Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Pamätáte si ešte Apple iPod Shuffle, miniatúrny audio prehrávač?

Pamätáte si ešte Apple iPod Shuffle, miniatúrny audio prehrávač?
Števo Porubský
Pamätáte si ešte Apple iPod Shuffle, miniatúrny audio prehrávač?

Roky ubiehajú a s nimi odchádzajú do zabudnutia aj mnohé ikonické zariadenia, ktoré sme roky používali aj každý deň. Také sú napríklad mobilné telefóny, roky už nazývané smartfóny, ale aj také drobnosti, ako audio prehrávače. Kedysi extrémne populárne doplnky výbavy každého fanúšika hudby sú dnes prakticky minulosťou. Spomínate si na taký iPod Shuffle od Apple?

Pozrite si

ZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy

Nespomenuli sme si takmer ani my, no pri prezeraní archívu nám padol zrak aj na zložku s týmto malým zázrakom. Apple ho predstavil začiatkom roka 2005, naposledy ho vynovil v roku 2010 a v roku 2017 ho už prestal predávať úplne. Apple iPod Shuffle sa tak na trhu udržal vyše 12 rokov. Klobúk dole.

Možno škoda, no audio prehrávače už roky predtým nahradili smartfóny, ktoré mali podstatne lepšie funkcie. Žiaľ tí, ktorí si zvykli pri športe so sebou nosiť pár gramov navyše si museli zvyknúť mať so sebou niekoľko 100-gramový smartfón. To bola asi najväčšia škoda.

Druhou bola určite pamäť, ktorá mala v poslednej, štvrtej, generácii iba 2 GB. Tretia generácia vedela ponúknuť dvojnásobok. Aj napriek menšej pamäti sa do Shuffle zmestilo zhruba 600 – 800 skladieb v závislosti od ich kvality.

Apple iPod Shuffle mal rozmery len 29 x 31,6 x 8,7 mm, hmotnosť jemne presahovala 12 gramov! Prehrávač podporoval MP3, VBR, AAC, Audible, WAV, AIFF a Apple Lossless formáty. Batéria s kapacitou okolo 50 mAh dokázala prehrávať hudbu do 15 hodín. Nabíjala sa cez 3,5 mm audio port! Taktiež dáta do pamäte bolo možné dostať iba cez tento port.

Pozrite si

Apple potichu ukončil predaj iPod Nano a iPod Shuffle

Zaujímavosťou bola funkcia VoiceOver, ktorá dokázala čítať názov interpreta a skladby priamo pri prehrávaní. Dostupná bola aj slovenčina. Stačilo stlačiť tlačidlo a Shuffle vám povedal, čo počúvate.

Šikovný bol aj klip, ktorým sa dalo Shuffle pevne uchytiť o oblečenie.

Apple iPod Shuffle sa predával za zhruba 55 €. Nešlo tak o lacný prehrávač, ale čo od Apple je lacné? Kvalitou zvuku a rozmermi bol obľúbený u mnohých používateľov.