Reklama

Počítačová revolúcia: Notebooky s Copilot+ a Snapdragon X mieria do predaja

Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft predstavil novú kategóriu počítačov s OS Windows určených pre umelú inteligenciu. Ide o líniu počítačov Copilot+ schopných dosiahnuť 40+ biliónov operácií za sekundu (TOPS)!

Okrem výkonu a prístupu k pokročilým modelom s AI poteší celodenná výdrž batérie. Zaujímavé je, že okrem aktualizovaných Surface Pro a Surface Laptop prídu s platformou Copilot+ na trh v rovnaký čas aj ďalšie známe značky.

Počítače Copilot+ sú prepojené a vylepšené veľkými jazykovými modelmi (LLM) spustenými v cloude Azure a zároveň spojené s malými jazykovými modelmi (SLM). Takto môžu dosiahnuť doteraz nevídanú úroveň výkonu. Microsoft tvrdí, že „sú až 20x výkonnejšie a až 100x efektívnejšie pri zvládaní AI úloh a poskytujú špičkovú AI akceleráciu. Prekonávajú Apple MacBook Air 15″ až o 58 % v udržiavanom viacvláknovom výkone, to všetko pri celodennej výdrži batérie“.

Obsah pokračuje pod reklamou

Počítače Copilot+ dokážu na jedno nabitie pracovať 22 hodín lokálneho prehrávania videa, resp. 15 hodín surfovania. To je až o 20 % viac (pri lokálnom prehrávaní videa) ako MacBook Air 15″. Hodina fungovania hore-dole, no konečne budú aj notebooky s Windowsom schopné fungovať naozaj celý deň, nielen na papieri.

Zdroj | Microsoft

Počítače Copilot+ budú bežať na výkonných procesoroch vybavených viacerými modelmi AI, vďaka čomu sa eliminujú doterajšie obmedzenia, napr. latencia, či vysoká cena zariadení. Pribudne lepšia ochrana osobných údajov, každý počítač Copilot+ bude zabezpečený, procesor Microsoft Pluton Security je prednastavený ako predvolený.

Copilot+ prináša mnohé nové funkcie. S funkciou Recall môžete veľmi rýchlo nájsť v počítači súbor bez toho, aby ste presne vedeli v ktorom priečinku je, podobne je to aj si informáciami na webe. Copilot+ organizuje informácie podobne ako ľudia, podľa vzťahov a asociácií, ktoré sú jedinečné pre každú z individuálnych skúseností.

S AI budete môcť vytvárať, upravovať obrázky, či dokonca meniť ich štýl. Poslúži na to appka Cocreator. K dispozícii sú prednastavené štýly ako Cyberpunk alebo Claymation na zmenu pozadia, popredia, alebo celého obrázka. Vizuálne efekty sa dajú ľahko bez použiť na osoby i objekty pomocou funkcie Magic Mask s akceleráciou NPU v aplikácii DaVinci Solve Studio.

Microsoft v spolupráci s Adobe umožnil príchod hlavných aplikácií. Okrem programov Photoshop, Lightroom a Express, ktoré sú k dispozícii už dnes, pribudnú aj Illustrator, Premiere Pro a ďalšie v priebehu leta.

Vďaka LiquidText s pomocou AI môžete vytvárať rýchlejšie a inteligentnejšie poznámky k dokumentom. Funkcia beží výlučne na počítači Copilot+ prostredníctvom NPU.

Zdroj | Microsoft

Copilot+ má tiež novú a kvalitnejšiu verziu NeuralMix, tá vám umožní preskúmať a remixovať prakticky akúkoľvek pesničku. Ide o exkluzívnu funkcu pre NPU v Algoriddim djay Pro.

Tieto počítače Copilot+ budú dostupné už od 18. júna

Pripravili sme zoznam najväčších značiek, ktoré uvedú na trh nové počítače Copilot+. Prvé zariadenia Copilot+ budú uvedené na trh s procesormi Snapdragon X Elite a Snapdragon X Plus s procesorom Qualcomm Oryon. Séria Snapdragon X prináša 45 NPU TOPS all-in-one systémov na čipe (SoC). Zoznam je podľa abecedy, predobjednávky sa už spustili.

Acer Swift 14 AI 2.5K má dotykovú obrazovku, umožní spustiť a využívať funkcie vylepšené AI, napr. Acer PurifiedVoice 2.0 a Purified View stlačením samostatého tlačidla AcerSense.

ASUS Vivobook S 15 je výkonný notebook, ktorý uľahčí využívanie AI vďaka platforme Snapdragon X Elite a vstavanému Qualcomm AI. Výkon je viac ako 40 NPU TOPS, preto má integrovaný chladiaci systém s dvoma ventilátormi. Vylepšenia AI najnovšej generácie zahŕňajú Windows Studio Effects v2 a kameru ASUS AiSense s možnosťami detekcie prítomnosti pre adaptívne stmievanie a uzamknutie. Vivobook S 15 má ultratenký celokovový dizajn, batériu s veľkou kapacitou a prémiový štýl s klávesnicou s RGB podsvietením.

Zdroj | ASUS

Dell uvedie na trh až päť modelov s Copilot+: XPS 13, Inspiron 14 Plus, Inspiron 14, Latitude 7455 a Latitude 5455. XPS 13 je poháňaný procesormi Snapdragon X Elite, vyznačuje sa prémiovým dizajnom. Latitude 7455 má vynikajúci QHD+ displej a štyrmi reproduktormi s redukciou šumu AI. Modely Inspiron14 a Inspiron 14 Plus sú vybavené procesormi Snapdragon X Plus 1, sú vyrobené z ľahkého nízkouhlíkového hliníka.

Obsah pokračuje pod reklamou

HP prichádza s dvomi modelmi, ide o OmniBook X AI PC a HP EliteBook Ultra G1q AI PC so Snapdragon X Elite. Majú tenký dizajn a vysoký výkon, ktorý si poradí s náročnými operáciami. Používatelia sa majú tešiť na dlhú výdrž a nástroje zvyšujúce produktivitu, samozrejme na báze AI – napríklad prepis v reálnom čase, či sumár schôdzí. Lepšie videokonferencie zabezpečí 5 Mpx kamera s automatickým rámovaním s čistým zvukom Poly Studio pre vylepšené virtuálne interakcie. 

Aj Lenovo prichádza s dvomi modelmi. Yoga Slim 7x je určený pre bežných používateľov, a jeden pre komerčný sektor ThinkPad T14s Gen 6. Yoga Slim 7x prináša efektivitu pre kreatívnych používateľov, je vybavený 14,5″ dotykovým displejom s 3K rozlíšením, Dolby Vision a optimalizovaným výkonom pre 3D vykresľovanie a úpravu videa. T14s Gen 6 ponúka výkon AI s pokročilými funkciami, Wi-Fi 7 a až 64 GB RAM.

Zdroj | Microsoft

Microsoft príde s dvojicou zariadení, Surface Pro a Surface Laptop. Surface Pro (obrázok hore) je flexibilný prenosný počítač 2v1 s novým (voliteľne) OLED displejom s HDR a ultra širokým zorným poľom. Je vybavený novou klávesnicou Surface Pro Flex, je navrhnutá na používanie v pripojenom aj odpojenom stave. Surface Laptop je výkonný počítač v novom dizajne s tenkými rámikmi, dotykovým displejom, kamerou vylepšenou AI, teraz aj s haptickým touchpadom.

Svoje želiezko má aj Samsung s novým Galaxy Book4 Edge. Má utratenký dizajn, 2X AMOLED 3K displej, Wi-Fi 7 a ponúka 22-hodinovú výdrž na jedno nabitie.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.