Reklama

Nikon predstavuje rovno dva full-frame CSC foťáky!

Zdroj | Nikon
Števo Porubský
Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Nikon predstavil nie jeden, ale rovno dva plnoformátové CSC aparáty, na ktoré sa čakalo už od minulého roka. Modely Nikon Z 7 a Nikon Z 6 majú nový bajonet Z a trio nových objektívov NIKKOR Z.

Pozrite si

Nikon Z 7 – full-frame CSC s výborným obrazom a malým telom

Zdroj | Nikon

Bajonet Z je podľa výrobcu väčší, ako doterajšie bajonety, vďaka čomu je možné vyrábať kvalitnejšie objektívy s lepšími vlastnosťami. Pri uvedení nových CSC aparátov na trh budú k dispozícii tri objektívy – NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S a NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S a adaptér FTZ pre využitie staších objektívov. Nikon ale vyvíja aj objektív NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct, k dispozícii by mal byť už budúci rok spolu s ďalšími objektívmi.

Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Novinky sú takmer identické, rozdiel je hlavne vo vnútri. Nikon Z 7 má 45,7 Mpx BSI CMOS snímač s citlivosťou ISO 64 – 25 600, Nikon Z 6 má 24,5 Mpx BSI CMOS snímač s citlivosťou ISO 100 – ISO 51 200, resp. štvornásobok v rozšírenom režime.

Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

V oboch prípadoch je použitý hybridný autofókus, ktorý vraj pokrýva 90% plochy snímača. Nikon Z 7 má 493 bodov, Nikon Z 6 má 273 bodov. Do systému Picture Control bola navyše pridaná možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch, čo umožnuje doostriť alebo zjemniť jednotlivé textúry na snímke, a to pri statických snímkach aj videosekvenciách.

Zdroj | Nikon

Fotoaparáty tiež ponúkajú 20 prednastavení systému Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control) pre širšie tvorivé možnosti. Úroveň efektov je nastaviteľná v rozsahu 0 až 100.

Fotoaparáty Nikon Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné.

Zdroj | Nikon

Túto funkciu je možné využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu.

Oba fotoaparáty podporuje procesor EXPEED 6. Aj vďaka nemu sú novinky schopné kontinuálneho snímania rýchlosťou 9, resp. 12 fps (Z 7 a Z 6).

Zdroj | Nikon

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 zvládajú 4K UHD (3 840 x 2 160)/30p, ale aj Full HD pri 120 fps. Ešte ostrejšie videosekvencie vo 4K UHD vraj umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout). Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”.

Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300% dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) vraj umožňuje fotoaparátom zaznamenať množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Poteší aj časozberné snímanie v 8K UHD rozlíšení, no len v prípade modelu Nikon Z 7.

Na sledovanie scény je možné použiť displej s uhlopriečkou 3,2″, ktorý je navyše výklopný. Má rozlíšenie cca 1 024 x 682 px. Druhou možnosťou je OLED hľadáčik s rozlíšením zhruba 1 400 x 900 px a 100% pokrytím scény. Zväčšenie je 0,8x.

Zdroj | Nikon

Samozrejmosťou je Wi-Fi ac modul, no nechýba ani Bluetooth pre spojenie so smartfónom. Oba majú tiež 3,5 mm audio vstup aj výstup, ale aj USB-C porty či microHDMI.

Rozmery noviniek sú 134 x 100,5 x 67,5 mm, hmotnosť je stále slušných 675 gramov. Oba parametre sú platné pre telo bez objektívu. Telo je ale navyše utesnené voči prachu a vlhkosti.

Ceny ani dostupnosť zatiaľ nie sú známe.

Zdroj | Nikon
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.