Áno, až do takýchto detailov je set prepracovaný. Hlavný nápis PAC-MAN je potlačený na dielikoch, takže okrem nálepiek tu máme aj takéto, za mňa ideálnejšie riešenie. Uvítal by som do budúcnosti len potlačené dieliky, predsalen nálepky sa časom môžu odliepať a nie každý ich nalepí tak presne, akoby boli strojovo na dielikoch potlačené.

Arkádový automat je takmer hotový, vyzerá perfektne.

Až teraz prichádza joystick, ovládací prvok, na ktorý už dnešná mládež snáď aj zabudla. Po jeho osadení si uvedomíte, ako umne boli umiestnené gumové LEGO prvky. Pocit z manipulácie s joystickom je doslova, akoby ste sa reálne hrali, lenže tu je to všetko len „akože“.

Obsah pokračuje pod reklamou

Veľmi milé prekvapenie vás čaká na záver, po tom ako vyskladáte otváraciu zadnú stenu automatu. Čo z týchto kociek LEGO bude? Nechajte sa prekvapiť.

Končím, hotovo, poskladané. Celkovo som set skladal 354 minút. A tentokrát som to dal „na šupu“, jednoducho tak ma skladanie bavilo, že som sa od neho nevedel odtrhnúť. Takmer 6 hodín som zabudol na súčasný svet, žil som svetom kociek LEGO. Mimochodom, takýto relax odporúčam každému.

LEGO Icons Arkádový automat PAC-MAN je neprehliadnuteľnou súčasťou našej redakcie. Možno ho vzhliadnete aj v niektorom z videí, ktoré pre vás v redakcii pravidelne točíme (pozrite si náš YouTube kanál TECHBOX.sk). Set sa vydaril. Mimochodom, aj toto som sa dočítal o stavebnici na stránkach LEGO (Sven Franic je dizajnér LEGO setu PAC-MAN): „Počas konverzácií so spoločnosťou Bandai Namco Entertainment Inc, ktorá vlastní práva na hru, sa Sven dozvedel, že PAC-MANova žltá farba mala v podstate kopírovať žltý odtieň vtedajších kociek LEGO. Zdá sa, že táto spolupráca bola napísaná vo hviezdach!“. Hmm, preto si dalo LEGO záležať na žltej, ktorá krásne žiari.

A čo som poskladal z tých posledných kociek? Možno to už vidíte na fotografii vyššie, alebo nájdete utajené na fotografii nižšie…

So setom totiž dostanete aj miniatúru hracieho automatu PAC-MAN, ktorú si kľudne môžete ukryť len pre priateľov, aby ste ich niečím prekvapili, alebo vyložiť samostatne. Presne takto by vyzerala LEGO minifigúrka, keby vo svojom svete hrala hru PAC-MAN. Dokonca som sa tu dočkal aj mince 🙂

Celkovo set musím pochváliť, vyzerá presne ako skutočný arkádový automat, s ktorým sa každý, kto nás navštívil od jeho poskladania, chcel v redakcii zahrať. Vtedy vás poteší funkčný mechanizmus, ovládaný páčkou na bočnej strane automatu a absolútne prekvapíte, keď automat „zapnete“ a rozsvietite priestor pre vhadzovanie mincí.

A ešte aby som nezabudol, pozrite sa na doplnok so zväčšenými duchmi a PAC-MANom.

LEGO Icons Arkádový automat PAC-MAN #10323 je set, ktorý budete chcieť mať. Je zážitok ho skladať, je pekný na pohľad a má i funkčné časti, ktoré vás potešia. Set stojí na oficiálnej stránke LEGO.com presne 269,99 €, čo nie je najmenej. Za túto cenu si dokonca môžete kúpiť aj plne funkčnú verziu automatu podobnej veľkosti. Ale tá vám zážitok zo skladania neponúkne, a o to pri LEGO ide. Ak ste fanúšikom stavebnice, tento vydarený set je jednoducho must have. My sme si ho ihneď v redakcii vyložili k spomínanému setu Nintendo Entertainment System. Sekne im to spolu, čo poviete?

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.