Reklama

Philips 243B9H - nenápadný, funkciami nabitý monitor

Richard Pliešovský
91 %
Philips 243B9H sa na nič nehrá, je to poctivý monitor od značky, ktorá vie vyrábať takýto druh zariadení aj so zatvorenými očami.

Výhody

  • Výborný zobrazovací panel
  • Vynikajúci stojan, podpora pre systém VESA
  • Široká konektivita

Nevýhody

  • Fádny dizajn
  • Podpriemerné reproduktory

Monitor podporuje USB-C pripojenie, takže aj ak máte nové MacBooky, či iné notebooky, jednoducho si ho prepojíte, nepotrebujete žiadne ďalšie káble. Philips 243B9H má 24-palcový IPS panel s FHD rozlíšením (1 920 x 1 080 px) s obnovovacou frekvenciou 75 Hz a dobou odozvy 4 ms. Vďaka podpore FreeSync nájde uplatnenie aj pre príležitostných hráčov.

Monitor je primárne určený pre kancelársku prácu, nároční grafici a ďalší kreatívci budú musieť siahnuť po iných modeloch s lepším rozlíšením a možno aj väčšou uhlopriečkou. Philips 243B9H však nie je profesionálny monitor.

Philips 243B9H sa dodáva rozložený na tri časti – prvou je samotný monitor, ďalšie dva kúsky tvori podstavec s názvom SmartErgoBase. Ten je naozaj vynikajúci. Dokáže sa otáčať o 90º, nakláňať o 30º dozadu a otáčať o 180º. Áno, znamená to, že si ho môžete natočiť aj vertikálne, čo je mimoriadne praktické pre ľudí pracujúcimi s textami. Okrem toho si viete stojan zdvihnúť/znížiť o 30 mm.

Zloženie trvá len pár sekúnd a určite na to nepotrebujete hľadať návod. Stojan je mimoriadne stabilný a vyzerá, že bude spoľahlivo slúžiť dlhé mesiace. Vzadu sa nachádza ergonomický držiak na káble, ktorý sa postará, že nebudú vytŕčať. Na zapnutie stačí pripojiť sieťový kábel a vybrať si cez ktorý typ kábla privediete zdrojový signál.

Na zadnej strane sa nachádza 1x HDMI 1.4 vstup, 1x DisplayPort 1.2, 1x VGA, 1x upstream port USB-C 3.2 Gen 1. Zostavu dopĺňajú tri USB-A 3.2 porty, 3,5 mm vstup a 3,5 mm výstup na slúchadlá. Dva USB-A porty (jeden podporuje rýchle nabíjanie) sú umiestnené na zadnej strane, ďalší je namontovaný na boku monitora. Hmotnosť monitora aj so stojanom je 5,44 kg.

Po pripojení na MacBook monitor príjemne prekvapí veľmi dobrým obrazom a okamžite odstráni rozpaky, ktoré priniesol jeho vzhľad. Ponúka jas do 250 cd/m², kontrast 1 000 : 1 a uhol zobrazenia 178º na výšku i na šírku.

Pozrite si

To podstatné hľadajte pod povrchom – monitor Philips 288UAE

Nastavenie monitora sa realizuje pomocou štyroch tlačidiel na pravej prednej strane monitoru. Okrem režimu sRGB si môžete zvoliť filtrovanie modrého svetla, vybrať rôzne teploty farieb a funkcie, ako je napríklad PowerSensor. Ten automaticky znižuje spotrebu energie obrazovky, podľa výrobcu môže ušetriť až 80 % nákladov na energiu.

Čo sa nám páčilo

Okrem perfektného podstavca a konektivity, na ktorej Philips nešetril si našu pochvalu zaslúži kvalitné spracovanie. Zabudovaná webkemrera neoslní rozlíšením (1080p), ale na vidoeohovory je úplne postačujúca. Kto sa obáva o súkromie, kameru jednoducho zatlači do tela monitoru a má po probléme. Okrem toho kamera podporuje funkciu Windows Hello, ktorá vás prihlási do zariadenia s OS Windows za menej než 2 sekundy.

Skvelú prácu odvádza aj zobrazovací panel. Poteší veľmi dobrými pozorovacími uhlami, najlepšie výsledky dosiahnete pri nastavení na Native, čo je 6 600 K.

Monitor má niekoľko funkcií, ktoré znižujú únavu a záťaž pre oči. Režim LowBlue vyvinul priamo Philips. Využíva inteligentnú technológiu na redukovanie škodlivého modrého svetla s krátkymi vlnami. Technológia Bez kmitania rieši reguláciu jasu a zníženie blikania obrazovky tak, aby neunavovali oči.

Príjemná je i cena monitoru, na Slovensku si ho viete kúpiť za 229 eur.

Čo by mohlo byť lepšie

Slabinou monitoru sú reproduktory. Okrem nevýrazného zvuku je aj ich hlasitosť príliš nízka. S privretými očami (či skôr ušami) sa dá využiť pri scrollovaní príspevkov na sociálnych sieťach, ale určite nie na dlhodobé využívanie.

Záver

Ako sme spomínali v úvode, monitor pôsobí fádne, ale po niekoľkých dňoch používania sme tomuto vzhľadu prišli na chuť. Vďaka klasickému dizajnu nebude po pár rokoch vyzerať ako nemoderný kúsok, ktorý budete chcieť vo vašej pracovni čo najskôr vymeniť.

O univerzálnosť Philips 243B9H sa stará viacero funkcií. Stojan si prispôsobíte podľa vašich požiadaviek, 180° otáčanie využijú nielen redaktori, ale aj mnohí ďalší. Trend fotenia a natáčania videa na výšku sa spoľahlivo postará, že takýto režim využijete aj vtedy, ak sa neživíte písaním a redigovaním textov.

Počas testovania sme si pochvaľovali matný antireflexný povrch. Vďaka minimálnym odrazom sa viete lepšie sústrediť na prácu bez toho, aby vás rozptyľovali a bránili v dobrej viditeľnosti.

Veľkosť uhlopriečky je akýmsi zlatým „rezom“. Takúto obrazovku nenahradíte malým, i keď kvalitnejším displejom na notebooku, no zároveň nezaberá priveľký priestor na písacom stole. Podpora štandardu VESA znamená, že si viete monitor zavesiť i na stenu.

Monitor Philips 243B9H prináša výkon a modernú konektivitu bez zbytočných ozdôb, ktoré len zvyšujú cenu.

Mnohým sa možno bude zdať FHD rozlíšenie príliš malé. Je to pravda a v mnohých prípadoch nenahradí 4K displeje. Záleží však od toho, na aké účely chcete monitor využívať. Na bežnú kancelársku prácu je to rozhodne skvelý pomocník za rozumne nastavenú cenu. Ak však chcete na monitore pozerať filmy, alebo počúvať hudbu, musíte si k nemu zaobstarať externé reproduktory (slúchadlá).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.