Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou odolnosťou voči dezinformáciám v Európskej únii. Na Slovensku vznikol unikátny projekt umelej inteligencie, ktorá dokáže rozoznávať dezinformácie.
Keďže dezinformácií je veľké množstvo a ich neustále vyvracanie je časovo aj ľudsky náročné, Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) sa rozhodol využiť pri boji s dezinformáciami umelú inteligenciu.
Pre správne fungovanie umelej inteligencie sú však nutné dáta. Preto KInIT vyzýva bežných používateľov a konzumentov internetu, aby do AI nástroja naliali dáta. Funguje to cez označovanie manipulatívnych a falošných príspevkov a článkov na sociálnych sieťach. Na anotovanie si stačí stiahnuť rozšírenie KInIT Označovač do prehliadača.
Jednotlivé články môžete anotovať rôznymi značkami podľa druhu dezinformácie. V nástroji nájdeme napríklad označenie „Manipulácia faktov“, „Clickbait“, „Hejt“, „Strašenie“, „Nálepkovanie“, „Konšpirácia“, „Iná manipulácia“.
Podobné programy existujú a vyvíjajú sa aj v zahraničí. V našom prostredí je však problematické takéto nástroje využívať kvôli jazykovým ohraničeniam. Aj preto vznikol tento unikátny projekt, aby pomáhal brániť slovenským dezinformáciám.
„Keďže ide o prvú takúto slovenskú iniciatívu, každá odoslaná anotácia je pre nás dobrá. Čím viac anotácií získame od ľudí, tým lepšie výsledky dosiahne umelá inteligencia, pre ktorú budú tieto anotácie využité,” hovorí výskumník Branislav Pecher z KInITu.
Ako píše KInIT na svojej oficiálnej stránke, Naším cieľom nie je vytvoriť „AI arbitra pravdy“, ktorý by filtroval obsah. Chceme, aby AI pomáhala ľuďom, napr. fact-checkerom rozoznávať dezinformácie. Nemyslíme si, že sa v blízkej budúcnosti bude dať vytvoriť 100 % spoľahlivý detekčný model dezinformácií.
Aby toho nebolo málo, KInIT vyvíja platformy Monant a Fireant na monitorovanie dezinformácií, ich analýzu a anotáciu prostredníctvom modelov umelej inteligencie.
Takéto projekty sú jednoznačne správnym krokom, ktorý na konci dňa môže priniesť lepší prehľad o šíriteľoch dezinformácií a zároveň zvýšiť odolnosť konzumentov voči dezinformáciám. Pandémia koronavírusu poukázala na slabú odolnosť spoločnosti a nedôveru v inštitúcie, ktorá zároveň prehĺbila polarizáciu.