Reklama

Odhaľovanie dezinformácií sa posúva na stredoeurópsku úroveň

Zdroj | CEDMO
Michal Biznár
Zdroj | CEDMO
Zdroj | CEDMO

Pandémia hoaxov spôsobila, že vznikajú aj nové iniciatívy na boj proti nim. Jednou z nich je aj Stredoeurópske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií – CEDMO, ktoré plánuje robiť fact-checking v krajinách strednej Európy.

Na Slovensku už viac ako 10 rokov funguje projekt Demagog.sk, ktorý kontroluje výroky politikov a iných verejne aktívnych osôb, ktoré odznejú v politických diskusiách alebo vo verejnom priestore. Ide o tzv. fact-checking, čiže overovanie výrokov.

Podobný zámer má aj nový projekt inštitútu CEDMO. Centrum vzniklo minulý rok a bude robiť fact-checking na Slovensku, Česku a v Poľsku. Ako píše Filip Struhárik z Denníka N, okrem cezhraničnej spolupráce je cieľom prepájať technických a humanitne zameraných vedcov s novinármi a ďalšími odborníkmi.

Zdroj | CEDMO
Pozrite si

Slováci vyvinuli umelú inteligenciu na rozoznávanie dezinformácií

Zároveň by mala vzniknúť aj umelá inteligencia, ktorá by mala pomáhať pri odhaľovaní dezinformácií či kurzy pre učiteľov a žiakov škôl, ktoré môžu pomôcť k zvýšeniu kritického myslenia či mediálnej gramotnosti.

Do projektu je zapojená Karlova univerzita, České vysoké učení technické, slovenský Kempelenov inštitút, o ktorom sme písali pred pár týždňami v súvislosti s umelou inteligenciou, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, český a slovenský projekt Demagóg, medzinárodná agentúra AFP, ktorá sa napríklad podieľa na fact-checkingu na Facebooku.

Projekt CEDMO má na 30 mesiacov rozpočet 1,5 milióna eur, spolufinancovaný je Európskou komisiou. Na stránke postupne pribúdajú články v angličtine, slovenčine, češtine aj poľštine aj z nášho prostredia. Momentálne slúži ako centrálny hub, na ktorom sa sústreďujú overenia z projektov Demagog, Infosecurity a AFP.Fakty. Zároveň na nej nájdete užitočný súbor nástrojov, ako overovať informácie na internete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.