Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 6 min.
  • 6.6.2018

12 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 12

12 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 12
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
12 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 12
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple na konferencii WWDC 2018 predstavil očakávanú aktualizáciu iOS 12, ktorá prináša poriadnu nádielku noviniek. Vybrali sme preto 12 najlepších noviniek, ktoré iOS 12 prináša.

Zrýchlenie

Aktualizácia iOS 12 príde aj na staré zariadenia, ako iPhone 5s, iPhone 6, iPad Mini 2 či iPod Touch 6. generácie a pochopiteľne sa objavovali pochybnosti, či tieto zariadenia ešte budú zvládať novú aktualizáciu. Napokon sa udeje presný opak. Nový iOS 12 bude aj na starých zariadeniach výrazne rýchlejší, než iOS 11. Fotoaparát sa zapne o 70-% rýchlejšie, klávesnica sa objaví o 50-% rýchlejšie a aplikácie sa budú spúšťať dvojnásobne rýchlejšie.

Zdroj | Apple

Vylepšené notifikácie

Apple upravuje notifikácie takmer v každej veľkej aktualizácii iOS, no od dokonalosti mali ešte stále poriadne ďaleko. To by sa mohlo zmeniť s iOS 12, kde sa notifikácie konečne združujú podľa aplikácií a kontextu a nastavenia notifikácií bude možné meniť priamo zo zamknutej obrazovky.

Zdroj | Apple

Siri Skratky

Apple minulý rok kúpil spoločnosť stojacu za aplikáciou Workflow, ktorá slúži na vytváranie skratiek medzi aplikáciami. Aplikácia umožňuje napríklad zautomatizovať vytváranie GIF animácií z videí či spustenie navigácie s cieľom cesty jedným tlačidlom. Teraz sa možnosti skratiek rozširujú v podstate do celého systému a používatelia ich budú môcť spúšťať cez Siri.

Jednoduchým príkazom „idem domov“ môže Siri spustiť navigáciu, spustiť prehrávanie obľúbených piesní, zvýšiť teplotu v domácnosti a odoslať správu ľubovoľnému kontaktu s očakávaným príjazdom. Používatelia si budú môcť vytvárať vlastné hlasové príkazy a reťaziť niekoľko úkonov za sebou.

Zdroj | Apple

Navigácie tretích strán v CarPlay

Apple po rokoch odmietania konečne povolil a do áut s podporou CarPlay pustí navigácie tretích strán. Waze či Google Maps tak budú dostupné aj cez obrazovky infotainmentových systémov a vodiči už nebudú odkázaní iba na Apple Maps.

Zdroj | Apple

Skupinové FaceTime hovory

Skupinové FaceTime hovory boli na zozname prianí už roky, no až iOS 12 konečne toto prianie plní. FaceTime v iOS 12 pojme až 32 účastníkov, ktorých tváre sa budú zobrazovať v lietajúcich štvorcoch, ktoré sa automaticky zväčšujú podľa toho, kto práve rozpráva.

Zdroj | Apple

Čas pred obrazovkou

Ak máte pocit, že svoj iPhone používate priveľa, nová novinka vás poteší. Čas pred obrazovkou umožňuje sledovať, koľko času ste strávili používaním telefónu, aké aplikácie ste používali najčastejšie a dokonca aj nastaviť časové limity na aplikácie pre seba a pre vaše deti.

Aplikácie sú rozdelené do kategórií a každej kategórii môžete stanoviť určitý povolený čas používania. Tieto limity sa synchronizujú naprieč zariadeniami, takže ak dieťa strávi svoj povolený čas hraním hier na iPade, k hrám sa nedostane už ani na iPhone.

Zdroj | Apple

Nové Animoji a Memoji

Nebola by to aktualizácia iOS, ak by nepriniesla nové smajlíky, teda tentokrát nové Animoji v podobe koaly, tigra, ducha či T.rexa. Zaujímavejšou novinkou sú však Memoji, čiže animované smajlíky, ktoré si môžete vytvoriť a prispôsobiť podľa vášho vkusu. Inšpiroval sa Apple v Samsung AR Emoji smajlíkoch?

Zdroj | Apple

ARKit 2

Apple to s rozšírenou realitou myslí vážne a menšou revolúciou v nej by mohli byť zdieľané zážitky a hry pre viacerých hráčov. Viacerí používatelia budú môcť na svojich obrazovkách vidieť rovnaké virtuálne objekty a spoločne hrať AR hry.

Zdroj | Apple

Do systému okrem toho pribudne aplikácia Meranie, ktorá umožňuje merať veľkosť reálnych objektov virtuálnym metrom.

Vylepšený režim Nerušiť

Režim Nerušiť bude možné zapínať na 1 hodinu, do večera, kým neopustíte aktuálnu adresu, prípadne kým neskončí aktuálna udalosť, ktorú máte v kalendári. Režim Večierka skryje všetky notifikácie v čase, kedy je režim Nerušiť aktívny a zobrazia sa až po jeho skončení.

Zdroj | Apple

Inteligentné fotoalbumy

Do aplikácie Fotky pribudla nová sekcia „Pre vás“, v ktorej sa nachádzajú automaticky vygenerované fotoalbumy. Aplikácia rozpozná ľudí na fotografiách a automaticky navrhne, aby ste týmto ľuďom album zdieľali. Ak sa títo ľudia k albumu pripoja, aplikácia im navrhne, aby do albumu prispeli aj svojimi zábermi z rovnakého miesta či udalosti.

Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ochrana súkromia

Safari v iOS 12 zabráni tlačidlám „Páči sa mi to“ a diskusným doplnkom v sledovaní používateľa. Webstránky nebudú môcť identifikovať zariadenie a nebudú môcť zobrazovať personalizované reklamy.

Zdroj | Apple

Aktualizácie aplikácií

Aplikácia iBooks dostáva úplne nový dizajn a nový názov Apple Books. Zmenou prešla aj aplikácia Akcie, Diktafón a News, no posledná spomínaná aplikácia stále nie je oficiálne dostupná na našom území. Pridať si ju ale môžete zmenou regiónu na jednu z podporovaných krajín, napríklad USA.

Zdroj | Apple

Aktualizácia iOS 12 prináša obrovské množstvo noviniek, z ktorých väčšinu Apple uvádza na svojej stránke, no množstvo ďalších bude ešte nájdených pred vydaním finálnej verzie. Tá by mala byť dostupná na jeseň, kedy budú predstavené nové iPhony a iPady.

Zdroj