Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Orange spustil vysokorýchlostnú 5G sieť. S akým smartfónom a kde sa pripojíte?

Orange spustil vysokorýchlostnú 5G sieť. S akým smartfónom a kde sa pripojíte?
TECHBOX
Orange spustil vysokorýchlostnú 5G sieť. S akým smartfónom a kde sa pripojíte?

Vysokorýchlostná 5G sieť je konečne tu a s ňou aj rýchlosti, o ktorých sa vám doteraz ani nesnívalo. Aký smartfón na pripojenie potrebujete, ako 5G spustiť a hlavne v ktorých lokalitách ho môžete naplno využívať. To sú otázky, na ktoré si odpovieme v dnešnom článku.

Najväčšie sídlisko na Slovensku môže dátovať s 5G

Novú vysokorýchlostnú 5G sieť môžete využívať v oblasti najväčšieho sídliska na Slovensku a zároveň v jednej z najhustejšie obývaných častí strednej Európy. Áno hovoríme o Petržalke. Práve v tejto mestskej časti Orange debutoval s 5G sieťou.

Stačí tak jednoducho prejsť niektorý z bratislavských mostov a môžete naplno využívať rýchlosti 35-krát vyššie než je súčasná 4G sieť. Už tá stačila na väčšinu aktivít, ktoré sme ako bežní používatelia na smartfóne vykonávali. Teraz to však bude úplne nový level, sci-fi sa stalo realitou. Ale, to nie je všetko, výhody 5G siete si môžete užiť aj v Banskej Bystrici, a to v širšom okolí Zákazníckeho centra Orangeu sídliaceho na Jegorovovej ceste.

Aby ste si mohli predstaviť konkrétne čísla, 5G od Orange ponúka dátové prenosy podľa podporovaného štandardu s maximálnou teoretickou rýchlosťou až 1 300 Mbit/s pri sťahovaní a 130 Mbit/s pri odosielaní súborov, pričom skutočná rýchlosť sťahovania dát môže dnes presahovať 600 Mbit/s. Tieto čísla dokázali aj naše opakované merania pri používaní 5G siete od Orangeu.

5G sieť sa výborne hodí práve do časov, kedy vo veľkom využívame videohovory. S 5G sa vám nestane, že by dochádzalo k poklesu kvality pri videohovore a to aj pri vysokej kvalite videa. Nám sa počas nekonečných home officov niekoľkokrát stalo, že vypadol domáci internet a riešením v takej situácii boli jedine mobilné dáta.

Aby ste mohli slobodne browsovať na internete a popritom sa zúčastniť online mítingu, 5G je ideálnou voľbou. Rovnako rýchlosti tejto siete umožňujú bezproblémové pozeranie 4K či dokonca 8K videí.

Zdroj | Sony

Samozrejmosťou je využitie v ďalších oblastiach vrátane biznisu, automobilového priemyslu či virtuálnej reality. Práve v týchto odvetviach sa ukáže najväčší potenciál 5G internetu. Jednoducho Orange je už dnes pripravený na budúcnosť.

Pozrite si

Orange spustil sieť 5G v Petržalke a v časti Banskej Bystrice. Ako sa pripojiť?

Vstupenkou k 5G je výhodný balíček Extra dáta

Na využívanie Orange 5G siete je potrebný aktívny balíček Extra dáta. Pokiaľ máte Go paušál s neobmedzeným objemom dát, získate prístup k 5G sieti automaticky. Pokiaľ už teraz využívate niektorý z lacnejších Go paušálov od 20 €, stačí si doplatiť 5 € za balíček Extra dáta a získate nielen prístup k 5G sieti, ale aj extra dáta či bonus navyše na nové zariadenie.

Cena balíčka Extra dáta je vždy rovnaká, len 5 €. V závislosti od vášho paušálu však získate od 3 až do 20 GB dát naviac k vášmu Paušálu Go. Špeciálne upozorníme na Paušál Go 40 €, kde práve vďaka Extra dáta získate až 20 GB dát naviac (celkovo máte k dispozícii 40 GB, ktoré môžete všetky presurovať v sieti 5G), ale aj bonus navyše na zariadenie až vo výške 224 €!

Zdroj | Orange

Aký smartfón potrebujete?

Už minimálne posledné tri roky píšeme o smartfónoch, ktoré sú pripravené na 5G sieť. Aj preto už dnes nemusíte mať obavy, že pri kúpe nového smartfónu budete mať problém vôbec nejaký nájsť. A možno už váš smartfón, ktorý používate 5G podporuje.

Orange dnes ponúka viac ako 20 smartfónov, ktoré podporujú 5G. Nájdeme tu modely od všetkých známych značiek vrátane Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi či OnePlus. Treba dodať, že pokiaľ chcete využívať 5G sieť, už nie je povinnosťou si kupovať najnovšiu a najdrahšiu vlajkovú loď. Príkladom je Samsung Galaxy A32 5G, ktorý si viete cez Orange kúpiť za 299 € a s Paušálom Go za oveľa menej.

Aby ste presne vedeli, ktoré 5G smartfóny môžete v 5G sieti Orangeu naplno používať, pripravili sme pre vás kompletný zoznam podporovaných zariadení:

Samsung

 • Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
 • Samsung Galaxy S21 5G
 • Samsung Galaxy S21 Plus 5G
 • Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
 • Samsung Galaxy A32 5G
 • Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Xiaomi

 • Xiaomi Mi 10T Pro
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 11
 • Xiaomi Mi 11 Lite 5G
 • Xiaomi Redmi Note 10 5G

OnePlus

 • OnePlus Nord
 • OnePlus 8T
 • OnePlus 8 Pro
 • OnePlus 9 Pro

Huawei

 • Huawei P40
 • Huawei P40 Pro
 • Huawei Mate 40 Pro

Apple

 • Apple iPhone 12
 • Apple iPhone 12 Mini
 • Apple iPhone 12 Pro
 • Apple iPhone 12 Pro Max

Pokiaľ už máte smartfón, stačí si pridať 5G medzi preferované siete v nastaveniach a aktivovať príslušný balík Extra dát. Následne už len stačí prísť do lokality, ktorá podporuje 5G a môžete dátovať.

Zdroj | Orange

Ako je to s bezpečnosťou?

S nástupom 5G siete sa spustila aj vlna konšpirácií spojená s bezpečnosťou týchto sietí. Netreba sa však ničoho obávať. 5G v skutočnosti nevyužíva žiadne nové frekvencie. Vo všetkých pásmach už roky pulzuje technologický život bez fatálnych dopadov na ľudstvo alebo prírodu. Ako pri každej konšpiračnej teórii, aj pri tejto platí, že dôverujte odborníkom a vedcom, nie konšpirátorom, ktorí sú dnes odborníkmi na 5G a zajtra na epidémie. 

V Správe WHO „O elektromagnetických poliach – zhrnutie účinkov na zdravie“ sa píše: „Napriek rozsiahlemu výskumu doteraz neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by umožnil dospieť k záveru, že vystavovanie sa  elektromagnetickým poliam nízkej úrovne je škodlivé pre ľudské zdravie.“ 

V stanovisku Orange sa tiež píše, že „pokiaľ ide o expozíciu, 5G bude podliehať rovnakým striktným regulačným limitom ako ostatné technológie (2G, 3G a 4G) a antény 5G budú podliehať rovnakým pravidlám inštalácie. Medzinárodné aj národné regulačné orgány poverené vyhodnocovaním vedeckých štúdií v tejto oblasti sa zhodujú na tom, že rádiové vlny 5G sú neškodné a hlboko pod stanovenými regulačnými úrovňami expozície.“

Zdroj | NordWood Themes

Čo nás čaká do budúcna?

Pokiaľ ste sklamaný, že 5G sieť ešte nie je vo vašej lokalite, do budúcna sa očakáva rozširovanie pokrytia do rôznych oblastí po celom Slovensku. Stačí si pozrieť aktuálne pokrytie 4G sieťou, ktoré je na úrovni 99 % územia Slovenska. Okrem postupného nabiehania v rôznych oblastiach, sa budú postupne zvyšovať aj rýchlosti.

Zdroj | Orange

Viac o vysokorýchlostnej 5G sieti od Orange si viete pozrieť aj na oficiálnej stránke, kde by sa mali postupne objavovať aj nové podporované zariadenia či nové oblasti pokrytia. Tie si tiež môžete pozrieť na interaktívnej mape, kde si tiež môžete všimnúť, že okrem Petržalky, je 5G dostupné aj v spomínanej časti metropoly stredného Slovenska, Banskej Bystrici.

Článok sme pripravili v spolupráci s partnerom Orange Slovensko.