Reklama

Porazí Dávid Goliáša? Porovnali sme Apple AirPods Pro s Huawei FreeBuds 4

Richard Pliešovský

Do redakcie k nám dorazili úplne nové slúchadlá od Huawei. Keďže ponúkajú ANC, rozhodli sme sa ich porovnať s top modelom od Apple, aj keď sme si uvedomovali ich veľký cenový rozdiel. To však nie je prekážkou, pri nákupe elektroniky sa síce riadime aj podľa ceny, no tá nemusí byť vždy smerodajná. Niekedy dokáže lacnejší výrobok priniesť rovnako veľa muziky, ako ten s vyššou cenovkou a prémiovejšou značkou.

Apple AirPods Pro

Stálica na slúchadlovom nebi s nie príliš prívetivou cenovkou už nepatrí medzi horúcu novinku. Stále sa však veľmi dobre predáva a považuje za referenčný model.

AirPods Pro sú na výber len v bielom prevedení. Keďže ako jediné z rodiny TWS slúchadiel od Apple ponúkajú aktívny filter hluku, sú vybavené silikónovými koncovkami do uší. Nabíjajú sa cez (zrejme nesmrteľný) Lightning port, podporujú bezdrôtové nabíjanie a najlepšie si rozumejú s ekosystémom Apple. Spárujete si ich však s akýmkoľvek zariadením, ktoré disponuje technológiou Bluetooth.

Huawei FreeBuds 4

Čerstvá novinka od Huawei sa radí do strednej triedy medzi Huawei FreeBuds 4i a FreeBuds Pro. Na rozdiel od AirPods Pro teda nejde o top TWS slúchadlá výrobcu.

Zdroj | Huawei

Slúchadlá majú ergonomický vzhľad, 40 kHz riadiaca jednotka sa má postarať o špičkovú kvalitu zvuku, vrátane basov. FreeBuds 4 je možné pripojiť s dvoma zariadeniami naraz, keď vám pri pozeraní videa na notebooku zazvoní mobil, slúchadlá sa automaticky pripoja k smartfónu.

Nabíjajú sa cez USB-C port, majú nízku latenciu a najlepšie si rozumejú s ekosystémom Huawei (HarmonyOS). Rovnako dobre si ich ale spárujete s akýmkoľvek zariadením, ktoré má Bluetooth.

Slúchadlá sa párujú pomocou diskrétnych tlačidiel.

Dizajn

AirPods Pro majú obdĺžnikové puzdro, po jeho otvorení máte prístup k obom slúchadlám. Spracovanie je prvotriedne, i keď mnohí tvrdia, že biely plast nie je práve najšťastnejšie riešenie. Mne sa napríklad po dvoch týždňoch používania v interiéri objavil na puzdre nepekný škrabanec.

FreeBuds 4 sú ako z iného sveta. Prevedenie Silver Frost im mimoriadne pristane. Nabíjacie puzdro má okrúhly tvar, čo je príjemné osvieženie spomedzi rôznych obdĺžnikových modelov. Po otvorení máte k dispozícii dvojicu slúchadiel v efektnej tmavo striebornej farbe. Musím sa priznať, že dizajn, ako aj povrchové spracovanie na mňa urobil veľmi dobrý dojem. Mám však aj jednu výhradu, puzdro sa nepochopiteľne a nelogicky otvára naopak, nie teda spredu (kde je logo Huawei), ale musíte si ho otočiť.

Napriek tomuto drobnému nedostatku (možno išlo o chybu vo verzii pre testerov) dostáva prvý bod Huawei.

AirPods Pro 0:1 FreeBuds 4

Zvuk

Kto sleduje „osud“ týchto AirPods Pro bez toho, aby ich reálne používal, musí získať dojem, že ich zvuk je ledva-ledva priemerný. Nie je to pravda, hrajú vynikajúco. Samozrejme, vzhľadom na kategóriu, do ktorej patria. Ako negatívum musím spomenúť, že podporujú len AAC kodek.

Pozrite si

Ktorý je lepší? JBL Clip 4 vs Sony SRS-XB13

FreeBuds 4 sľubujú vynikajúci zvukový zážitok a pri počúvaní ho naozaj získate. Na rozdiel od AirPods Pro, ktoré majú silikónové koncovky, v tomto prípade ide o otvorenú konštrukciu. Tá je v mnohých prípadoch praktickejšia, avšak častokrát prináša slabšie basy. V prípade FreeBuds 4 dostanete veľmi pekný zvuk, s čistými výškami (až do 40 kHz), zrozumiteľnými stredovými tónmi a veľmi dobrými basami. Počas testovania som si s nimi prešiel rôzne hudobné štýly a napriek tomu, že boli úplne nové, hrali vynikajúco. Výborne si poradili nielen s popom a rockom, ale i náročnejšími štýlmi (vážna hudba, jazz).

V kategórii zvuk získava bod Apple.

AirPods Pro 1:1 FreeBuds 4

ANC a režim transparentnosti

Dôležitou vychytávkou, ktorú majú prémiové slúchadlá je aktívny filter hluku. V tejto kategórii ide o nerovný súboj, pretože Apple má silikónové náušníky, tie dobre tesnia okolie uší. Huawei sú s otvorenou konštrukciou, cez ktorú sa dostane oveľa viac okolitého hluku.

AirPods Pro svoju úlohu zvládajú absolútne presvedčivo. Ide o jedny z mála slúchadiel, kde prakticky nebudete počuť rozdiel v kvalite zvuku pri zapnutom a vypnutom ANC.

K filtru hluku neodmysliteľne patrí režim transparentnosti. Tu je situácia častokrát ešte horšia ako v prípade ANC. Dosiahnuť režim vnímania okolia nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Zvyčajne vám slúchadlá ponúknu len nepríjemne zosilnený zvuk, ktorý najskôr ocenia nedoslýchaví. Aj v tomto prípade sú AirPods Pro špičkou vo svojej triede.

Ani na FreeBuds 4 nefunguje ANC zle, no nie je to v takej miere, ako v prípade Apple. Huawei udáva, že slúchadlá dokážu blokovať 25 dB hluku, zdá sa mi to reálne číslo. Mám pocit, že výrobca chcel najmä eliminovať prenikanie okolitého hluku (vznikajúceho vďaka otvorenej konštrukcii) tým, že si zapnete ANC. Ak beriete túto funkciu z tohto pohľadu, nebudete sklamaní.

FreeBuds 4 chýba režim transparentnosti, je to celkom logické, pretože zvuky do ucha poslucháča prenikajú vďaka konštrukčnému riešeniu.

Bod získava Apple.

AirPods Pro 2:1 FreeBuds 4

Funkcie a ovládanie

AirPods Pro sa ovládajú pomocou pomocou tlakových plôšiek na stonkách slúchadiel. Prehrávanú hudbu môžete pozastaviť/prehrať jedným stlačením, rovnako takto môžete prijať hovor. Dlhým podržaním sa prepína ANC, resp. režim transparentnosti. Už tradične si na slúchadlách nemôžete regulovať intenzitu hlasitosti – to urobíte pomocou Siri, alebo na zariadení, z ktorého prehrávate hudbu.

V praktickom používaní sa mi AirPods Pro ovládajú horšie v porovnaní s AirPods, kde ovládate slúchadlá poklepaním.

FreeBuds 4 sa ovládajú dotykovo – poklepaním, stlačením a podržaním. ANC aktivujete, resp. deaktivujete dlhším stlačením. Rovnakým gestom môžete odmietnuť hovor. Potiahnutím nahor/nadol meníte hlasitosť prehrávania. Ak dvakrát klepnete môžete prijať/ukončiť hovor, prehrať/pozastaviť hudbu, prepnúť si nasledujúcu skladbu alebo aktivovať hlasového asistenta.

V kategórii funkcie a ovládanie získava bod Huawei.

AirPods Pro 2:2 FreeBuds 4

Batéria a nabíjanie

AirPods Pro sa nabíjajú cez Lightning port (USB-C/Lightning kábel sa nachádza v balení). Slúchadlá vydržia na jedno nabitie 4,5 hodiny, v puzdre ich dobijete 4 až 5x, spolu sa tak dostanete k 24 hodínám. 5-minútové bezdrôtové nabíjanie im dodá energie na hodinu počúvania.

FreeBuds 4 vydržia na jedno nabitie 4 hodiny prehrávania, s puzdrom je to ďalších 22 hodín. Slúchadlá podporujú rýchle bezdrôtové nabíjanie. 15-minútové nabitie slúchadiel v puzdre stačí na to, aby ste mohli počúvať ďalšie 2,5 hodiny (bez ANC). Za štvrťhodinu nabíjania cez kábel získate až 7 hodinovú výdrž.

Po bode získava každý model.

AirPods Pro 3:3 FreeBuds 4

Bluetooth 5.0 5.2
ANC áno áno (25 dB)
Kodeky AAC AAC, SBC
Hmotnosť 5,4/45,6 g 4,1/38 g
Farebné prevedenie biele biele, strieborné
Nabíjanie Lightning USB-C
Výdrž batérie 4,5 hod. bez ANC/ 24 hodín spolu 4 hod. bez ANC/ 26 hodín spolu
Bezdrôtové nabíjanie Qi
Odolnosť IPX4 IPX4
Rozmery 30,9 x 21,8 x 44 / 45,2 x 60,6 x 21,7 mm 41,4 x 16,8 x 18,5 / 58 x 21,2 mm
Nabíjací port Lightning USB-C
Cena 269 € 135 €

Cena

Čo sa týka ceny, už tradične je každé zariadenie od Apple drahšie, ako konkurenčné. Iné to nie je ani v tomto prípade. AirPods Pro si môžete kúpiť za doporučenú cenu 269 eur. Huawei FreeBuds 4 sa začnú predávať v pondelok, 2. augusta. Doporučená cena je 135 eur, do 22. augusta sa budú dať kúpiť o 20 eur lacnejšie (110 eur).

AirPods Pro 3:4 FreeBuds 4

Verdikt

Ako vidíte, napriek tomu, že ide o odlišné slúchadlá s rozdielnou cenou, obidva modely majú čo ponúknuť. Pre solventnejších používateľov by som odporučil AirPods Pro, zvlášť ak už máte niečo od Apple. Získate spoľahlivé a prémiové slúchadlá s perfektným ANC, transparentným režimom, bezdrôtovým nabíjaním, aktívnym EQ či priestorovým zvukom s dynamickým sledovaním hlavy.

Dobrým spoločníkom s výborným zvukom, rýchlym párovaním, aktívnym filtrom hluku a originálnym vzhľadom je Huawei FreeBuds 4. Napriek otvorenej konštrukcii dokážu filtrovať okolité hluky, má až prekvapujúco dobrý zvuk. V appke AI Life si viete skontrolovať výdrž batérie v puzdre i v každom slúchadle, prepínať Bluetooth pripojenia a prispôsobiť si dotykové gestá. Čerešničkou na torte je funkcia Find My Earphones, ktorá vám umožní nájsť zapotrošené slúchadlo.

Aj preto sa Huawei FreeBuds 4 stava víťazom v našom súboji.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.