Reklama

Slovenský Webglobe expanduje na Balkán, v Európe výrazne posilnie

Zdroj | Webglobe
Roman Calík
Zdroj | Webglobe
Zdroj | Webglobe

Slovenská spoločnosť Webglobe, ktorá poskytuje služby webhostingu a registrácii domén, vstupuje na srbský trh. Kupuje 3 lokálne webhostingové spoločnosti, čím naplno rozbieha expanziu na Balkán.

Webglobe nie je žiadny nováčik. Na Slovensku pôsobí už viac ako 22 rokov, pričom minulý rok vstúpila aj na český trh spojením českých firem IGNUM, Stable.cz a Hosting90 systems. Dnes má v portfóliu celkovo šestnásť značiek. V súčasnosti obsluhuje viac ako 150 000 zákazníkov, spravuje viac ako 350 000 domén, viac ako 8 000 serverov či viac ako 186 000 webových stránok vrátane tej našej TECHBOX.sk.

Balkán bol pre spoločnosť veľkou výzvou, ktorá sa aktuálne plní. Webglobe totiž do svojho portfólia zaraďuje 3 tamojšie webhostingové spoločnosti NiNet, Eutelnet a Panet. „Ich kúpou sme zahájili našu expanziu na Balkán, ktorý má do budúcnosti veľký potenciál. Ide o trh, ktorý je veľmi špecifický a jeho postupnú konsolidáciu vnímame ako strategickú. Všetky tri spoločnosti výborne zapadajú do nášho portfólia a na spoluprácu sa veľmi tešíme,“ uvádza Igor Strečko, spolumajiteľ a CEO Webglobe.

Ako ďalej dodáva, týmto vzniká v našom regióne silný technologický hráč. To predstavuje ďalší krok k naplneniu cieľa vybudovať popredného poskytovateľa webhostingu v strednej a východnej Európe. Webglobe, si ho stanovila so svojim investorom – slovenskou private equity spoločnosťou Sandberg Capital.

Balkánom to neončí, naopak. Webglobe plánuje pokračovať aj v konsolidácii českého trhu, kde majú v pláne kupovať ďalšie spoločnosti „Na český trh sme vstupovali ako neznáma spoločnosť. Doposiaľ sme na ňom preinvestovali 8 miliónov EUR a kúpili 7 českých spoločností. V konsolidácii tu chceme pokračovať aj naďalej,“ spresnil plány Igor Strečko, ktorý svoju spoločnosť na Slovensku založil pred 23 rokmi.

Aktuálne, po expanzii do Srbska, patrí pod Webglobe 16 značiek na troch rôznych trhoch, ktoré sa zlúčia pod jednu silnú technologickú spoločnosť – Webglobe. Jednotlivé značky, ktoré skupina zaradila v posledných rokoch do svojho portfólia, budú postupne zanikať a budú naplno integrované pod značku Webglobe. Na stredo- a východoeurópskom trhu hostingu webových domén tak vyrastie silný hráč, ktorého kumulované tržby za minulý rok presahujú výšku 8,3 milióna EUR. Nás teší, že tento silný hráč pochádza zo Slovenska.

Zdroj | Webglobe

Webglobe aktuálne spravuje 350-tisíc domén pre 150-tisíc zákazníkov na 3 rôznych trhoch. Na Slovensku mu patrí pozícia 2. najsilnejšej webhostingovej spoločnosti, v Českej republike sa radí na 3. priečku a na srbskom trhu si odteraz Webglobe svoju pozíciu začína budovať.

„Spojením síl s ďalšími firmami a hlavne s materskou firmou Webglobe vieme posunúť úroveň našich služieb o míľový krok ďalej. Malá firma má limitované možnosti rozvoja, po spojení však budeme vedieť priniesť klientom omnoho viac produktov, za ktorými bude stáť väčší a silnejší tím. Všetci sa na tieto benefity veľmi tešíme,“ dodal Dušan Pančevac, majiteľ firmy Panet, ktorý po akvizícii posilní tím Webglobe.

Do Srbska Webglobe prinesie viacero služieb vrátane nového WY panela, ktorý je výrazne vyspelejší a spoločnosti v Srbsku sa tešia na jeho implementáciu. Napriek tomu, že je dobré všetko centralizovať, spoločnosti v jednotlivých krajinách si ponechávajú svoje lokálne technológie. Napríklad Niš, odkiaľ budú spoločnosti v Srbsku pôsobiť ďalej, je doslova IT hubom krajiny pre technologické spoločnosti.

Zaujímavosťou je napríklad aj to, že Srbsko nemá nejaké konkrétne špecifiká, kvôli ktorým by sa bolo nutné danému trhu prispôsobovať. Naplno tu môže Webglobe využívať technológie aj z iných krajín vrátane domovského Slovenska.

Aby sa takéto investície podarili práve v snahe akcelerovať rast pribral Igor Strečko k sebe v roku 2019 investora, slovenskú private equity spoločnosť Sandberg Capital. Tá v spoločnosti získala majoritný podiel, pričom ich spoločným cieľom je, ako sme už uviedli v úvode článku, vybudovať popredného hráča v regióne strednej a východnej Európy, ktorý bude poskytovať novú generáciu hostingových služieb s využitím súčasných cloudových technológií.

Klientom chceme ponúkať najmodernejšie manažované služby. Budúcnosť zároveň nevidíme len v poskytovaní hostingu, ale aj v tom, ako vieme klientom uľahčiť vstup do digitálneho sveta a pomôcť im, aby ich podnikanie rástlo a bolo úspešné. Na Balkáne vidíme široký priestor na rozširovanie a skvalitňovanie služieb,“ zhodnotil Jakub Krajčovič, investičný manažér private equity spoločnosti Sandberg Capital.

Strany sa dohodli, že hodnota ani detaily transakcie na Balkáne nebudú zverejnené. Ak by ste mali záujem pozrieť si tlačovú konferenciu zo záznamu, nájdete ju na Facebooku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.