Reklama

V domácnostiach v USA zakážu už aj spotrebiče na plyn. Na čo je to dobré?

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

V americkom štáte New York sa jeho predstavitelia rozhodli, že od konca tejto dekády budú v domácnostiach zakázané akékoľvek spotrebiče na fosílne palivá. To znamená, že zakázané budú aj také spotrebiče ako sporák či

Všetky spotrebiče majú byť nahradené elektrickými. Dôvodom je hlavne odstrihnutie domácností a komerčných budov od plynu, čo má znížiť emisie skleníkových plynov a zvýšiť zdravie a bezpečnosť obyvateľov.

Zdroj | EcoFlow
Obsah pokračuje pod reklamou

Nový zákon je už podpísaný tamojšou guvernérkou Kathy Hochul. Platnosť nadobudne v roku 2029, od kedy bude zakázané do nových domov a bytov inštalovať akékoľvek spotrebiče na fosílne palivá. Od roku 2026 ale už nebude možné do budov nižších ako 7 poschodí inštalovať rozvody na plyn.

Cieľom je dekarbonizácia štátu, ktorá však potrvá ešte dlhé roky. Zákon platí iba pre nové a rekonštruované budovy, nijakým spôsobom nezasahuje do existujúcich domácností. Tie môžu naďalej využívať plyn na kúrenie či varenie. V štáte New York vraj 52 % domácností využíva plyn na varenie a kúrenie. V USA je však toto číslo ešte vyššie, dosahuje 61 % domácností.

Podľa dát americkej organizácie EPA má spaľovanie plynu v domácnostiach a komerčných budovách na svedomí viac ako 10 % všetkých emisií skleníkových plynov v USA. Údaje sú pritom pomerne čerstvé, iba z roku 2021.

Zdroj | charlesdeluvio

Okrem iného sa čoraz viac hovorí o negatívnych vplyvoch spaľovania plynu na varenie v domácnostiach na zdravie obyvateľov. Emisie a vedľajšie produkty zo spaľovania plynu majú zvyšovať riziko rakoviny, astmy či zníženiu kognitívnych funkcií. Nehovoriac o tom, že plynové spotrebiče či vedenia môžu a aj vybuchujú.

Je tak logické, že tamojšie štáty, aspoň tie s rozumným vedením, budú apelovať na zníženie používania spotrebičov na plyn. Čosi podobné chystá aj Nemecko, ktoré chce zakázať zatiaľ iba plynové a olejové kotly na kúrenie.

Pozrite si

Nemecko zakáže už aj kotly na kúrenie. Náhradou majú byť tepelné čerpadlá

Aj v novom zákone ale platia výnimky, napríklad pre komerčné kuchyne, teda i tie reštauračné a hotelové. Tie budú môcť plyn na varenie využívať aj naďalej. Rovnako sa zákon nevzťahuje na nemocnice, továrne, laboratóriá apod.

Zaujímavé ale je, že v Californii v meste Berkeley, kde podobný zákon schválili už v roku 2019, stihol tamojší súd zrušiť tento zákaz z dôvodu porušenie federálneho zákona, upozorňuje Gizmodo. Na rozdiel od newyorkského zákona bol ale ten v Berkeley krutejší hlavne voči reštauráciám.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.