Reklama
  • #Veda
  • 10 min.
  • 22.6.2020

Peter Dostál | Aliter Technologies - Vytvorili sme unikátny tím expertov

Zdroj | Archív Aliter Technologies
Roman Calík
Zdroj | Archív Aliter Technologies
Zdroj | Archív Aliter Technologies

Peter Dostál je CEO významnej slovenskej spoločnosti Aliter Technologies. Latinský výraz aliter, v preklade iným spôsobom, vystihuje prístup, akým sa spoločnosti darí medzi technologickými firmami nielen na Slovensku. Je uznávaným expertom v oblasti IKT a softvérového vývoja, pričom počas COVID 19 firma fungovala naplno online a podala pomocnú ruku Slovensku.

Aliter Technologies dodáva technológie pre vojakov aj policajtov. Kde to celé vzniklo a kto sú dnes vaši zákazníci?

Vzniklo to krátko po mojom návrate z Kanady, kde som sa vysťahoval po absolvovaní vysokej školy a kde som roky pôsobil v IT sektore. Dostal som možnosť pracovať na zákazke pre veľkú nadnárodnú spoločnosť z oblasti bezpečnostného a obranného priemyslu. Stretol som pri tom veľa inšpiratívnych ľudí z bezpečnostného prostredia, ktorí mali skúsenosti z misií v zahraničí. Nahovoril som niekoľko bývalých kolegov z IT sektora zo Slovenska aj z Kanady.

Spolu sme vytvorili unikátny tím expertov, ktorý predstavoval základ novej spoločnosti. Začínali sme s menšími subdodávkami z trojizbového bytu v Ružinove. Dnes medzi našich zákazníkov patria silové rezorty doma a v zahraničí, medzinárodné organizácie zodpovedné za podporu riešenia krízových situácií vojenského a nevojenského charakteru a najväčší svetoví dodávatelia v oblasti bezpečnostného a obranného priemyslu.

Čo je aktuálne vaším top produktom, teda tým, čo vám robí najväčší biznis a zákazníci vás podľa neho najviac identifikujú?

Ešte pred pár rokmi by som povedal, že to bude niektorý z produktových radov COMTAG, alebo COMTANET, ktoré sa využívajú na vytvorenie informačnej a komunikačnej infraštruktúry v mobilnom, alebo nasaditeľnom prostredí (či už pre použitie v armáde, alebo pre využitie v krízových situáciách, akými môžu byť živelné pohromy, alebo rôzne katastrofy či mimoriadne situácie). Ide o produkty, ktoré spĺňajú americké vojenské štandardy a využívajú sa v náročných klimatických a technických podmienkach.

Okrem portfólia bežnejších produktov, ako sú servery, smerovače, prepínače, UPS-ky a podobne sme prišli na trh aj s unikátnymi zariadeniami, ktoré zabezpečujú prepojenie rôznych IT produktov s unikátnymi komunikačnými technológiami svetových výrobcov. Spoločnosť však narástla a dnes rieši integráciu veľkých projektov, cloudové technológie, kybernetickú bezpečnosť, portfólio produktov sa rozšírilo aj o také komodity, ako sú špecializované drony, alebo vzducholode. Preto je veľmi ťažké identifikovať jeden produkt, ktorý by nás charakterizoval.

Zdroj | Archív Aliter Technologies

Kto je vlastne vašou konkurenciou?

V každej oblasti, v ktorej pôsobíme, máme konkurenciu doma, alebo v zahraničí, ale máme aj produkty, ktoré sú unikátne a nemajú vo svete alternatívu. V oblasti mobilných a nasaditeľných zodolnených technológií na Slovensku konkurenciu nemáme. Vo svete je niekoľko spoločností, s ktorými máme väčší, alebo menší prienik produktového portfólia.

V oblasti komerčných IKT technológií a kybernetickej bezpečnosti je konkurencia väčšia, a aj preto sa snažíme diverzifikovať a získavať zákazky zo zahraničia. Tu sú dôležité roky budované kompetencie a certifikáty, ktoré nás odlišujú od konkurencie. Veľa investujeme do spoločností po celom svete, ktoré majú unikátne technológie, a to nám dáva náskok pred konkurenciou.

Máte zákazky aj na Slovensku? Podľa našich informácií ste sa podieľali aj na automatizácii vládneho cloudu.

Áno, zákazníci na Slovensku, v Českej republike a v Kanade sú nám najbližší, nakoľko tu máme prevádzky a lokálnu podporu. Na Slovensku sú to prevažne silové rezorty, ale uchádzame sa o priazeň všetkých zákazníkov, ktorých naše produkty, alebo riešenia dokážu osloviť. Ja osobne som sa v minulosti venoval budovaniu a konsolidácii bezpečnej a vysoko dostupnej IKT infraštruktúry a v tejto oblasti vývoj technológií priniesol cloud.

Bolo pre nás logickým krokom prísť na trh s riešením, ktoré dokáže orchestrovať takúto IKT infraštruktúru a zabezpečiť automatizáciu sprístupňovania, alebo uvoľňovania kapacity takejto infraštruktúry. Vládny cloud okrem toho priniesol niekoľko špecifických výziev, s ktorými sme sa museli popasovať.

Vyvinuli ste aj systém MONSE, ktorý pomáha seniorom. Ako funguje a je už reálne dostupný pre zákazníkov?

Systém MONSE sme vyčlenili do samostatnej spoločnosti, nakoľko svojím charakterom a použitím celkom nezapadá do nášho portfólia. Je to systém, ktorý sa veľmi jednoducho inštaluje a poskytuje informácie o aktivitách samostatne žijúceho seniora v jeho príbytku, ale aj keď ho opustí. Ekonomicky aktívni rodinní príslušníci tak majú informáciu v prípade, ak dôjde k anomálii v správaní seniora. Takou anomáliou môže byť znížená pohyblivosť počas dňa, alebo naopak zvýšená pohyblivosť počas noci.

Notifikácie sa rodinným príslušníkom posielajú emailom, alebo sms aj v prípade, ak senior nezatvorí vchodové dvere, alebo sa nevráti z prechádzky. Senior si dokáže pomocou SOS tlačidla privolať pomoc a rodinný príslušník na základe informácií z GPS trackera umiestneného v kľúčenke vie seniora okamžite lokalizovať aj mimo príbytok. To všetko samozrejme bez zasahovania do súkromia seniora a v súlade s GDPR. Systém bude pre širokú verejnosť dostupný v blízkej dobe.

Zdroj | Marek Mucha

Počas pandémie spôsobenej vírusom COVID-19 muselo množstvo spoločností prejsť na online režim fungovania. Ako pandémia ovplyvnila vašu spoločnosť?

Aj my sme boli nútení prejsť na prácu z domu. Našťastie pre nás, s výnimkou niektorých hardvérových inžinierov, je možné s podporou najmodernejších kolaboračných nástrojov vykonávať našu prácu aj z domu, a to iba s malými obmedzeniami. Treba však brať do úvahy aj psychologický rozmer a niektorí naši zamestnanci sú už z práce z domu unavení.

Budete niektoré postupy práce z domu zavádzať aj do ďalšieho fungovania spoločnosti? Vnímate napríklad prácu z domu ako výhodu pre zamestnancov, ale i zamestnávateľa?

V našej spoločnosti sme tieto postupy a technológie v obmedzenej forme využívali aj pred pandémiou spôsobenou COVID-19 a iste ich budeme využívať aj v budúcnosti. V mnohých prípadoch, vzhľadom na geografickú vzdialenosť, ani nemáme na výber, ale nevnímame prácu z domu ako výhodu pre zamestnancov, ani pre zamestnávateľa.

V niektorých prípadoch to je nevyhnutnosť a v iných to môže byť žiaduce vzhľadom na iné okolnosti. Snažíme sa aj v práci vytvoriť také prostredie, aby sa tu všetci cítili dobre, máme oddychové zóny, kuchynky, časté mimopracovné aktivity…

Počas koronavírusu ste ponúkli Národnému centru zdravotníckych informácií pomoc zdarma so systémom na centralizovaný automatizovaný zber a spracovanie dát o víruse. Využili vašu ponuku?

Na túto našu nezištnú ponuku NCZI ani iné orgány štátnej moci nereagovali a rozhodli sa pre aplikácie od iných spoločností. Ich rozhodnutie plne rešpektujeme.

Zdroj | Archív Aliter Technologies

Pomáhali ste však aj inak. Napríklad ste ponúkli zapožičanie videokonferenčných zariadení. Kto všetko využil túto pomoc počas krízovej situácie?

Áno, samozrejme tak, ako väčšina Slovenska, chceli sme aj my prispieť k riešeniu tejto bezprecedentnej krízy, a preto sme vyskladnili a zapožičali všetky videokonferenčné zariadenia, ktoré sme mali na sklade. Väčšinu, ak nie všetky, dodnes využívajú krízové štáby MV SR, ktoré prvé zareagovali na našu ponuku. Okrem toho naše 3D tlačiarne nepretržite tlačia štíty pre zdravotníkov.

Ponúkli sme bezplatné konzultácie našich špecialistov, finančne sme prispeli dobrovoľníkom a zapojili sme sa do komunikačnej platformy slovensko.help. Na sociálnych sieťach sme prišli s výzvou, aby nás kontaktoval ktokoľvek, kto bojuje s COVID-19 a potrebuje našu pomoc.

Aktivít ste urobili viac, ktorá z nich mala podľa vás najväčší prospech v krízovej situácii, v ktorej sme sa kvôli koronavírusu ocitli?

Ťažko povedať, ak čo i len jediná aspoň čiastočne pomohla, veľmi nás to teší a sme pripravení stále pomáhať tam, kde to treba. Pripravujeme zopár technologických darčekov, ktoré by mali pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.

Súčasnú situáciu môžu zneužiť aj hekeri. Zaznamenali ste počas tohto obdobia hekerské útoky?

Nielenže môžu, ale ju aj zneužívajú, a to aj tam, kde to v dnešných dňoch najviac bolí, v zdravotníctve. Opakovane na to upozorňujú naši špecialisti a analytici na sociálnych sieťach aj v konvenčných médiách. Okrem toho aj najpopulárnejšie kolaboračné nástroje museli zvýšiť svoju bezpečnosť, nakoľko práve ich zvýšená popularita pritiahla pozornosť hekerov.

Ako relaxuje Peter Dostál, keď nepracuje?

Myslím, že ako väčšina zaneprázdnených ľudí na Slovensku. Keď sa zrovna nevenujem rodine a nášmu psíkovi, rád kombinujem silové cvičenia v domácej posilňovni s jazdou na bicykli v Karpatoch. Keď mám náhodou viac času, rád čítam.

Ak sa chcete o spoločnosti Aliter Technologies dozvedieť viac, odporúčame navštíviť web stránku Aliter Technologies.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.