Reklama

Kto z koho? JBL LIVE 660NC vs Marshall Major IV

Richard Pliešovský

Vyberať si slúchadlá je ako jazdiť v lete na saniach. Ich ponuka je totiž na prvý pohľad nekonečná. Líšia sa v značkách, tvaroch, prevedeniach, funkciách či cenách. Ktoré z nich si vybrať? Pokračujeme v našich obľúbených dueloch, dnes sme postavili proti sebe dve veľké mená. Ktoré sú lepšie JBL, alebo Marshall?

JBL je zavedená značka, ktorú naši čitatelia dôverne poznajú. Do súboja sme vybrali model, ktorý najbližšie spadá do cenového rozpätia 150 eur, JBL LIVE 660NC. Má viac funkcií ako konkurent, je však aj o niečo drahší. Preto bude zaujímavejšie porovnávanie.

LIVE 660NC sú slúchadlá typu on-ear (na uši), i keď na prvý pohľad pôsobia ako over-ear (cez uši). Každopádne po ich nasadení na uši sa hluk okolia vytratí skôr, ako si ich spárujete so smartfónom.

Pozrite si

JBL rozširuje sériu TUNE o dva modely

Marshall Major IV sú štýlové slúchadlá od legendárneho výrobcu s charakteristickým dizajnom. Uponáhľanej dobe vychádzajú v ústrety rýchlonabíjaním, milým prekvapením však je podpora bezdrôtového nabíjania, čo sa v tejto kategórií (on-ear, over-ear) len tak ľahko nevidí.

Samozrejmosťou je prísľub kvalitného zvuku s poriadnou porciou basov a výšok. Frekvenčný rozsah slúchadiel je 20 až 20 000 Hz pri 32 ohmovej impedancii. Informácie na papieri sú však ako láska cez internet. Pravda a skutočné city vyjdu po prvom rande.

Obidva modely majú popri bezdrôtovej podpore aj 3,5 mm audio konektor. Využiť ho môžete v prípade núdze, keď dôjde batéria, chcete počúvať zo zdroja bez Bluetooth (napríklad zo staručkého iPodu), alebo keď sa chcete o svoju hudbu podeliť. Slúchadlá slúžia aj na handsfree hovory, zabudované mikrofóny nerušia, no váš hlas počuje druhá strana čisto a zreteľne.

Pozrite si

SÚBOJ | Bang & Olufsen Beoplay H9i vs. Bowers & Wilkins PX

Dizajn

Vzhľad je do veľkej miery subjektívna záležitosť. LIVE 660NC sú v sympatickej modrej farbe (výrobca ich ponúka aj v čiernej a bielej), majú moderný dizajn, ktorý je tak akurát správne nadčasový.

Major IV sú v štandardnom čiernom prevedení, na ktorom sa vyníma ikonické biele logo na oboch mušliach a zlaté univerzálne tlačidlo.

Dizajn JBL je evidentne určený mladým, Marshall svojim prevedením odkazuje na bohatú históriu značky, rockové gény a náznak retra. Osobne sa mi viac pozdávajú slúchadlá Major IV, ktoré za to získavajú prvý bod.

JBL LIVE 660NC 0:1 Marshall Major IV

Zvuk

Dobrý zvuk je pre mnohých to najdôležitejšie, čo od slúchadiel požadujú. Iní, ktorí si krátia čas na YouTube, pozerajú filmy, alebo radi počúvajú podcasty, nepotrebujú stopercentne verný zvuk.

Slúchadlá som skúšal na svojom overenom playliste vytvorenom presne pre tieto účely. V mixe sa pri sebe ocitol Vivaldi s Billie Eilish, Miles Davis a Steely Dan s Hansom Zimmerom, Dire Straits, David Bowie či Lost Frequencies.

O zvuk v JBL sa starajú 40 mm dynamické meniče s vylepšenými basmi s impedanciou 32 ohmov. Ich frekvenčná charakteristika je 16 Hz až 20 kHz, čo sú veľmi slušné hodnoty. Ako to bolo v praxi? Zvuk JBL Signature nesklamal, priniesol pekný zážitok s množstvom detailov a razantnou dynamikou. Slúchadlá si poradili s rôznymi žánrami, určite si ich užije milovník popu, house, rocku, ale aj vážnej hudby. V niektorých pasážach sa mi zdali výšky mierne zastreté, ale nebolo to nič, čo by pokazilo radosť z počúvania hudby.

Major IV som si nasadzoval po prvý raz na uši s tým, že už je o víťazovi rozhodnuté. Omyl. Marshallky mi okamžite predviedli, ako majú hrať slúchadlá, ktoré sa práve vybalili z krabičky.

Takže – zatiaľ čo som si vychutnával LIVE 660NC v sladkom opojení, slúchadlá Major IV mi zahrali piesne s nečakanou dynamikou, s jasnejším rozlíšením nástrojov a oveľa lepšími koncovkami na oboch stranách pásma – čo v mojom vnímaní znamená basovejšie basy a výškovejšie výšky bez toho, aby boli skreslené, nevýrazné, alebo sa strácali so stredmi. Dodávam, že aj v tomto prípade sa o reprodukciu starajú 40 mm dynamické meniče.

V tomto prípade jasne vyhrávajú slúchadlá Marshall Major IV a získavajú tak druhý bod.

JBL LIVE 660NC 0:2 Marshall Major IV

Funkcie

Najväčším rozdielom medzi LIVE 660NC a Major IV je, že prvé majú aktívny filter hluku a druhé nie. Na vás ostáva rozhodnutie, či túto funkciu potrebujete, alebo ju viete oželieť a ušetriť tak zhruba 30 eur.

Ak JBL mierne zaostalo vo zvuku, na plnej čiare si to vynahradilo funkciami, ktoré ponúka. Okrem ANC ponúka Ambient Sound Control, kde si môžete vybrať režim Ambient Aware, alebo TalkThru. Prvý režim umožňuje vnímať okolie, ak idete napríklad na bicykli, počujete čo sa okolo vás deje. Pri TalkThru sa vám stíši hudba a vy môžete pohodlne rozprávať i s nasadenými slúchadlami na ušiach.

JBL ďalej ponúkajú funkciu Fast Pair (od Google), vďaka čomu sa vás podporované Android zariadenia automaticky spýtajú, či si s nimi chcete spárovať slúchadlá. Viacbodové pripojenie umožní spárovanie k dvom zariadeniam naraz, vďaka čomu napríklad nezmeškáte hovor, aj keď pozeráte na notebooku film.

So smartfónom či tabletom sa spárujete s appkou My JBL Headphones (Android, iOS). JBL LIVE 660NC natívne podporujú hlasových asistentov (Amazon Alexa, Google Assistant), predvoliť si ich môžete v aplikácii. Tam si tiež viete zapnúť a nastaviť ekvalizér, či zvoliť čas automatického vypnutia slúchadiel.

Čo ponúka model Major IV? Tu bude výpočet veľmi krátky. Nič z vyššie vymenovaného v týchto ikonických slúchadlách nenájdete. Nemajú ANC, nemajú režim priepustnosti, nemajú dokonca ani aplikáciu.

Svoj prvý bod zaslúžene získavajú slúchadlá JBL LIVE 660NC.

Pozrite si

8 top albumov, ktoré sa oplatí počúvať v máji 2021

JBL LIVE 660NC 1:2 Marshall Major IV

Batéria a výdrž

JBL LIVE 660NC majú lítium-iónovú polymérovú batériu s kapacitou 750 mAh. Maximálny čas prehrávanie hudby s vypnutou funkciou ANC je 50 hodín, pri aktivovanom ANC je to 40 hodín. Batéria sa nabíja zhruba 2 hodiny. Rýchlonabíjanie vám za 10 minút prinesie energie na 4 hodiny počúvania.

Marshall Major IV ponúkajú až 80 hodín na jedno nabitie. Rýchlonabíjanie dodá za 15 minút ďalších 15 hodín počúvania. Ako som spomínali v úvode, veľkým bonusom tohto modelu je podpora bezdrôtového nabíjania. Položíte ich pravou mušľou na nabíjaciu podložku a nemusíte hľadať kábel.

Bod získavajú slúchadlá Major IV.

JBL LIVE 660NC 1:3 Marshall Major IV

Príslušenstvo

JBL LIVE 660NC majú cestovnú puzdro, audio kábel a nabíjací kábel USB-C. Marshall Major IV má o niečo skromnejšiu výbavu, nájdete tu audio kábel, nabíjací kábel.

Bod si tentokrát pripisuje JBL.

JBL LIVE 660NC 2:3 Marshall Major IV

Ovládanie a používanie

JBL LIVE 660NC má na pravej mušli niekoľko tlačidiel. Slúžia na zapnutie slúchadiel párovanie, prijímanie / ukončovanie hovorov, preskakovanie skladieb či vyvolanie hlasového asistenta. Samozrejme, vďaka hlasovým asistentom môžete ovládať slúchadlá aj hlasovým povelom, akurát musíte použiť niektorý z podporovaných svetových jazykov.

Marshall Major IV pokračujú v minimalizme, vďaka tomu prišiel na svet viacsmerový ovládací gombík, pomocou ktorého dokážete všetko. Dobre čítate, pomocou malého zlatého tlačidla, môžete spustiť prehrávanie, pozastaviť ho, preskočiť, zmeniť intenzitu hlasitosti, ale aj zapnúť či vypnúť slúchadlá. Okrem toho je tu aj funkcia telefónu, takže môžete prijať, odmietnuť alebo ukončiť hovor jednoduchými kliknutiami.

S tesným rozdielom získava bod JBL.

JBL LIVE 660NC 3:3 Marshall Major IV

Cena

Slúchadlá JBL LIVE 660NC majú odporúčanú cenu 179 eur, v prípade Marshall Major IV je to 149,90 eur. V tomto prípade je víťaz jasný, opäť však pripomíname, že JBL prinášajú viac technológií, vrátane ANC, Adaptive Noise Cancelling či integrovaných hlasových asistentov.

JBL LIVE 660NC 3:4 Marshall Major IV

Verdikt

Ako vidíte, išlo o tesný súboj, kde sa o našu priazeň uchádzali dva vynikajúce modely. Aj keď ide o bezdrôtové slúchadlá, vzhľadom a výbavou sa od seba maximálne odlišujú. Výber je tak na vás, podľa toho k čomu viac inklinujete.

Uprednostníte ANC, množstvo doplnkových funkcií, moderný vzhľad, podporu hlasových asistentov, rýchle párovanie a automatické prehrávanie / pozastavenie? Alebo vám viac záleží na samotnom zvuku, extrémne dlhej výdrži a potrpíte si na drsnejší dizajn odkazujúci na 56-ročnú tradíciu Marshallu?

Je to na vás, obidva modely vám prinášajú to najlepšie v rámci svojej triedy. Víťaz je však len jeden, v našom napínavom súboji sa ním stáva Marshall Major IV, ktorý od redakcie zároveň získava titul Víťaz súboja.

Slúchadlá Marshall Major IV ako aj model JBL LIVE 660NC si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.