Európska Únia opäť iniciuje, aby sa doba, minimálne u nás v Európe, opäť viac zdigitalizovala. Po novom sa pozrela na digitálne doklady, ktoré by sme mali pohodlne stále vo vrecku v našom smartfóne.
Projekt EUDI by mal priniesť riešenie na digitalizáciu dokumentov, ako je občiansky či vodičský preukaz. Európska Únia už stihla vydať špecifikácie a popis architektúry pre jednotlivé národné aplikácie.
Do týchto aplikácií budeme v budúcnosti ukladať doklady totožnosti, vodičské preukazy, zbrojné preukazy a tiež budú slúžiť na overovanie v online priestore. Svoje využitie nájdu nielen pri komunikácii so štátom, ale aj so súkromnými subjektmi, napríklad objednanie hotela, schválenie pôžičky v banke, podanie daňového priznania alebo vydanie lekárskeho predpisu.
EUDI bude fungovať ako systém národných aplikácií, teda nebude fungovať na princípe jednej európskej digitálnej peňaženky, o ktorú by sa starala priamo EÚ. Všetko bude postavené na aplikáciách jednotlivých vlád, ktoré budú medzi sebou komunikovať.
Preto EÚ aktuálne zverejnila aj konkrétne špecifikácie, ktoré budú musieť vlády pri vývoji aplikácií splniť. Dôraz sa kladie najmä na implementáciu bezpečnostných štandardov a tiež tých, ktoré zaistia vzájomnú komunikáciu.
Zo skoršieho uznesenia Európskej komisie vyplýva, že od okamihu vydania nariadenia budú mať jednotlivé štáty na spustenie systému EUDI jeden rok. Niektoré krajiny budú musieť vyvíjať aplikáciu úplne odznova, inde to bude skôr postavené na aktualizáciách už existujúcej aplikácie.
Aplikácie systému EUDI okrem uchovania digitálnych preukazov budú slúžiť aj na vygenerovanie kvalifikovaného elektronického podpisu. Ide o elektronický podpis s najvyšším stupňom dôveryhodnosti a na jeho vytvorenie je aktuálne vyžadovaný hardvérový token alebo čipová karta. Práve tie budú po novom nahradené národnou aplikáciou EUDI.