Reklama

Ktorý je lepší? JBL Clip 4 vs Sony SRS-XB13

Richard Pliešovský

Pekné počasie nás priam volá, aby sme si užili leto na plný plyn. Vynikajúcim spoločníkom, ktorý nikdy nešomre na počasie, politiku a pitný režim je Bluetooth reproduktor. V dnešnom dueli sme vyzvali na súboj dve známe značky, JBL a Sony. Čo sme zistili?

Vybrali sme dva modely, ktoré majú jednu veľkú výhodu a jednu nevýhodu. Plusom sú ich kompaktné rozmery. Mínusom malé rozmery z fyzikálneho hľadiska nemôžu ponúknuť väčší výkon, takže na poriadnej party ich nevyužijete. Ako často však v skutočnosti robíte večierky a koľko času strávite bežným počúvaním hudby, resp. podcastov?

Dizajn

Reproduktory majú odlišný vzhľad. JBL Clip 4 prináša svieži vietor v dizajne malých bezdrôtových reproduktorov. Je to doslova klip, ktorý si môžete zavesiť na batoh, klinec ale aj jednoducho položiť na stôl. Testovací model sme dostali v štandardnej čiernej farbe, výrobca ich ponúka aj v modro-korálovej, maskáčovej, modrej, bielej a červenej.

Sony je predstaviteľ starej školy – tým najlepším spôsobom. Na vrchnej časti je malé pútko, ktoré sa dá využiť podobne ako u konkurenčného JBL. Okrem čiernej je na výber z tmavomodrej, svetlomodrej mätovej, hnedo-sivej, limetkovo-žltej a korálovo-červenej farby.

Spočiatku sa mi viac pozdávala klasika od Sony, ale po týždni praktického používania, som zmenil názor. Prvý bod pre JBL.

JBL Clip 4 1:0 Sony SRS-XB13

Zvuk

Na zvuku záleží. Aj keď sa nám producenti snažia vysvetliť, že najdôležitejšie sú nepraktické funkcie od výmyslu sveta, používateľa v podstate zaujíma len jedno: cena, zvuk a vzhľad.

V prípade JBL sa o kvalitné audio stará 40 mm menič s výkonom 5 W (RMS). Frekvenčná charakteristika je od 100 do 20 000 Hz, čo je v prípade takéhoto zariadenia postačujúce. Funkcia JBL Pro Sound poskytuje prekvapivo bohatý zvuk a výrazné basy, nemusíte sa teda báť, že vás tento malý repráčik utýra plechovým zvukom.

Pozrite si

8 gadgetov nielen pre Hi-tech kempovanie

Sony má 46 mm menič s frekvenčnou charakteristikou 20 až 20 000 Hz a výkonom 5 W (RMS). Aj v tomto modeli vás príjemne prekvapí nečakane hlboký basový zvuk. Ten má na starosti funkcia Extra Bass. Procesor Sound Diffusion šíri vďaka DSP technológii zvuk v akomkoľvek priestore. Poteší možnosť spárovať dva modely XB13, vďaka čomu získate stereofónny zvuk. Zvuk je, vzhľadom na danú triedu reproduktora, mimoriadne príjemný a rozhodne vám nebude trhať uši. Ani s hlasitosťou to nie je také zlé, ako by ste na prvý pohľad očakávali.

JBL Clip 4 1:1 Sony SRS-XB13

Batéria a odolnosť

JBL je vybavený 1 050 mAh batériu, ktorá vám vydrží zhruba 10 hodín. Na plnú kapacitu ju nabijete za 3 hodiny.

Reproduktor Sony má batériu s kapacitou 1 400 mAh, na jedno nabitie vydrží až 16 hodín.

Oba modely spĺňajú certifikát IPX67 (JBL), resp. IPX7 (Sony), čo znamená, že sú vode a prachuodolné. Nabíjajú sa cez USB-C port, kábliky výrobca nezabudol pribaliť.

Vďaka oveľa dlhšej výdrži na jedno nabitie získava Sony ďalší bod.

JBL Clip 4 1:2 Sony SRS-XB13

Pozrite si

Kto z koho? JBL LIVE 660NC vs Marshall Major IV

Konektivita

JBL Clip 4 je vybavený Bluetooth 5.1, Sony SRS-XB13 používa na bezdrôtové streamovanie staršiu verziu, Bluetooth 4.2. Ani jeden reproduktor nepripojíte káblovo, napr. cez 3,5 mm audio konektor.

Bod získava JBL.

JBL Clip 4 2:2 Sony SRS-XB13

Ostatné funkcie

JBL môžete ovládať cez aplikáciu (iOS, Android), má 239 gramov. Aj Sony môžete ovládať pomocou aplikácie, poteší podporou rýchleho párovania Google Fast Pair, vďaka zabudovanému mikrofónu využijete zariadenie aj na hands-free hovory. Hmotnosť reproduktora je o niečo väčšia, má 253 gramov.

Počas používania som nenarazil na žiadne problémy. Oba reproduktory som rýchlo spároval a mohol počúvať moje obľúbené playlisty. Jediný nedostatok som našiel na Sony. Prvé spárovanie so zariadením je bezproblémové, ťažkosti nastanú, ak sa chcete spárovať s druhým. Neviem kde je chyba, ale kým sa mi to podarilo, trvalo to azda 20 minút. Chyba pritom nebola v zariadení, skúšal som to aj s ďalšími. Ani jeden nenašiel v Ostatných zariadeniach Sony SRS-XB13. Aj preto dostáva bod JBL.

JBL Clip 4 3:2 Sony SRS-XB13

Cena

JBL Clip 4 sa predáva za doporučenú cenu 59 eur. V prípade Sony SRS-XB13 je to 59,99 eur. O vlások tak vyhráva JBL, rozdiel je však naozaj len symbolický.

JBL Clip 4 4:2 Sony SRS-XB13

Verdikt

Aj v tomto prípade sa jednalo o tesný súboj, kde o výhru bojovali dva šikovné modely. Aj keď ide o bezdrôtové reproduktory, vzhľadom sa od seba maximálne odlišujú, oba vám však prinesú množstvo zábavy a príjemný podmaz na chvíle relaxu. Konečný výber ostáva na vás, každý z nich stojí za kúpu.

Víťaz je však len jeden, v našom súboji sa ním zaslúžene stáva JBL Clip 4, ktorý od redakcie zároveň získava titul Víťaz súboja.

Reproduktor JBL Clip 4 ako aj model Sony SRS-XB13 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.