Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové televízory Sony chcú zaujať kognitívnym AI procesorom a HDMI 2.1

Nové televízory Sony chcú zaujať kognitívnym AI procesorom a HDMI 2.1
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Nové televízory Sony chcú zaujať kognitívnym AI procesorom a HDMI 2.1
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony predstavilo viacero nových top-end televízorov Bravia pre tento rok. Všetky modely najvyšších sérií budú vybavené úplnou novinkou – kognitívnym procesorom XR, ktorý podľa výrobcu napodobňuje ľudský mozog.

Zdroj | Sony

Nemajte však obavu, Cognitive procesror XR má ešte extrémne ďaleko od ľudského mozgu. Je to skôr marketing a sám som zvedavý čo príde o rok. Ale k veci. Kognitívny (poznávací) procesor XR má byť mozgom nových televízorov, pričom jeho hlavnou úlohou je spracovanie obrazu.

Umelá inteligencia v procesore má rozdeľovať obrazovku na množstvo zón a detegovať „ohnisko“ obrazu, ktoré následne vylaďuje k dokonalosti. Inak povedané, Sony do nových televízorov nasadilo špičkový obrazový procesor, ktorý by mal obraz z najrôznejších zdrojov priblížiť realite a minimalizovať umelosť, ktorá mnohým pri 4K a 8K obsahu prekáža.

Zdroj | Sony

Plusom procesora je navyše aj správa zvuku s technológiou Sound-from-Picture Reality. Umelá inteligencia v procesore dokáže detegovať jednotlivé zvuky a virtuálne dovytvárať 3D priestorový zvuk. Ak teda budete mať k televízoru pripojené kvalitné audio, televízor by mal byť schopný posielať zvuk na tie kanály, kde má byť.

Všetky nové modely A80J, A90J, X90J, X95J a Z9J budú disponovať ale aj funkciami ako BRAVIA CORE, Google TV, HDMI 2.1, hlasovým ovládaním či kompatibilitou so smart reproduktormi.

Zdroj | Sony

BRAVIA CORE má byť miestom, kde nájdete všetko, akýmsi Netflixom od Sony. Samozrejme, za poplatok. Pri kúpe nových modelov však získate kredity na 5-10 filmov, ktoré bude možné využiť na nákup/sledovanie rôznych titulov, vrátane tých IMAXových! Všetko ale vo 4K HDR!

Zdroj | Sony

Výrobca zároveň píše: BRAVIA CORE zahŕňa technológiu Pure Stream, ktorá ponúka prenos obsahu rýchlosťou 30 Mb/s až 80 Mb/s. Ak chcete využívať prenos obsahu pomocou technológie Pure Stream rýchlosťou 30 Mb/s, musíte mať rýchlosť internetu aspoň 43 Mb/s. Ak chcete využívať najkvalitnejší prenos obsahu pomocou technológie Pure Stream rýchlosťou 80 Mb/s, musíte mat rýchlosť internetu aspoň 115 Mb/s.

Nové modely budú mať aj nový systém Google TV. Má ísť o nové rozhranie, ktoré bude čo najviac intuitívne. Potešiť má aj možnosť vytvárania Watchlistov v smartfónoch či počítačoch priamo pre TV. Samozrejmosťou bude možnosť ovládania hlasom, vrátane hlasových asistentov Google Assistant, Amazon Alexa, no vďaka podpore Apple HomeKit aj Siri. Nie všetky nové modely ale budú mať zabudovaný mikrofón a pre plné hlasové ovládanie budete potrebovať smart reproduktor.

Zdroj | Sony

Fanúšikovia nových herných konzol si prídu na svoje vďaka podpore HDMI 2.1 s podporou VRR (Variable Refresh Rate), ale aj 4K rozlíšenia pri 120 fps či ALLM a eARC. Poteší aj tzv. Netflix Calibrated Mode.

Zdroj | Sony

Top modelom medzi LCD televízormi bude Bravia MASTER Z9J, ktorý bude dostupný v 75″ a 85″ uhlopriečke. Má full LED podsvietenie 8K Ultra HD displeja, využíva aj XR Triluminos Pro, XR Contrast Booster, XR 8K Upscaling či XR Motion Clarity, X-Wide Angle a Acoustic Multi-Audio technológie pre čo najlepší obraz i zvuk. V prípade zvuku nechýba ani podpora Dolby Atmos.

Zdroj | Sony

Potešiť má aj technológia X-Anti Reflection pre minimalizovanie odleskov aj v presvetlených miestnostiach. Samozrejmosťou je podpora HDR, HDR10 či Dolby Vision.

V balení má byť trojpolohový stoj pre tri možnosť inštalácie, pričom jedna z nich je určená pre inštaláciu soundbaru pod TV.

Nové modely budú v predaji od februára 2021.

Zdroj