- #Novinky
- 3 min.
- 1.7.2019
Osaka Track má podporiť elektronický obchod, tvrdí japonský premiér Šinzó Abe
Japonský premiér Šinzó Abe na samite G20 oficiálne predstavil Osaka Track. Projekt má podporovať cezhraničný tok dát s vysokou orientáciou na ochranu súkromia, autorské práva a celkovú bezpečnosť. Cieľom projektu je podpora digitálnych podnikov, ktoré za súčasných podmienok narážajú na mnohé právne prekážky.
Japonský premiér Šinzó Abe počas svojej reči na stretnutí G20 viackrát vyzdvihol dôležitosť „data free flow with trust“ a nutnosť súboru medzinárodných pravidiel. Celý projekt zastrešuje Osaka initiaitve, ktorá bola predstavená na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre. Iniciatíva ma dosiahnuť štandardizáciu pravidiel globálneho toku dát s orientáciou na ochranu osobných údajov, duševné vlastníctvo a kybernetickú bezpečnosť.
Po zasadnutí G20 projekt podpísalo 24 krajín, chýbali však krajiny ako India, Indonézia alebo Južná Afrika. Práve India je jednou zo zásadných krajín, nakoľko po predstavení Osaka Track požadovala uchovávanie údajov v krajine ich pôvodu, čím sa má dosiahnuť konkurenčná výhoda. Osaka Track sa ako téma dostane aj na pôdu Svetovej obchodnej organizácie, kde sa chce diskusie zúčastniť dokopy 78 krajín.
Podľa Abeho digitálna ekonomika môže podnietiť celý rad inovácií a podporiť ekonomický rast. „Uvoľnenie takéhoto potenciálu a jeho využitie si vyžaduje medzinárodné pravidlá. Tie sú momentálne najdôležitejšou úlohou. Cezhraničný tok dát a elektronický obchod sú hnacou silou pre rast v digitálnej oblasti,“ povedal japonský minister.
Iniciatívu podpísali aj veľmoci ako Rusko, či USA. „Digitálne hospodárstvo je kľúčovým motorom hospodárskeho rastu. Zároveň, ako rozširujeme digitálny obchod, musíme tiež zabezpečiť odolnosť a bezpečnosť 5G sietí. Je to nevyhnutné pre našu spoločnú bezpečnosť a prosperitu,“ povedal na stretnutí americký prezident Donald Trump.
Názory na tento projekt sa líšia. Európska únia nie je naklonená nápadu globálne zdieľať citlivé informácie, dôvod je obava o súkromie. EÚ nie je jediná, viaceré zúčastnené strany majú obavu z reštriktívnych politík niektorých krajín. Takýto prístup by mohol brániť nadnárodným obchodným operáciám a potláčať inovácie, teda celý projekt by mohol mať presne opačný výsledok, ako sa prezentuje. Naopak, Rusko a Čína sú projektu Osaka Track otvorené, aj keď majú tendenciu uchovávať dáta v krajine ich pôvodu.