Reklama

Optika v krajinách OECD valcuje metaliku, v počte pripojení dominuje

Zdroj | Finnfacts
Juraj Procházka
Zdroj | Finnfacts
Zdroj | Finnfacts

Najnovšie štatistiky OECD ukazujú, že optický a pevný bezdrôtový prístup (FWA) zaznamenali najsilnejší rast v oblasti pevných širokopásmových technológií za posledné tri roky.

Časy, keď boli synonymom komfortného pripojenia technológie xDSL na medených (predtým telefónnych) kábloch, sa zrejme skončili.

Počet predplatiteľov pripojenia cez optické vlákna (FTTx) sa od júna 2020 do júna 2023 zvýšil o 56 % a v prípade FWA ide o zvýšenie o 64 %. Tento rast FWA viedli USA (252 %), Estónsko (153 %), Nórsko (139 %) a Španielsko (118 %). FWA prístup dnes reprezentujú hlavne fixné pripojenia cez siete 4G a 5G, iné technológie (napríklad Wi-Fi, ale hovoríme o prístupových sieťach, nie o domácich WLAN) sa na celkovom počte podieľajú len okrajovo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dynamika optických vlákien a FWA je v ostrom kontraste s poklesom DSL o 24 %. Zdá sa, že bývalým telekomunikačným monopolom nevytrhli tŕň z päty ani technológie VDSL a VDSL 2, ktoré svojho času rýchlosťami úspešne konkurovali aj optickým pripojeniam.

Pozrite si

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA

Optika je v krajinách OECD dominantnou technológiou už od roku 2021 a v júni 2023 mal tento typ pripojenia podiel až 41 % z celkového počtu predplatiteľov pevných širokopásmových služieb. Druhým najrozšírenejším typom pripojenia sú káblové modemy v sieťach HFC (Hybrid Fiber Coax) káblovej televízie s podielom 30,5 %. Je to aj vďaka novým štandardom ako DOCSIS 3.1 a hlavne DOCSIS 4.0 ESD (Extended Spectrum DOCSIS) s rozšíreným spektrom, s ktorými operátori získajú prenosové rýchlosti až 10 Gbit/s (pre downlink).

Zdroj | OECD

FWA má napriek strmému rastu stále len skromný podiel 3,7 % z celkového počtu pevných širokopásmových predplatiteľov a satelitné pripojenie do internetu, hoci za posledné tri roky vzrástlo o 11 %, predstavuje len zanedbateľných 0,7 % predplatiteľov pevného širokopásmového pripojenia. Dôvodom je cena a cieľová skupina zákazníkov, ktorú tvoria hlavne obyvatelia odľahlých lokalít, kde nie sú dostupné iné alternatívy.

Ale, ako sa hovorí v telekomunikačnej branži, kábel je kábel, a optika je najlepšia. Aj preto má optické pripojenie v posledných rokoch extrémny a akcelerujúci rast. Deväť krajín OECD má viac ako 70 %-ný podiel optických pripojení v rámci všetkých širokopásmových prístupov, pričom na čele sú Kórea s penetráciou 89%, Japonsko (86%), Island (85%) a Španielsko (84 %). Najrýchlejšie rastie optika v Európe, pričom Rakúsko a Belgicko majú za posledný rok miery rastu 75 %, respektíve 73 %. Tesne nasleduje Mexiko s rastom optiky 68 %.

Zdroj | OECD

Penetrácia a rýchlosti širokopásmového pripojenia v krajinách OECD

Spotreba mobilných dát na jedného používateľa vzrástla za jeden rok o výrazných 28 % z 10,2 GB na 13 GB za mesiac v júni 2023. Dátová spotreba v krajinách OECD sa pritom značne líši od 6 GB do 46 GB, pričom lídrom je Lotyšsko.  

Pozrite si

Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?

Penetrácia mobilného broadbandu je v rámci OECD už dlhodobo vysoká, napriek tomu  celkový počet mobilných predplatiteľov za posledný rok ďalej stúpol o 4,6 % z 1,74 miliardy v predchádzajúcom roku na 1,8 miliardy k júnu 2023. Penetrácia mobilného širokopásmového pripojenia je najvyššia v Japonsku (200%), Estónsku (192 %) a v USA (183 %). Údaje o podiele 5G na týchto pripojeniach sú neúplné, pretože dáta poskytlo len 18 krajín.

V rámci tejto skupiny však podiel 5G na celkovom mobilnom širokopásmovom pripojení dosiahol v priemere 23 %, takže nová generácia mobilných technológií úspešne napreduje. Zvyšok treba pripísať hlavne 4G technológiám, pretože 3G siete sa už v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, vypínajú. 2G (GSM) siete síce väčšinou fungujú stále, ale neposkytujú širokopásmové dátové pripojenie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.