Energia prílivu a odlivu je významným obnoviteľným zdrojom energie. Jej predvídateľná povaha – slapové sily Mesiaca fungujú bez ohľadu na počasie a ročné obdobie – z nej robí cenný potenciál, schopný stabilizovať energetický mix obnoviteľných zdrojov. Napriek tomu prílivových elektrární vo svete zatiaľ nestojí veľa a plávajúce sú unikátom. O škótskej firme Orbital Marine Power, ktorá vyvinula plávajúcu prílivovú elektráreň s dvojicou turbogenerátorov, sme už na našich stránkach písali.
Teraz už prílivová elektráreň s názvom Orbital O2 vyrába elektrinu a pri výkone 2,5 MW by mohla zásobovať energiou približne 1700 domácností, čiže malé mesto. Masívne plavidlo je pripojené k štvorbodovému kotviacemu systému v pobrežných vodách a používa lopatky turbín na zachytávanie energie pohybujúcich sa prúdov morskej vody počas prílivu, aj odlivu. Pre každý smer prúdenia sa lopatky preorientujú na opačný sklon.
Keďže takéto plávajúce elektrárne nepotrebujú priehradné múry, dajú sa inštalovať na mieste veľmi rýchlo a do životného prostredia zasahujú len minimálne. Orbital Marine Power vyvíja aj zmenšenú, riečnu verziu takejto prietokovej elektrárne, tam je však prínos a efektivita diskutabilná.
Potvrdzuje to aj výskum britského tímu pre obnoviteľnú energiu Black & Veatch, ktorý Orbital v roku 2020 vymenovala za hlavného partnera na podporu optimalizácie technológie a znižovania nákladov. Black & Veatch pomocou digitálneho modelu dvojčaťa elektrárne Orbital O2 vyrátal, že počas celého životného cyklu, od výroby, cez produkciu elektriny, až po recykláciu po konci životnosti, je plávajúca prílivová elektráreň cenovo schopná konkurovať plávajúcim veterným turbínam, ktoré sa už používajú.
Prepočítané náklady 60 £ (71 €) za megawatthodinu dosiahnu takéto elektrárne pri rozsiahlom nasadení. K tomu však zatiaľ nedošlo, pretože Orbital O2 je prvou lastovičkou. Black & Veatch zároveň zistili, že účinnosť prílivovej prietokovej turbíny rastie s veľkosťou lopatiek.
Elektráreň Orbital O2 má 74 metrov dlhú plošinu s dvoma generátormi (každý s výkonom 1 MW) poháňanými rotormi o priemere 20 m. Využíva tak plochu spolu viac ako 600 m2 na zachytenie energie prúdiaceho prílivu a odlivu. Takéto monštrum by sa nedalo nasadiť v riečnych tokoch, ale malé turbíny zas pracujú menej efektívne a dodávajú nízky výkon.
Potenciál na nasadenie plávajúcich turbín v pobrežných vodách je však značný a v Spojenom kráľovstve už Orbital pripravuje niekoľko ďalších komerčných projektov.