Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Operačný systém iOS 12 je už k dispozícii pre každého

Operačný systém iOS 12 je už k dispozícii pre každého
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Operačný systém iOS 12 je už k dispozícii pre každého
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Včera večer nášho času uvoľnila spoločnosť Apple nový operačný systém pre mobilné zariadenia. Okrem iPhonov sa táto novinka dostane aj k majiteľom iPadov a poslednej generácii iPodu. Je samozrejme zadarmo, resp. v cene zariadenia. Ale naozaj sa oplatí nainštalovať?

Zdroj | Apple

Minuloročný iOS 11 bol do istej miery prepadákom. Množstvo používateľov sa sťažovalo, že spomaľuje systém, viac vybíja batériu a podobne. Ja osobne som toto nezaznamenal, ale je pravda, že na mojich, pomerne nových zariadeniach sa to nemuselo prejavovať. Spoločnosť Apple si dala za cieľ priniesť do tejto dvanástej verzie stabilitu a rýchlosť. A po problémoch so spomaľovaním iPhonov pri slabšej kapacite batérie, zlepšiť aj celkovú výdrž zariadenia. Podpora pre staré modely ostala rovnaká, aká bola aj pri uvoľnení iOS 11 minulý rok, čo je tiež určite potešujúca správa.

Nový operačný systém si teda môžu nainštalovať majitelia týchto iPhonov: iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

Zdroj | Apple

iOS 12 je pre všetky tieto iPady: iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad (5. generácia), iPad (6. generácia), Pad Pro 9,7”, iPad Pro 10,5”, Pad Pro 12,9” (1. generácia), Pad Pro 12,9” (2. generácia).

Hudobný prehrávač iPod sa bude môcť zmodernizovať len jeden model – iPod touch 6-tej generácie.

Ako sme už spomínali, iOS 12 má byť optimalizovaný pre rýchlejšiu odozvu v systéme. Apple napríklad uvádza, že appka Fotoaparát sa spustí až o 70 % rýchlejšie, klávesnica sa objaví o 50 % rýchlejšie a celkové spúšťanie aplikácii je aj pri vysokej záťaží až dvojnásobne rýchlejšie.

Pozrite si

12 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 12

Veľká a zaujímavá novinka je Čas pri obrazovke. Táto služba poskytuje podrobné informácie a nástroje, ktoré pomôžu používateľom sledovať a manažovať čas, ktorý pri telefóne (tablete) strávia. Nová funkcia samozrejme rozoznáva aj typ aktivity, takže hranie hier nemieša spolu s čítaním a písaním a tak podobne.

Notifikácie sa konečne zoskupili podľa aplikácii a dajú sa tak lepšie spravovať. Tiež v nich pribudla možnosť Doručiť potichu, ktorá posiela oznámenia priamo do Oznamovacieho centra.

Režim Nerušiť sa teraz môže vypnúť na základe času, miesta, ale aj udalosti v kalendári. Funkcia v Posteli nerušiť zablokuje počas spánku oznámenia, ktoré chodia na zamknutú obrazovku.

Noviniek je podstatne viac, písali sme o nich napríklad tu. Popri mnohých vylepšeniach pribudlo niekoľko drobných „zhoršení“. Firma Apple sa napríklad rozhodla, že nepotrebujeme ikonku zapnutého režimu Bluetooth a tak ju už po novom nenájdeme zobrazenú na hornej lište. Prístup k Ovládaciemu centru už nevykonávame gestom potiahnutia zospodu obrazovky smerom nahor, ale z pravého rohu musíme potiahnuť dole. Toto gesto mi príde menej komfortné, ako to, čo bolo doteraz. Je to však vec zvyku.

Aktualizáciu nového systému urobíte jednoducho. V Nastaveniach prejdete do menu Všeobecné a tam je hneď v druhom riadku možnosť Aktualizácia softvéru. Zvolíte si možnosť Inštalovať a potom už ide všetko ako zvyčajne. Nezabudnite si pripraviť nabíjačku, lebo samotné nainštalovanie nového systému sa nespustí, ak nemá batéria aspoň 50 % kapacity.

Kto si chcel vyskúšať iOS 12 ešte v predstihu, má teraz nainštalovanú jeho beta verziu. Ako sa jej zbaviť a prejsť na klasický systém? Tiež to nie je nič komplikované. V menu Všeobecné prejdite v ponuke takmer úplne dolu a tam si nájdete Profil. Rozkliknite si kartu, tam nájdete iOS 12 Beta Software Profile. Aj túto kartu si otvoríte a kliknete na Odstrániť profil. Takto sa zbavíte svojho profilu v Beta testovaní a môžete si nainštalovať štandardný iOS 12.

Určite aj vy oceníte tento nový systém. Nie je, pravdaže, dokonalý, ale okrem zaujímavých noviniek a moderného dizajnu prináša to, čo máme na výrobkoch od Apple najradšej: rýchlosť, stabilitu a spoľahlivosť. Určite sa teda iOS 12 oplatí nainštalovať.