Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Osobný strážca, ktorý kryje chrbát? Vyskúšali sme cyklo-radar s kamerou 

Osobný strážca, ktorý kryje chrbát? Vyskúšali sme cyklo-radar s kamerou 
TECHBOX
Osobný strážca, ktorý kryje chrbát? Vyskúšali sme cyklo-radar s kamerou 

Bicyklovanie prináša toľko benefitov, až sa to zdá ako reklamná fráza. Nič na svete nie je dokonalé, v prípade bajku patrí medzi najväčšie mínus riziko zrážky s automobilom. Našťastie, aj tu dokáže pomôcť moderná technika. V našom prípade sme na bicykel namontovali cyklo-radar od Garminu.

Konkrétne išlo o model Garmin Varia RCT715 s integrovanou kamerou. Aj keď sme už zariadenie mali „očekované“ v ponuke Garminu, nezabránilo nám to v redakcii, aby sme nechápavo krútili hlavami, čo tento drobný zázrak dokáže.

Varia RCT715 dokáže automaticky ukladať video záznam počas vašich jázd. Všetky potrebné nastavenia a prístup k uloženým videám máte cez aplikáciu Varia App (Android, iOS). Záznam kamery môže fungovať nepretržite, nič sa však nestane ak nie je zapnutý. Cyklo-radar má totiž funkciu automatického záznamu pri nehode, či pri detekciách radaru.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prirodzene, nahrávanie kamery zďaleka nie je jediné, čo radar dokáže. Nemenej dôležitou funkciou je monitorovanie priestoru za vašim chrbtom. Ak sa za vami objaví automobil, upozorní na to. Na displeji sa objaví biela bodka, podľa ktorej viete približne odhadnúť vzdialenosť od vás. Okrem toho vás na blížiace sa (potenciálne) nebezpečenstvo upozorní zvuková výstraha. Vzdialenosť, odkiaľ radar rozpozná vozidlo je približne 140 metrov. Kamera zaznamenáva údaje o dátume a čase spolu s GPS súradnicami, nasnímaný uhol záberu je 220°.

Dôležitou a užitočnou funkciou cyklo-radaru je j spätné bezpečnostné LED svetlo. Bez toho by sa žiaden cyklista nemal vydať nielen na cestnú komunikáciu, ale ani do terénu.

Čo dokáže Garmin Varia RCT715?

Po teoretickej vsuvke prišiel čas na to najdôležitejšie, vyhrnúť rukávy a namontovať cyklo-radar na bicykel. V balení nájdete všetko potrebné, vrátane podrobného návodu v slovenčine. Ďalej tu nájdete tri adaptéry zakrivené pre rôzne tvary sedlovky, dva silikónové pásy v odlišných veľkostiach a niekoľko káblových spojok. Za zmienku stojí držiak radaru, ten bezpečne uzamkne zariadenie a vy sa nemusíte obávať, že vám počas jazdy v náročnom teréne vypadne! Fakt dobre premyslené.

Montáž je jednoduchá, stačí pár úkonov a radar je na svojom mieste. Je vyrobený z pevného plastu, ktorý už na prvý pohľad pôsobí, že niečo znesie. Pred samotnou montážou však doporučujeme spárovať ho so smarfónom, resp. s cyklopočítačom doma, cez Wi-Fi. Systém totiž požaduje práve Wi-Fi, z nejakého dôvodu mu nevyhovuje mobilná sieť. Okrem toho je to však oveľa pohodlnejšie. Kým dopijete kávu, prelistujete si návod a spárujete sa so svojim zariadením.

Pozrite si

S cyklopočítačom Garmin Edge 1040 Solar neskĺznete na šikmý chodníček

Rozlíšenie videa môže byť 1080, alebo 720p pri 30 snímkach za sekundu, odporúčame použiť to kvalitnejšie. Ako sme spomínali, v aplikácii si môžete nastaviť nepretržité nahrávanie, alebo pred, počas a po incidente (reálnom, alebo potenciálnom). Druhá možnosť šetrí batériu a zrejme je to lepšia možnosť, ako non-stop recording. Ak sa však rozhodnete pre nepretržitý záznam, systém zhotovuje 30-sekundové klipy.

Tie si viete pozerať v aplikácii, ale – čo sa nám veľmi páčilo, môžete si ich prehrať v počítači po pripojení radaru cez USB-C kábel. Údaje sa ukladajú na microSD kartu (výrobca pribalil verziu so 16 GB), na ňu sa zmestí zhruba 90 minút záznamu. Ak plánujete dlhšie jazdy, alebo chcete mať väčší archív, použite kartu s vyššou kapacitou.

V prípade nehody určite pomôže záznam videa. Ak je zistený incident a nahrávanie bolo vypnuté, radar prepne kameru do režimu nepretržitého nahrávania okamžite, ako sa zaregistruje nehoda. Systém uzamkne záznam na nasledujúcich 60 sekúnd, takže sa nestane, že by sa neskôr prehral novým záznamom. Radar dokáže okrem videa snímať aj fotografie, k videu nechýba ani zvuk. Obraz je postačujúci na to, aby ste zo záznamu dokázali prečítať ŠPZ, audio záznam môže pomôcť v prípade hádky, alebo priznania vinníka nehody.

V strede na pravej časti displeja vidíte biely bod. Signalizuje blížiace sa vozidlo zhruba vo vzdialenosti 80 metrov.
V strede na pravej časti displeja vidíte biely bod. Signalizuje blížiace sa vozidlo zhruba vo vzdialenosti 80 metrov.

Radar sme testovali na dvoch bicykloch, v oboch prípadoch sme ho spárovali so špičkovým cyklopočítačom Garmin Edge 1040 Solar. Ten priamo ponúka pohodlné pripojenie externých zariadení a snímačov. Keď radar identifikuje sa blížiace vozidlo, aktivuje záznam (ak nie je stále zapnutý) a v aplikácii zobrazí bod, podľa ktorého viete zhruba odhadnúť, ako ďaleko sa od vás nachádza vozidlo. Okrem toho sa mení aj farba pozadia – zelené znamená bezpečnosť, červené je už výstraha, vozidlo zozadu sa približuje ku vám veľmi rýchlo. Nemusíte sa ale obávať, že namiesto toho, aby ste si užívali jazdu na bicykli a obdivovali okolie budete musieť „čumieť“ na displej. Varia RCT715 vás na blížiace sa vozidlo upozorní aj vibráciou a zvukom.

Poslednou funkciou radarového systému je svetlo. To ostalo rovnaké, aké sme videli na modeli Varia RTL515. Má štyri režimy – stále zapnuté (20 lúmenov), pelotón (8 lúmenov), nočný záblesk (29 lúmenov) a denný záblesk (65 lúmenov). Výrobca uvádza, že režim denného záblesku uvidíte až do vzdialenosti 1 600 metrov. Neskúšali sme, ale intenzita svetla je fakt silná.

Garmin Varia RCT715 pomáha zabezpečiť úroveň povedomia o vašom okolí, pomôže vám pripraviť sa na prejazd a upozorní na rýchlo blížiace sa vozidlá. Vďaka tomu máte dostatok času na zmenu prispôsobenia jazdnej dráhy, alebo vyhnutí sa riziku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skvelou vychytávkou je, že spätné svetlo pri rýchlom približovaní vozidla k vám začne silnejšie svietiť, resp. rýchlejšie blikať a takto dá vodičovi najavo, že cesta nepatrí len jemu.

Garmin udáva výdrž na jedno nabitie 6 hodín (pri non-stop nahrávaní). Bez mučenia sa priznávame, že na takú dlhú jazdu sme nevyrazili, po dvoch hodinách tripu ostala kapacita na úrovni zhruba 2/3.

Ako vidíte, ide naozaj o veľmi schopného pomocníka, ktorý by sme odporúčali každému cyklistovi. V otázke bezpečnosti a zdravia sa nesmie šetriť na nesprávnom mieste. Bezpečnostný systém Garmin Varia RCT715 je to najlepšie, čo aktuálne môžete získať. Výhodou je, že nepotrebujete byť spárovaní s cyklopočítačom, postačí vám aj samostatná aplikácia v smartfóne (tu odporúčame vhodný držiak pre smartfón na váš bicykel). Upozorní vás na rýchlo približujúce sa vozidlá, dokáže zaznamenať priebeh cesty a okrem toho ponúka perfektné denné/nočné spätné svetlo, ktoré urobí z vášho bicykla jasne viditeľný bod.

Cyklo-radar Varia RCT715 je ideálnym riešením pre zvýšenie bezpečnosti cyklistov počas jazdy na bežných komunikáciách, kde hrozí nehoda spôsobená nárazom vozidla odzadu. Vďaka tomu, že sa dá spárovať so smartfónom, nemusíte kupovať žiadne iné príslušenstvo. Samozrejme, s cyklopočítačom máte oveľa lepší prehľad o jazdách a vašej kondičke s výraznou pomocou pokročilej navigácie.

Nech už budete používať Garmin Varia RCT715 akokoľvek, prajeme vám veľa zážitkov bez jediného incidentu.

Zdroj