Reklama

Xiaomi 13T Pro - Leica vo vrecku a prasiatko v celku

Stanislav Vinc

Produkty od Xiaomi sú dlhodobo známe svojim priaznivým pomerom medzi cenou a výbavou, čo však neznamená, že vo svojom portfóliu nemá aj prémiové produkty, v prípade smartfónov aj s cenou nad tisíc eur. Kúpu tých najdrahších modelov si je však z roka na rok čoraz ťažšie obhájiť.

Môžu za to práve nižšie série smartfónov, ktoré dokážu aj za polovičnú cenu ponúknuť špičkové parametre, vďaka ktorým si ich možno ľahko pomýliť s vlajkovými modelmi. Dokonalým príkladom toho je aj nová séria Xiaomi 13T, ktorá oficiálne začína na cene 599 €.

V našich recenziách sa zvykneme sústrediť na tie najlepšie dostupné modely a varianty a ani v prípade tejto to nebude inak. Hviezdou večera bude v tomto prípade vyšší model novej série – Xiaomi 13T Pro s cenovkou 899 €. Väčšinu vecí, ktoré tu popíšeme, však možno aplikovať aj na cenovo dostupnejší model Xiaomi 13T s vyššie uvedenou štartovacou cenou. Podstatné rozdiely medzi týmito modelmi totiž spočívajú iba v čipsete, pamäti a výkone nabíjania, zvyšok hardvéru majú spoločný. Za to najdôležitejšie si tak priplácať nemusíte.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pýchou novej série a jej hlavným lákadlom, je pokračujúca spolupráca Xiaomi s legendárnou spoločnosťou Leica. Nemecký výrobca fotoaparátov a objektívov s viac ako 150-ročnou históriou sa podpísal pod identickú zostavu fotoaparátov na zadnej strane oboch smartfónov a svoj nezameniteľný fotografický podpis integroval aj priamo do softvéru. Práve vďaka tomu ponúka séria Xiaomi 13T zaujímavé fotografické čaro aj tým, ktorí sa o fotenie až tak nezaujímajú.

Na zadnej strane Xiaomi 13T Pro, ako aj jeho základného dvojčaťa, figuruje hlavný 1/1.28″ snímač s rozlíšením 50 Mpx, ohniskovou vzdialenosťou ekvivalentnou 24 mm, optickou stabilizáciou a fázovou detekciou. Spoločnosť mu robí 1/2.88″ snímač s identickým rozlíšením, avšak ohniskovou vzdialenosťou ekvivalentnou 50 mm, teda 2-násobným optickým priblížením oproti hlavnému fotoaparátu. Tretím v zostave je 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát s ekvivalentnou 15 mm ohniskovou vzdialenosťou.

Táto trojica má v praxi zabezpečiť fotografickú flexibilitu tak, aby ste prostredníctvom nej dokázali zachytiť každý typ fotografie… ak teda nejde o makro, to je už zrejme vo sfére smartfónov out. Samozrejme toho, že máte v ruke smartfón s logom známeho výrobcu na zadnej strane, sa však vôbec netreba ľakať. V samotnom prostredí fotoaparátu zostáva takmer všetko po starom, nemusíte si lámať hlavu s nastavovaním čohokoľvek, čo by vás trápilo, ak by ste mali v rukách skutočný fotoaparát značky Leica. Na vás je iba vybrať si správny režim a filter.

Xiaomi a Leica do prostredia fotoaparátu integrovali dva hlavné fotografické režimy – Leica Authentic a Leica Vibrant. Ako to už možno vytušiť z ich názvov, prvý fotografický režim má byť bližší k realite, zatiaľ čo ten druhý dá viac priestoru farbám, hoc aj za cenu umeleckého prikrášlenia reality. Rozdiel však badať aj v ostrosti detailov či práci s tmavými miestami záberov.

Xiaomi vás možnosťou výberu jedného z týchto režimov privíta hneď pri prvom spustení aplikácie fotoaparátu, no verní svojmu výberu byť samozrejme nemusíte. Prístup k prepínaču máte kedykoľvek z prostredia fotoaparátu, kde si môžete vzhľad fotografií ďalej upravovať aj pomocou ďalších špeciálnych filtrov Leica a tiež fotografického režimu Pro.

Čaro modernej fotografie, do ktorej sa v rovnakej miere ako samotné fotoaparáty zapája aj softvér, je však práve v jednoduchosti tvorby pekných záberov. Xiaomi a Leica vyladili fotoaparáty Xiaomi 13T Pro skvelo a na výsledné zábery sa budete zaručene pozerať s radosťou. Osobne som vo väčšine situácii dal prednosť režimu Vibrant, možno s výnimkou záberov, na ktorých prevládala zeleň. Posúdiť to však môžete sami, vľavo vždy nájdete záber vytvorený v režime Authentic, vpravo Vibrant.

Teleobjektív na zadnej strane väčšiny smartfónov, ktoré som mal možnosť testovať a vrátane toho môjho vlastného, zväčša zostáva nedotknutý až kým nie je potrebné priblížiť si snímaný objekt. V prípade Xiaomi 13T, resp. 13T Pro, je to trochu inak.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dvojnásobné optické priblíženie daného objektívu je v tomto prípade perfektné na zachytenie prirodzenejších záberov objektov, ľudí či zvierat s menšou mierou deformácie a prirodzeným rozmazaním pozadia za nimi. O opačné spektrum sa spoľahlivo postará ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý síce v kvalite za svojimi súrodencami zaostáva, no kvalitou aj tak nesklame.

Pokiaľ vám ide o čo najviac možností pri nahrávania videa, v tom prípade sa oplatí si za Xiaomi 13T Pro priplatiť. Okrem 8K/24 fps videa totiž na rozdiel od Xiaomi 13T dokáže nahrávať video v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, zatiaľ čo základný model toto rozlíšenie ponúka iba pri 30 snímkach za sekundu. Pokiaľ vám toto snímkovanie stačí, Xiaomi 13T Pro pri ňom zvláda video v 4K UHD rozlíšení nahrávať rovno aj vo formáte HDR10+, čo je pre kvalitu záberov možno ešte dôležitejší parameter ako snímkovanie.

Okrem samotného snímača a čipsetu treba pri nahrávaní videa pripomenúť aj už zmieňovanú optickú stabilizáciu obrazu. Tá v spolupráci so softvérom odvádza veľmi dobrú prácu a pokiaľ si to spojíte s pevnejším uchopením, pri niektorých záberoch môžete mať dojem, že boli vytvárané aj za pomoci externého stabilizátora.

Od kvality obrazu videa sa môžeme odraziť k opačnej strane smartfónu a teda k displeju, s ktorým budete tráviť najviac času. Pokiaľ túžite po kompaktnom smartfóne, 6,67″ uhlopriečka nebude pre vás to pravé orechové, ale to je snáď to jediné, čo by sa dalo aspoň zo subjektívneho hľadiska tomuto displeju vytknúť, avšak aj to je iba vec osobných preferencií.

Osadený CrystalRes AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením je skrátka špičkový a je radosť sa naň pozerať a to nielen vďaka presnosti jeho farieb na úrovni Delta E≈ 0.37. Proti silnému protisvetlu dokáže zabojovať maximálnym jasom 1 200 nitov (2 600 peak), okrem spomínaného formátu HDR10+ podporuje aj Dolby Vision a pohyb v aplikáciách a hrách vykreslí pri frekvencii 144 Hz.

Pod displejom má Xiaomi 13T a 13T Pro integrovaný optický snímač odtlačkov, ktorý rýchlosťou či spoľahlivosťou v priebehu nášho testovania nikdy nesklamal. Samozrejme, rýchlosťou sa tento typ snímačov na tie uložené na bočnej hrane stále nechytajú, avšak tento rozdiel je čoraz menej badateľný.

Smartfón si aj týmto spôsobom udržiava veľmi čistý a elegantný vzhľad, ktorý nenarúša ani nenápadný infračervený snímač na hornej hrane, ktorý využijete na vzdialené ovládanie domácich spotrebičov. Ak by ste sa o váš nový smartfón báli, priamo v balení už tradične nájdete priehľadný silikónový obal. Ochranná fólia je na displeji aplikovaná už od výroby a samotný smartfón už ponúka aj certifikáciu IP68, ktorá značí odolnosť voči prachu a vode do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.

Za posledné roky sme si už tak nejak zvykli, že v drvivej väčšine lepšie vybavených smartfónov figuruje Snapdragon čipset. Xiaomi ale s touto sériou podpisuje už dlhšie známy fakt, že na plynulý smartfón Qualcomm netreba. Zatiaľ čo v základnom modeli Xiaomi 13T figuruje čipset MediaTek Dimensity 8200 Ultra, vyšší model využíva Dimensity 9200+. V oboch prípadoch ide o 4nm čipsety s 8-jadrovým procesorom, v prípade modelu Pro s grafickým jadrom Immortalis-G715 MC11 a 12 GB operačnou pamäťou už v základe s možnosťou výberu 16 GB v kombinácii s 1 TB úložiskom.

Na tomto hardvéri stavia operačný systém Android 13 s nadstavbou MIUI 14, ktorý už čoskoro nahradí nová nadstavba HyperOS. Súčasná nadstavba systému je graficky svojská a systém rozširuje o veľký objem aplikácií a špecifických funkcií, ktoré niektorým nemusia byť celkom po chuti. Osobne mi však MIUI nikdy neprekážalo a v prípade Xiaomi 13T Pro to nebolo inak.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pri používaní smartfónu, aplikácií a hraní hier, som vďaka danému hardvéru a vysokofrekvenčnému displeju nepocítil žiadne spomalenia. Je cítiť, že spoločnosti MediaTek sa konečne podarilo vyvinúť čipset hodný priameho súboja s vlajkovými čipsetmi Snapdragon. Xiaomi 13T Pro sa tak výkonom v rebríčkoch stavia medzi smartfóny s čipsetom Snapdragon 8+ Gen 1 a Snapdragon 8 Gen 2.

Xiaomi túto snahu zo strany jeho dodávateľov svojim softvérom či uložením hardvéru „nezabilo“, skôr naopak. Optimalizácia systému pri hraní hier funguje dobre, podobne ako chladiaci systém „LiquidCool Technology“, ktorý tvorí veľká oceľová plôška s grafitovými chladiacimi vrstvami. Smartfón sa aj pri maximálnej záťaži dokáže udržať v optimálnych teplotách a na dotyk je prinajhoršom teplý, nikdy nie horúci.

Xiaomi 13T Pro rozhodne nesklame ani po stránke výdrže batérie, ktorá ponúka kapacitu rovných 5 000 mAh. Pri celodennom využívaní smartfónu od prehliadania sociálnych sietí a internetu cez fotenie a natáčanie videa až po hranie hier, dokážete deň stále ukončiť s minimálne 20 % batérie, aj to v najhoršom možnom prípade. V čistom čase sa nepretržité využívanie aplikácií ráta na zhruba 13 hodín, takže v tomto prípade môžeme rozhodne hovoriť o celodennej výdrži.

Koho ale vlastne zaujíma výdrž, ak vám Xiaomi priamo do balenia k smartfónu prihodí 120 W GaN nabíjačku? Vážne, pri takomto výkone sa už vlastne výdrž smartfónu na jedno nabitie stáva irelevantnou. V režime Boost (dostupný cez nastavenia) sa z nuly na 100 % pri 120 W podľa papierových parametrov dostanete už za 19 minút. Reálny čas závisí najmä od teplotných podmienok, nakoľko softvér musí chrániť smartfón pred prehriatím. V praxi to však býva vždy okolo 20-25 minút.

Xiaomi 13T Pro sa rozhodne radí medzi smartfóny s najlepším pomerom cena/výbava, ktorého kúpa je vyslovene kúpou z rozumu, no už po pár dňoch si určite získa aj vaše srdce najmä vďaka fotoaparátom Leica. Fakt, že výbavou sa len minimálne odlišuje od základného modelu Xiaomi 13T je skvelou správou pre tých, ktorí si chcú užiť výhody vlajkovej lode aj bez rozbíjania prasiatka a tak záleží už iba na tom, či chcete mať na dlani takmer najvýkonnejší čipset na trhu, alebo vám postačí aj skrátka „výkonný“.

Pri cene 599 € za model Xiaomi 13T a 899 € za model Xiaomi 13T Pro výberom jedného z nich určite neurobíte krok vedľa a vystarané budete mať ešte na niekoľko rokov dopredu. Ak sa naopak poponáhľate a využijete cashback akciu, ktorá v čase písania tohto textu prebieha alebo naopak počkáte a odchytíte si ich v nejakej budúcej zľave, radosť z kúpy to bude ešte väčšia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.