Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Porsche má na typickú jazdu elektromobilov svojský názor

Porsche má na typickú jazdu elektromobilov svojský názor
Zdroj | Porsche
Igor Neštrák
Porsche má na typickú jazdu elektromobilov svojský názor
Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche

Mnoho dnešných elektromobilov disponuje tak výkonnou rekuperáciou, že jazda je možná aj za výhradného použitia akceleračného pedálu bez potreby aktivovať brzdu. Elektromotor sa v tom momente zmení na generátor a pri spomaľovaní dodáva späť energiu do akumulátora, čím sa zvyšuje dojazd.

Porsche si však myslí, že to z dlhodobého hľadiska nie je príliš efektívne a tvrdí, že existuje lepší spôsob, ako zvýšiť dojazd elektromobilu. Pri jazde zotrvačnosťou sa elektromotory odpoja, aby sa znížil odpor vzduchu, čo umožňuje elektromobilu jazdiť bez toho, aby spotreboval elektrickú energiu.

Nemecká automobilka zdôrazňuje, že jazda len za pomoci akceleračného pedálu najskôr rekuperuje a až potom premení rekuperovanú energiu späť na pohon, čím dochádza k dvojnásobným stratám. Tento prístup Porsche aplikuje aj vo svojom elektromobile Taycan, ktorý neumožňuje jazdu jedným pedálom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj napriek tejto absencii Porsche v skutočnosti hovorí, že až 90 percent každodenného brzdenia možno vykonať pomocou samotných elektromotorov bez aktivácie hydraulického brzdového systému. Brzdový systém sa využíva hlavne pri nízkych rýchlostiach pod 5 km/h, kedy elektromotory nemajú dostatočný spomaľovací výkon, ale aj vtedy, keď je potrebný plný brzdný výkon.

Pri brzdení z vysokých rýchlostí Porsche Taycan Turbo S dokáže brzdením generovať až 290 kW elektrického výkonu, čo je dostatočné na dobitie batérií na ďalších 0,7 kilometra jazdy už po 2 sekundách spomalenia. Výhodou elektrického brzdenia je aj zníženie opotrebenia brzdového systému, ktorý sa zapína len zriedka, takže brzdové kotúče a obloženie vyžadujú menšiu údržbu.

Zdroj