Orange v Barcelone ukázal budúcnosť sietí 5G, IoT aj umelú inteligenciu

V španielskej Barcelone sme mali možnosť nahliadnuť aj do blízkej budúcnosti operátora Orange. Ten ukázal zaujímavé zariadenia, možnosti sietí 5G, ale aj IoT či umelú inteligenciu.


Najväčšou témou výstavy aj súčasnosti je 5G. Ešte nikdy sme neboli tak blízko sieťam najnovšej generácie ako teraz. Orange ukázal najnovšie 5G smartfóny, ako napríklad Samsung Galaxy S10 5G či rozkladací 5G smartfón Huawei Mate X. Oba prídu na trh už v tomto roku, navyše operátor chystá aj vlastný 5G smartfón.

5G smartfón Orangeu by podľa slov operátora mal prísť taktiež už v tomto roku. Mal by zaujať najmä cenou, a tak sprístupniť siete 5G zákazníkom už v úvode. Môžeme teda v roku 2019 s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať i prvé krajiny a lokality so sieťami novej generácie. Žiaľ na Slovensko 5G dorazí neskôr, ale stále by to mohol byť aj vopred avízovaný rok 2020.

Pozrite siPozrite sa, čo prinesie 5G sieť Orangeu už v roku 2020

5G siete otvoria dvere aj úplne novým technológiám, ktoré sú náročné na vysoký dátový tok a musia byť neustále online. Napríklad s okuliarmi Magic Leap One AR bolo možné plnohodnotne komunikovať s hologramom ľudí z Orangeu, ktorý boli v danom čase na úplne inom mieste.

5G siete naplno využijú aj rôzne podniky napríklad pri robotizácii či vzdialenom ovládaní množstva procesov. Videli sme, ako je možné priamo z výstavy MWC 2019 ovládať robota v úplne inej časti Európy, ktorý plnil naše pokyny v reálnom čase.


Rovnako nás zaujal robot, ktorý nasledoval človeka všade, kam sa pohol. Opäť výborné využitie v priemysle, máte tak napríklad montážny vozík neustále so sebou bez toho, aby ste sa oň starali.

5G siete budú nevyhnutné aj pre autonómne automobily. Dnes ich majú plný kufor hardvéru a harddiskov s dátami zozbieranými ďalšími účastníkmi prevádzky. V budúcnosti jednoducho budú autá komunikovať medzi sebou a so servermi automobiliek práve prostredníctvom sietí 5G.

Nehovoriac o streamingu napríklad 360° videí, ktoré sú mimoriadne náročné na dáta. Toto všetko bude vďaka sieťam 5G možné, čo sme videli priamo v stánku Orange, ktorý bol prepojený na testovaciu 5G zónu vo Valencii.

V zóne Umelá inteligencia (AI) Orange poukázal na spoluprácu so svojimi partnermi, aby sa stal kľúčovým hráčom aj v službách Smart Home. Virtuálni asistenti by vám mali na váš pokyn vykonať to, na čo si spomeniete. Tu dokonca Orange na návrhu riešenia pre Európu spolupracuje s partnerom Deutsche Telekom.

IoT je taktiež neoddeliteľnou súčasťou moderných riešení napríklad pre spoločnosti. V Barcelone sme videli systém Quuppa používaný v priemyselnom sektore, ktorý umožňuje jednoduché a mimoriadne presné umiestnenie objektov v reálnom čase.

Zaujal nás aj cenovo dostupný smartfón Orange Sansa, ktorého cieľom je zlepšíť prístup na internet pre ľudí v Afrike. Sansu vytvorili spoločnosti KaiOS Technologies a UNISOC a príde na trh už počas apríla tohto roka.

Ako vidíte, ide o jednoduchý tlačidlový telefón, ktorý vsádza na dlhú výdrž batérie a pritom mu nechýva podpora sietí 3G+, Wi-Fi či Bluetooth. Práve prístup k aplikáciám ako je Google asistent, Facebook, Twitter či YouTube, Google Mapy či rôzne aplikácie Orangeu ako Orange Money, by mali byť kľúčom k úspechu zariadenia, ktorého cena je predbežne stanovená na 20 dolárov.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Komentáre k článku