Reklama

Nový hráč v TOP 5 výrobcov smartfónov, získa si aj slovenských zákazníkov?

Zdroj | Tecno
Stanislav Vinc
Zdroj | Tecno
Zdroj | Tecno

Analytické spoločnosti vydali správy o predajoch smartfónov za uplynulé kvartály a väčšina z nich sa zhoduje, že na piatej priečke v rebríčku najväčších výrobcov aktuálne figuruje spoločnosť Transsion, výrobca smartfónov Tecno, Itel a Infinix.

Aj keď si smartfóny týchto značiek možno kúpiť aj na našom trhu, samotná spoločnosť Transsion je v Európe pomerne neznáma. Piatku priečku v rebríčku získala najmä vďaka silným predajom v Ázii, na Strednom východe či v Afrike, kde podľa agentúry IDC v predajoch prekonáva aj Samsung a Xiaomi.

Trh so smartfónmi analyzuje niekoľko veľkých agentúr, ktorých výsledné správy sa vzhľadom na rozdielnu metodiku môžu líšiť. V posledných správach sa však väčšina z nich zhoduje na tom, že doterajší pokles predajov smartfónov zjavne končí a s nástupom vianočnej sezóny nás zrejme čaká návrat k zeleným číslam.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa agentúry Canalys predaje smartfónom medziročne poklesli o 1 %, podľa agentúry IDC dokonca iba 0,1 %. V konkrétnych číslach a posunoch u jednotlivých výrobcov sa už agentúry líšia výraznejšie, avšak v ich poradí v rebríčku TOP 5 sa zhodujú. Najväčším výrobcom tak aj v treťom kvartál 2023 zostáva Samsung nasledovaný Apple, Xiaomi a OPPO.

Zdroj | Canalys

Väčšina sa napokon zhoduje, že na piatej priečke figuruje už zmieňovaný Transsion, s výnimkou agentúry Counterpoint Research, ktorá na tomto mieste ešte stále eviduje spoločnosť Vivo. Zároveň však uvádza, že Transsion spolu s Honor a Huawei patria medzi jediné popredné značky, ktoré medziročne zaznamenali nárast predajov.

Huawei si medziročne polepšilo vďaka silnému štartu série Mate 60 v Číne, spoločnosti Honor, ktorá sa od Huawei odčlenila, sa darilo najmä vďaka predajom v zámorí. Transsion napokon svojej 5-6. priečke môže vďačiť Strednému východu a Afrike (MEA).

Zdroj | Counterpoint Research

Tento trh bol podľa agentúry Counterpoint Research jediným, na ktorom vďaka zlepšeniam makroekonomických podmienok došlo k medziročnému rastu predajov. Európa a Spojené štáty by mali výrazný prepad dobehnúť až vo štvrtom kvartáli, kedy si zaručene mnoho ľudí pod stromčekom nájde nový iPhone.

Transsion zaznamenáva silné predaje vďaka cenovo dostupnejším modelom svojich primárnych značiek, no technologicky sa na nich plne nespolieha. Tecno ako dcérska značka tejto skupiny predstavila koncom septembra skladacie „véčko“ Phantom V Flip 5G, ktoré zaujme nielen svojou konštrukciou, ale aj priaznivou cenou, ktorá je pre európsky trh nastavená na zhruba 700 eur.

Pozrite si

Xiaomi 13T Pro – Leica vo vrecku a prasiatko v celku

Trh so smartfónmi sa za posledné roky výrazne zmenil a malé značky na ňom už prakticky nemajú šancu preraziť, zatiaľ čo sa z neho postupne strácajú aj tie existujúce. Pokiaľ sa tak v rebríčku najväčších výrobcov objaví nový hráč, vždy je to väčšia skupina, pod ktorú spadá viacero značiek alebo aspoň ide o značku, ktorá svojim portfóliom pokrýva celé spektrum modelov od tých cenovo najdostupnejších až po prémiové, na ktorých si skúša nové technológie (aktuálne skladačky).

Transsion po úspešnom pôsobení na MEA trhu má ešte priestor rásť a tak je pravdepodobné, že sa v prvej päťke udrží aj po dobu nasledujúcich kvartálov. Práve v čase zjavne nastupujúceho ekonomického uzdravovania môže zákazníkov, ktorí kúpu nového smartfónu doposiaľ odkladali, zaujať svojimi prémiovejšími modelmi, čoskoro možno dokonca aj tými rolovateľnými.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.