Reklama

Nový Volkswagen Touareg je plný displejov!

Marek Šimunek

Volkswagen Touareg tretej generácie mal svoju premiéru v Pekingu. Na Slovensku sa ukáže už budúci týždeň počas autosalónu v Bratislave. Ja som mal však možnosť pozrieť sa na neho skôr, počas predpremiéry. Aký teda je?

V prvom rade by som rád pripomenul, že na auto samotné som mal skutočne iba pár minút, takže som ani zďaleka nemohol vyskúšať všetko, čo som chcel. Na to príde čas počas normálneho testu.

Pozrite si

Nový VW Touareg jazdí takmer sám do 60 km/h

Pravdou však ostáva, že nový Volkswagen Touareg je doslova skokom vpred. To platí tak po dizajnovej, ako aj po technologickej stránke. Jednoducho je to aktuálne najvybavenejšie auto tejto automobilky.

Už na prvý pohľad dáva vedieť o svojej majestátnosti a priestore. Je to poriadny kus auta. Spredu si nemôžete nevšimnúť tú obrovskú masku. Tá je elegantne prepojená s novými LED svetlami, ktoré budú nielen vyrezávať protiidúce autá, ale aj znižovať reflexie z dopravných značiek.

Okrem radaru pre adaptívny tempomat, ktorý umožňuje autu takmer autonómnu jazdu v kolóne, nájdete vpredu aj kameru nočného videnia. Tá sa automaticky zapne, ak v noci deteguje zver, alebo chodca mimo zorného poľa.

Volkswagen myslel aj na čistotu kamery, ktorá nie je nijako chránená a tak pri nej nájdete aj ostrekovač, ktorý ju bude udržovať čistú. Rovnaká bude situácia aj vzadu, takže si budete istí, že vždy uvidíte všetko potrebné.

Samozrejme aj najnovší Touareg bude vybavený systémom pre udržanie v jazdnom pruhu, sledovaním mŕtveho uhla, či systémom pre detekciu prichádzajúceho auta zo strany pri vychádzaní z parkovacieho miesta. O bezpečnosť sa tak nebudete musieť báť.

Potom ako zavriete obrovské dvere, ktorým nechýba elektrické privieranie objavíte interiér budúcnosti. Sám výrobca ho tak označuje a oproti predchádzajúcim dvom generáciám je to doslova skok vpred. Veď sa o tom presvedčte sami v krátkom videu, ktoré som počas predpremiéry pripravil.

Samotný interiér dýcha luxusom a priestorom. Všetci cestujúci sedia na neskutočne pohodlných sedadlách, pričom vodič a spolujazdec majú k dispozícii aj poriadnu dávku nastavení a personalizácie samotných sedadiel.

To, čo však vaše oči upúta asi najviac je dvojica obrovských displejov. Namiesto štandardných analógových budíkov sa pred vodičom vyníma 12“ displej, ktorý ponúka množstvo rôznych nastavení a informácií.

To, čo budete mať na ňom zobrazené je doslova len na vás. Ak chcete grafiku bežných budíkov, nie je problém. Radšej by ste videli mapu navigácie? Stačí stlačiť jedno tlačidlo a máte ju tam.

Najviac ma však zaujímal veľký 15“ displej v stredovej konzole, pomocou ktorého sa ovláda celé auto. Mám už aké, také skúsenosti s riešením dotykového ovládania v autách a často to lepšie vyzeralo, ako sa používalo.

Až nové Audi A8 mi ukázalo, že dotykové ovládanie môže byť príjemné. Touareg je na tom podobne. Displeje sú dostatočne veľké na to, aby ste bez problémov jednotlivé prvky mohli ovládať aj za jazdy.

Pomocou toho veľkého displeja totiž budete nastavovať aj také základné veci, ako je teplota klimatizácie, vyhrievanie, masáž, či podrobné nastavenia auta. Možnosti personalizácie zobrazení a nastavení sa mi zdali doslova až nekonečné.

Všetko si môžete prispôsobiť podľa potreby a tak budete mať vždy pred sebou iba tie informácie, ktoré chcete vidieť. Niekoho môže množstvo nastavení odradiť, ale po niekoľkých hodinách už budete vedieť presne, kde sa čo nachádza.

Potešila ma aj možnosť prispôsobenia si skratiek k niektorým funkciám na ľavej strane. Hneď by som si tam dal vypnutie systému štart&stop, ako aj nastavenia pre vyhrievanie čelného skla a podobne.

Čo však Volkswagen v prípade nového Touaregu zvládol doslova na jednotku je povrchová úprava displeja. Je matný! Takže ani po niekoľkých hodinách nebolo na ňom vidieť žiadne odtlačky prstov. Práve odtlačky sú často základným problémom áut s dotykovým ovládaním.

Za tú chvíľku som si nový Volkswagen Touareg obľúbil, na to, aby som vám však vedel povedať všetky jeho výhody, či dokonca nie tak dobré riešenia, to však ani zďaleka nestačilo. Budem si teda musieť počkať až na ostrý test.

Už teraz sa však na neho veľmi teším. Ak aj vás zaujíma nový Touareg, neváhajte a vyberte sa budúci týždeň na Autosalón do Bratislavy a môžete si interiér budúcnosti vyskúšať na vlastnej koži aj vy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.