Reklama

Okamžité platby do pár sekúnd sú konečne tu, podporuje ich aj vaša banka?

Zdroj | Philips
Stanislav Vinc
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Prvé štyri slovenské banky spúšťajú k 1. februáru dlho očakávané okamžité platby, vďaka ktorým presun prostriedkov medzi rôznymi bankami bude trvať namiesto dní iba niekoľko sekúnd. Ako to funguje v praxi a aké poplatky treba očakávať?

Národná banka slovenska uvádza od 1. februára do praxe tzv. Národný plán zavedenia okamžitých platieb v Slovenskej republike, ktorý bol pôvodne predstavený ešte v roku 2019. Po dlhšom čakaní sú na spustenie okamžitých platieb k tomuto dátumu zatiaľ pripravené prvé štyri banky – Raiffeisen, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB Banka.

Okamžité platby bude možné vykonávať 24 hodín denne, pričom prevod peňazí z jednej banky do druhej by nemal trvať viac ako 10 sekúnd. Neplatí to pritom len pri prevodoch v rámci vyššie menovaných slovenských bánk, ale všetkých účastníkov jednotného európskeho platobného priestoru (SEPA) v 35 krajinách Európy. Štátna pokladnica medzi nimi zatiaľ chýba.

Zdroj | Paul Hanaoka

Po zadaní platby prebehne medzi bankami okamžitá kontrola, v rámci ktorej sa preveruje, či je zaslané prostriedky možné zapísať na účet príjemcu.  Zo zahraničných, resp. medzinárodných bánk je do programu zapojená napr. aj Revolut Bank alebo české Fairplay Pay.

Slovensko má limity pre okamžité platby nastavené oveľa vyššie, ako niektoré iné európske krajiny. Štandardne bude limit nastavený na 100-tisíc eur, Slovenská sporiteľňa a VÚB Banka stanoví limit na 5-tisíc eur iba pri prevodoch fyzických osôb. Ako uvádza VÚB Banka, napr. v Českej republike majú kvôli vlastnej mene povolené len lokálne okamžité platby, v Nórsku a Estónsku majú zas okamžité platby obmedzené iba na sumy do 15-tisíc eur.

Pozrite si

Slovenský Webglobe expanduje na Balkán, v Európe výrazne posilnie

Pre využitie okamžitých platieb si je v prípade podporovaných bánk potrebné aktualizovať mobilnú aplikáciu, webový internet banking je už na okamžité platby pripravený. Najväčšie zmeny však prebehli najmä pod povrchom online bankovníctva, z pohľadu klientov by sa nič zásadné meniť nemalo.

Všetky štyri zapojené banky zahrnuli okamžité platby do svojich základných balíkov. Instantné prevody si tak nebudú vyžadovať použitie vyšších balíkov a taktiež nebudú dodatočne spoplatňované. Dostupné budú navyše pre všetkých klientov, teda pre fyzické aj právnické osoby.

Ostatné banky plán pripojenia sa ku schéme okamžitých platieb (SCT Inst) zatiaľ bližšie nešpecifikovali. Očakáva sa však, že v priebehu roka sa bude zoznam zapojených bánk postupne rozširovať a to ako na Slovensku, tak aj vo zvyšku Európy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.