Reklama

Oplatí sa dnes ešte kúpiť Apple iPhone X?

Richard Pliešovský
85 %
Apple predstavil iPhone X v roku 2017. Ide teda o pomerne starý kúsok hardvéru, v redakcii sme boli preto zvedaví, aký budeme mať pocit z používania. Sú naozaj iPhony konkurencieschopné aj po rokoch?

Výhody

  • Výhodná cena
  • Stále aktuálny iOS
  • Kompaktné rozmery

Nevýhody

  • Sklenený chrbát
  • Horšie fotografie pri protisvetle

Apple s veľkými fanfárami predstavil svoj revolučný iPhone X na jeseň v roku 2017. Išlo o prvý model, ktorý používal namiesto Touch ID technológiou Face ID. Tú, ktorú vidíme aj na najnovších modeloch iPhonov. Konkurencia sa snažila technológiu odkopírovať, ale keď to nedokázala urobiť v dostatočnej kvalite, vrátila sa k overovaniu cez odtlačky prstov – v displeji, či na bočnej strane smartfónu.

Pozrite si

Apple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

Píše sa rok 2022 a uvažovať o päťročnom mobile sa mnohým môže na prvý pohľad zdať ako uletená idea. Určite by aj bola, ak by sa do hry nepridali dva faktory – ide o iPhone, ktorý stále dostáva plnú softvérovú podporu od Apple a mobil sa kupuje cez značkového predajcu, spoločnosť Swappie.

Ako používateľ tak máte dve záruky, že staronový iPhone nepôjde o pár týždňov do kovošrotu. Naša redakcia už testovala niekoľko repasovaných mobilov od Swappie a nikdy sme neboli sklamaní.

Ďalší dôvod, prečo sme si opäť vyskúšali použitý mobil je, že trh s repasovanými smartfónmi stále rastie. Medzi rokmi 2022 až 2027 sa odhaduje ročné tempo rastu až na 10,23 %. Štúdia, ktorú si dal vypracovať fínsky scale-up Swappie, potvrdzuje, že aj Slovákom sa zapáčila možnosť zaobstarať si starší mobil.

Prieskum ukazuje, že nákupy cez internet, dokonca aj v prípade smartfónov, sú už bežnou praxou: v skutočnosti by 61 % respondentov zvažovalo nákup zariadenia cez internet. Tento trend je najvýraznejší v Trnavskom (69 %) Banskobystrickom (63 %) a Nitrianskom (62 %) kraji, a týka sa hlavne mladších vekových skupín od 18 do 34 rokov.

Po otvorení decentnej krabičky som našiel vo vnútri 10-eurovú poukážku na ďalší nákup „jazdeného“ smartfónu, samotné zariadenie, nabíjací kábel a ihlu na vyberanie SIM karty.

Po dôkladnom skontrolovaní som na zariadení nenašiel žiadne škrabance, dokonca ani v oblasti nabíjacieho portu a slotu na SIM kartu. Jediný dôkaz, že ide o naozaj použitý mobil boli mikroškrabančeky na displeji. Tie sú viditeľné len pri vypnutom displeji a v silnom prostisvetle, pri používaní som ich nemal šancu vidieť, nech som sa akokoľvek snažil.

Dosť bolo okukovania, poďme na to. Zapínam mobil – a jejda. Je úplne vybitý. To sa pri nových zariadeniach nestáva. Dám ho na nabíjačku a zároveň spárujem s mojím účtom. Apple to má premyslené fantasticky, keď prechádzate z iPhone na iPhone je tento úkon mimoriadne jednoduchý. Stačí priblížiť k sebe oba mobily a z nového načítať kód svietiaci na displeji pôvodného iPhonu. Potvrdíte odomykací pin, zadáte heslo na váš Apple ID a systém si už stiahne všetko potrebné do nového zariadenia.

Celý proces prebehol korektne a na prvý pokus. Milé prekvapenie: keď sa pozriem na zdravie batérie, má 100 %, čo je fantastické, pretože práve kapacita batérie býva achilovou pätou pri použitých smartfónoch.

Ak nerátam vlásočnicové škrabančeky a bláznivo nízku cenu, mám v ruke stále výkonný mobil, ktorý beží na najnovšom iOS.

Rozhodnem sa používať iPhone X pár dní ako hlavné zariadenie. Od nedele do stredy sa stáva mojim spoločníkom pri počúvaní hudby, čekovaní sociálnych sietí, fotografovaní, navigácii, čítaní správ, počúvaní podcastov a článkov na TECHBOX.sk. Musím uznať, že ani raz ma nenechal na seba čakať, systém nepadol, ani nezamrzol. Pravdupoviediac, keby mal súčasný dizajn a fotomodul, zrejme by som rozdiel medzi ním a iPhone 13 nezbadal. Musím sa vám ale priznať, že som nemal čas hrať na ňom hry.

Čo sa mi páčilo

Apple iPhone X sa v čase uvedenia na trh predával za 1 149 eur. Ak si dnes na stránke Swappie nahodíte rovnaký mobil s tými najlepšími parametrami (výborný stav, nová batéria), cena mobilu je teraz 384 eur, čo je úspora nie menšia ako 765 eur. To rozhodne nie je málo a oplatí sa začať uvažovať o repasovanom smartfóne. Zvlášť, ak vieme, že softvérová podpora vydrží ešte minimálne dva roky.

Napriek staršiemu fotoaparátu vás môžu výsledné fotografie príjemne prekvapiť. Vzal som iPhone X so sebou na prechádzku a nafotil pár záberov. Pozrite si, aký výstup môžete očakávať. Fotografie nie sú nijako upravované.

iPhone X cez deň…

a iPhone X po súmraku:

Čo by mohlo byť lepšie

Ľahko sa kritizuje oldies elektronika, pretože už nepatrí medzi to najlepšie, čo je v súčasnosti na trhu. Ak vezmem do úvahy tento fakt, tak s počudovaním zistím, že tento sympatický mobil je stále rýchly a počas testovania som nemal pocit, že výkonovo nestíha.

Prirodzenie, lepší by mohol byť fotoaparát, potešila by jeho lepšia optika, ako i ďalší objektív.

Face ID prvej generácie sa nevyrovná tej, ktorú mám v iPhone 13 Pro, ale rozdiely sú nepatrné.

Rámiky okolo displeja boli príliš hrubé už v roku 2017, ani dnes však Apple nevyrába bezrámčekové mobily, takže to opäť nie je veľký rozdiel.

Sklenený chrbát je pomerne citlivý na mechanické poškodenie. Našťastie, existujú ochranné fólie, ktoré s veľkou úspešnosťou zabránia havárii.

Základná pamäť je 64 GB, čo je dnes naozaj len nevyhnutné minimum.

Swappie dodáva iPhone vo vlastnej krabičke, bez adaptéru, len s nabíjacím káblom. Proti tomu nemám nič, akurát by som vymenil USB-A za modernejší USB-C port.

Záver

Zhrnutie je pomerne jednoduché. Apple iPhone X je model, ktorý má aj dnes využitie. Za veľmi prijateľnú sumu získate iPhone, ktorý sa začal vyrábať v tom istom roku ako Samsung Galaxy S8. Ten by ste si určite kúpili na burze lacnejšie, ale čo by ste s ním robili, všakže?

IPhone X je kompaktný model, ktorý sa príjemne používa a pri nosení neprekáža ani vo vrecku. Môj názor je, že ide o veľmi schopné zariadenie, ktoré je minimálne na úrovni súčasnej strednej triedy. Vďaka podpore iOS 16 a (pravdepodobne) aj iOS 17, máte istotu, že dobré 2 roky v ňom budete mať aktuálny systém. To je vec v iných ekosystémoch naozaj nevídaná. Majiteľ Andoidu skáče 2 metre do výšky, ak má garantovanú podporu 3 roky. Okrem toho, Swappie vám poskytuje 12-mesačnú záruku na zariadenie. A keďže môžeme takýto nákup len a len odporučiť, v redakcii sme pre vás pripravili súťaž – jeden z vás môže vyhrať jeden úplne „nový“, biely iPhone od Swappie! Sledujte nás na Instagrame, kde sa už čoskoro dozviete viac.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.