Reklama

Panasonic vykročil do sveta full-frame fotografie

Zdroj | Panasonic
Richard Pliešovský
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Pred niekoľkými rokmi sa bezzrkadlovky považovali skôr za lepšie kompaktné fotoaparáty, ako za profi stroje porovnateľné so zrkadlovkami. Predstava, že by bezzrkadlovka bola práve takéto špičkové zariadenie s full-frame snímačom patrila výlučne do kategórie sci-fi.

Pozrite si

Panasonic LUMIX S1R – bezzrkadlovka mojich snov

Vývoj ide dopredu a bezzrkadlovky, zbavené detských chorôb, získavajú čoraz väčšiu obľubu aj medzi profesionálnymi fotografmi. Panasonic to vie a tak tento týždeň predstavil novú sériu výkonných CSC fotoaparátov založených na projekte L-Mount, pôvodne vyvinutom spoločnosťou Leica. Ako prvé zo série LUMIX S prichádzajú k používateľom modely LUMIX S1R a LUMIX S1.

Zdroj | Panasonic

Oba fotoaparáty ukladajú záznam na duálny slot pre SD alebo XQD kartu, podporujú Bluetooth 4.2 LE a Wi-Fi 802.11ac pre pripojenie k smartfónom. USB-C 3.1 USB-PD zabezpečí rýchlonabíjanie priamo vo fotoaparáte.

LUMIX S1R

Zdroj | Panasonic

Tento systémový fotoaparát ponúka najväčšie rozlíšenie zo všetkých súčasných full-frame CSC fotoaparátov. Je to 47,3 megapixelov, ktoré znamenajú veľkú kvalitu výsledných obrázkov s vynikajúcou kresbou detailov.

Pozrite si

Aký je rozdiel pri fotografovaní s f/1,2 a f/22?

Zdroj | Panasonic

Spracovanie obrazových dát má na starosti nový procesor Venus Engine. Režim Super vysokého rozlíšenia (High resolution mode) využíva zmenu pixelov na pohyb obrazového snímača. V tomto režime dokáže zachytiť obraz s veľkosťou 187 Mpx. Výsledkom je RAW snímka veľkosti 16 736 x 11 168 pixelov!

Zdroj | Panasonic

Medzi ďalšie veľké prednosti S1R patrí bleskové a precízne automatické zaostrovanie s kontrastným systémom Panasonic DFD, ktorý sľubuje rýchle zaostrenie a spoľahlivé sledovanie predmetov. Zaostrovanie vylepšuje inteligentná prediktívna technológia Advanced Artificial Intelligence Technology, schopná rozpoznať ľudí, mačky, psy a vtákov. Vďaka identifikácii objektov dokáže systém lepšie predvídať ich pohyby a tak prispôsobiť ostrenie.

Pozrite si

Už aj Panasonic má svoje prvé full-frame CSC fotoaparáty

Zabudovaná 5-osová stabilizácia obrazu dokáže urobiť ostrý záber aj pri zhoršených svetelných podmienkach alebo pomalých rýchlostiach uzávierky.

Zariadenie výborne zvláda aj natáčanie videa v 4K rozlíšení s rýchlosťou 60p (max 15 minút). LUMIX S1R má elektronický hľadáčik s OLED displejom a rozlíšením 5,76 Mpx, čo je opäť najväčšie rozlíšenie na trhu. Tento model je určený hlavne pre fotografov krajiny a prírody. Predávať sa bude za 3 699 eur (telo), alebo 4 599 s objektívom F 24-105 mm.

Zdroj | Panasoic

https://youtu.be/0ZX51stm4HY

LUMIX S1

Zdroj | Panasonic

Tento model ponúka 24,2 Mpx rozlíšenie, ktoré zabezpečuje snímač typu MOS. Podobne ako S1R má 5-osový stabilizátor obrazu s intenzitou 6 EV pre fotografiu aj video, OLED hľadáčik s rozlíšením 5,76 Mpx, ako aj AF zaostrovanie pomocou systému Panasonic DFD.

Režim Super vysokého rozlíšenia dokáže zachytiť toto zariadenie obraz s veľkosťou 96 Mpx. Fotografia vo formáte RAW má tak rozlíšenie 12 000 x 8 000 pixelov.

LUMIX S1 je určený pre všeobecnú fotografiu. Predávať sa bude za 2 499 eur (telo), alebo 3 399 s objektívom F 24-105 mm.

Pozrite si

Canon EOS R – full-frame CSC foťák má už ďalší japonský výrobca

Nové objektívy LUMIX S PRO

Zdroj | Panasonic

Panasonic predstavil k novým full-frame CSC fotoaparátom tri nové výmenné objektívy, ktoré majú predstavovať súčasnú špičku po optickej aj mechanickej stránke.

Konkrétne ide o objektívy LUMIX S PRO 50 mm F1,4 (S-X50), LUMIX S PRO 70-200 mm F4 O.I.S. (S-R70200) a LUMIX S 24-105 mm F4 MACRO O.I.S. (S-R24105).

Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Všetky tri objektívy sú odolné voči poveternostným vplyvom, majú motorizovaný ostriaci mechanizmus, podporujú rýchlu komunikáciu s fotoaparátmi radu S a umožňujú rýchle manuálne doostrenie v automatickom režime.

Objektívy LUMIX S sa dobre hodia aj na natáčanie videozáznamov, pri preostrovaní sa totiž ani minimálne nemení ohnisko či uhol záberu (Focus breathing).

Firma v súčasnej dobe chystá (resp. vyvíja) najmenej desať nových objektívov, ktoré by sa mali na trhu ukázať do konca budúceho roka. Okrem špičkovej kategórie LUMIX S PRO to bude aj štandardný rad S.

Pozrite si

Nikon predstavuje rovno dva full-frame CSC foťáky!

Zdroj | Panasonic

Platforma LUMIX PRO

Ďalšia novinka zaujme predovšetkým profesionálnych fotografov. Panasonic predstavil platformu LUMIX PRO, o ktorej sa už zmienil na veľtrhu Photokina 2018.

LUMIX PRO je rozsiahla platforma poskytujúca profesionálnym fotografom a kameramanom podporu a celý rad servisných služieb. Panasonic si uvedomuje, že profesionáli potrebujú k svojej práci viac ako len bežné produkty. Vďaka novej platforme im firma dáva záruku, že budú môcť pracovať na celom svete s vedomím, že majú na dosah opravy či najrôznejšie služby.

Zdroj | Panasonic

V rôznych krajinách bude k dispozícii celý rad služieb spojených s údržbou a opravami (napríklad údržba snímačov či elektronických hľadáčikov, čistenie prístrojov alebo kalibrácia objektívov). Členovia budú mať zaručenú najkratšiu dobu opráv, prípadne zapožičanie náhradnej výbavy. Služby v rámci tohto programu budú nastavené jednotlivým používateľom priamo na mieru.

Do tohto programu je možné zaregistrovať sa zatiaľ v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Veľkej Británii. Kedy a či vôbec sa do neho budú môcť pripojiť aj slovenskí profíci nie je zatiaľ známe.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.