Reklama

Od roku 2030 už nebudeme používať čísla platobných kariet

Zdroj | unsplash/Getty Images
Števo Porubský
Zdroj | unsplash/Getty Images
Zdroj | unsplash/Getty Images

Aspoň v to verí spoločnosť Mastercard, ktorá zverejnila svoju víziu stopercentnej tokenizácie online elektronického obchodu v Európe do konca aktuálnej dekády.

Táto vízia spoločnosti má byť súčasťou globálneho cieľa úplne odstrániť nutnosť ručného zadávania údajov platobnej karty, čo by celý elektronický obchod urobilo bezpečnejším, ale aj výrazne dostupnejším.

Zdroj | unsplash/Surface
Obsah pokračuje pod reklamou

Už teraz je totiž zhruba každá štvrtá transakcia spracovaná v globálnom systéme spoločnosti Mastercard tokenizovaná a tento podiel sa neustále zvyšuje. Iba na Slovensku sa podľa spoločnosti podiel platieb uskutočnených tokenom za posledného dva a pol roka zdvojnásobil.

Bezkontaktné platby kartou v kamenných predajniach sa stali bežnou súčasťou našich životov. Teraz sa blíži čas, keď bude rovnako jednoduché a bezpečné aj platenie na internete. Napriek všetkým bezpečnostným riešeniam a opatreniam totiž zostáva elektronický obchod aj naďalej zraniteľný voči napadnutiu,“ hovorí spoločnosť vo svojej správe. Spoločnosť Juniper Research totiž očakáva, že celková výška strát v dôsledku platobných podvodov dosiahne do roku 2028 hodnotu viac ako 91 miliárd amerických dolárov.

Riziká takýchto napadnutí obmedzuje Mastercard vzájomnou kombináciou niekoľkých kľúčových riešení. Zásadným riešením je tokenizácia kariet prostredníctvom metódy Click to Pay. Proces tokenizácie nahrádza 16 až 19-miestne číslo platobnej karty zabezpečeným tokenom – náhodne vytvoreným číslom. Počas online platobnej transakcie sa tak skutočné číslo karty nikam neposiela a zostáva uložené v zabezpečených centrách Mastercard. Aj v prípade, že by sa hackerom podarilo odcudziť zástupný token, bude im v podstate na nič.

Zdroj | Mastercard

„Tokenizáciu, teda nahradzovanie kariet najmä v online prostredí ich zabezpečenými digitálnymi odtlačkami, zaviedla spoločnosť Mastercard už v roku 2014 a ide o trend, ktorý sa postupne stáva v Európe aj vo svete štandardom. Pre zákazníkov je pri nakupovaní na internete dôležitá bezpečnosť, rýchlosť a pohodlie. Všetky tieto kvality dokáže platobná metóda Click to Pay účinne prepojiť. Niet pochýb o tom, že dosiahnutie nášho cieľa do roku 2030 bude výhrou pre všetky strany: spotrebiteľov, predajcov i vydavateľov platobných kariet,“ hovorí Luděk Slouka, riaditeľ digitálnych platieb a inovácií spoločnosti Mastercard pre strednú Európu.

Mastercard chce zároveň uľahčiť začlenenie riešení Click to Pay do online stránok a platobných brán obchodníkov tak, aby mohli držitelia kariet svoju kartu do systému zaregistrovať jednoduchšie. Tým sa odstráni nutnosť zadávať kartové údaje ručne. Celý systém má zároveň redukovať nároky na zabezpečenie na strane obchodníkov, poskytovateľov platobných služieb, ale aj bánk. Nakoniec bezpečnosť online transakcií Mastercard ešte zvyšuje kombináciou s overovacími kľúčmi, ktoré využívajú biometrické overenie na mobilných zariadeniach. Odpadá tak používanie hesiel a jednorazových overovacích kódov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.