Reklama

Perník a nový Google fón sú na svete!

Marek Šimunek

Včera sa konala ohlásená tlačová konferencia vyhľadávacieho giganta Google, na ktorej bola predstavená najnovšia verzia operačného systému Android 2.3 Gingerbread (Perník), súčasne s prvým telefónom, ktorý bude oficiálne vybavený verziou 2.3. Nový Google smartfón Google Nexus S je výsledkom spolupráce Samsungu a Google a nahrádza tak výbehový typ Google Nexus One, ktorý bol vyrobený v spolupráci so spoločnosťou HTC.

Google Nexus S

Nie je to tak dávno čo sme polemizovali o tom aká bude nasledujúca verzia OS Android a čo nové nám prinesie. Včera sa však ukončili všetky debaty a novým Androidom sa stala verzia 2.3 Gingerbread. Tá bude v prvom rade dostupná na novom Google smartfóne ale postupom času by sa aktualizácie na túto verziu mali dočkať aj staršie smartfóny. Nová verzia OS Android by mala opätovne priniesť nárast rýchlosti, lepšie hry a tiež podporu multimediálneho obsahu a novej formy komunikácie medzi mobilnými platformami. Pribudla podpora nových multimediálnych formátov ako VP8 a WebM, ktoré sa rozvíjajú a predstavujú nové možnosti zdieľania multimediálneho obsahu. Zmenami samozrejme prešlo aj grafické rozhranie operačného systému, ktoré by malo pôsobiť uhladenejším a prívetivejším dojmom. Nová klávesnica získala podporu technológie multitouch a súčasne rýchlejšie a presnejší spôsob prediktívneho písania textu.

 

Okrem iného sa zmien dočkala aj správa spustených aplikácii. Nový Task Manager je jednoduchšie prístupný a prepracovaný bol aj algoritmus zatvárania nepoužívaných aplikácií. Google týmto novým algoritmom zabezpečil ešte lepšiu správu pamäte a súčasne vyššiu výdrž batérie na jedno nabitie. Novinkou je aj správa textu a prostredie pre označovanie, kopírovanie a vkladanie textu je jednoduchšie a pripomínajúce spôsob aký poznáme z Apple iOS. Google do nového operačného systému priamo zabudoval podporu VoIP a tak budete môcť priamo z Android smartfónu telefonovať napríklad vašim Skype priateľom.

Google Nexus S

Prvým telefónom, ktorý sa bude môcť pýšiť najnovšou verziou operačného systému Android 2.3 bude nástupca Google Nexus One. Tentokrát však Google nevyužil spoluprácu s Tchajwanskou spoločnosťou HTC, ale siahol po spolupráci so Samsungom. Inšpiráciou sa stala súčasná vlajková loď na poli Android smartfónov Samsung Galaxy S. Druhý Google smartfón tak ponesie názov Google Nexus S a od svojho samsungáckeho súrodenca zdedil väčšinu parametrov. Tešiť sa tak budeme môcť na 1 GHz procesor Hummingbird ale aj vynikajúci 4“ Super AMOLED displej, ktorý by mal byť ešte kvalitnejší ako ten použitý v Samsungu Galaxy S. Google Nexus S rovnako zdedil aj podporu technológií ako GPS, Bluetooth 2.1 alebo GPS. Zachovaná ostala aj veľkosť integrovanej pamäte, ktorá činí 16 GB. Bohužiaľ sa na rozdiel od Galaxy S v Google Nexus S nedočkáme podpory pamäťových kariet. K hlavnému fotoaparátu s rozlíšením 5 MPx pribudla aj kamera pre videohovory umiestnená nad displejom. Nového Google Nexus S sa ako prvý 16. decembra dočkajú fanúšikovia v USA a následne sa jeho predaj 20. decembra začne aj v UK. Ceny a jeho dostupnosť v ostatných krajinách však zverejnená nebola.

Zdroj: www.googleblog.blogspot.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.