OLED novinky od Sony majú tiež nový AI procesor a HDMI 2.1

ZDROJ | Sony

Sony okrem top-end 8K Ultra HD modelu predstavilo aj nové modely v dvoch OLED sériách. Tým naj bude séria s prídavkom Master Series, no ani tá nižšia sa nemusí za nič hanbiť. Obe nové série budú pracovať na najnovšom procesor Cognitive Processor XR, obe budú už na prvý pohľad luxusné a dotiahnuté do posledného detailu.

ZDROJ | Sony

O novom procesore Sony Cognitive Processor XR sme už informovali pri predstavení novej 8K Ultra HD telky Bravia MASTER Z9J. V skratke – nový procesor má využívať umelú inteligenciu na detekciu viacerých prvkov obrazu, ale aj zvuku a tým vytvárať realistickejší obraz i zvuk. Keď minuloročné modely mali špičkové podanie farieb a kvalitu obrazu, tu to má byť ešte lepšie.

Navyše v prípade OLED modelom si prídu na svoje aj fanúšikovia herných konzol. OLED panely sú známe hlavne tým, že majú nízku obnovovaciu frekvenciu. Navyše nové modely sérií A80J a A90J budú vybavené HDMI 2.1.

ZDROJ | Sony

Chýbať nemá ani tzv. BRAVIA CORE, akýsi Netflix od Sony. Samozrejme, za poplatok, no pri kúpe nových modelov získate kredity na 5-10 filmov, ktoré bude možné využiť na nákup/sledovanie rôznych titulov, vrátane tých IMAXových! Všetko ale vo 4K HDR!

Aj tieto nové modely budú mať aj nový systém Google TV. Má ísť o nové rozhranie, ktoré bude čo najviac intuitívne. Potešiť má aj možnosť vytvárania Watchlistov v smartfónoch či počítačoch priamo pre TV. Samozrejmosťou bude možnosť ovládania hlasom, vrátane hlasových asistentov Google Assistant, Amazon Alexa, no vďaka podpore Apple HomeKit aj Siri. Nie všetky nové modely ale budú mať zabudovaný mikrofón a pre plné hlasové ovládanie budete potrebovať smart reproduktor.

ZDROJ | Sony

Top séria, teda Sony Bravia XR Master Series A90J, bude dostupná s uhlopriečkami 55″ (139 cm), 75″ (190 cm) a až 83″ (210 cm)! Displej ladený k dokonalosti má používať technológie ako XR OLED Contrast, XR Triluminos Pro či XR Motion Clarity. Samozrejmosťou je podpora Dolby Vision, ale aj HDR, HDR10 či HLG.

Chýbať by nemali ani režimy Netflix Calibrated Mode a IMAX Enhanced pre obraz nastavený tak, ako si výsledok predstavujú majstri z Netflixu a IMAXu. Detailisti si ale obraz môžu doladiť podľa seba pomocou programu Calman. Obraz sa ale nastavuje aj celkom automaticky. Navyše táto novinka má RGB a svetelný snímač, pomocou ktorého sa nastavuje aj teplota farieb.

O zvuk sa má starať aj technológia Acoustic Multi-Audio pre priestorový zvuk podľa toho odkiaľ z obrazu vychádza. A to aj reálne, keďže samotný displej je zároveň reproduktorom. Podpora Dolby Atmos je už samozrejmosťou.

K dispozícii bude aj dvoj, resp. trojpolohový (iba pri 83″ modeli) stojan.

Nižší modelový rad, Sony Bravia XR A80J, bude v predaji s uhlopriečkami 55″ (139 cm), 65″ (165 cm) a 77″ (195 cm). Aj táto novinka využíva XR OLED Contrast, XR Triluminos Pro či XR Motion Clarity. Samozrejmosťou je tiež podpora Dolby Vision, ale aj HDR, HDR10 či HLG.

ZDROJ | Sony

Aj tu sa o zvuk stará priamo povrch displeja a technológia Acoustic Multi-Audio. BRAVIA CORE je tiež samozrjemosťou. Rozdiel je teda iba v displeji. Je o triedu nižší, no aj tak má k dispozícii Netflix Calibrated Mode či IMAX Enhanced. Aj v tomto prípade je možné si obraz doladiť podľa seba pomocou programu Calman. Nechýba ani RGB a svetelný snímač, pomocou ktorého sa nastavuje aj teplota farieb. Rovnako ho ocenia aj hráči, podporuje totiž HDMI 2.1.

V balení budú mať všetky tri modely trojpolohý stojan.

Obe novinky prídu na trh do leta. Ceny zatiaľ nie sú známe.

ZdrojSony,Sony

Komentáre k článku