Reklama

Nový CarPlay využije aj Aston Martin, spolu s Porsche ho nasadí už v roku 2024

Zdroj | Apple, Porsche
Zdroj | Apple, Porsche
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple, Porsche
Zdroj | Apple, Porsche

Apple nám ešte počas minuloročnej vývojárskej konferencie WWDC 2022 poskytlo predbežný pohľad na veľkú aktualizáciu platformy CarPlay. Funkcia určená na implementáciu aplikácií z iPhonu na obrazovku infotainment systémov áut, sa čoskoro posunie do úplne novej éry.

Po viac ako ročnom mlčaní sme sa teraz dočkali oficiálneho potvrdenia zo strany dvoch automobiliek, že novú generáciu Apple CarPlay do svojich áut nasadia už v budúcom roku.

V priebehu minuloročnej konferencie Apple potvrdilo nadviazanie spolupráce pri implementácii novej generácie platformy CarPlay so štrnástimi automobilkami vrátane Porsche. Druhá už menovaná britská automobilka Aston Martin na tomto zozname v danom čase chýbala, napokon však s podporou pre novú verziu platformy príde medzi prvými.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nový CarPlay v prvom rade od základov prekopáva obsah, ktorý sa prenáša zo smartfónov od Apple na obrazovky infotainment systémov v strede palubnej dosky už dnes. Okrem zrkadlenia vybraných aplikácií už na tejto obrazovke bude možné vidieť aj widgety, ktoré sa postarajú o zobrazenie kalendára, časových zón, počasia, ovládačov smart domácnosti a dokonca aj informácií o samotnom vozidle, resp. dojazde, aktuálnom čase cesty či spotrebe.

Zdroj | Apple, Porsche

Posledný zmieňovaný widget je v rámci väčšieho prepojenia smartfónu s autom iba začiatkom. V prostredí CarPlay už bude možné ovládať aj FM rádio a tiež klimatizáciu samotného vozidla. Čo je ale najväčším prekvapením, automobilky Apple pustia aj na ostatné displeje vo svojich autách. CarPlay sa tak po prvý krát objaví aj na digitálnych palubných obrazovkách za volantom.

Zobrazovanie rýchlosti, otáčok, spotreby, teploty či stavu paliva, tak na svoju zodpovednosť prevezme Apple, aj keď samotné rozloženie a vzhľad budú mať v rukách stále automobilky. Takýchto displejov pritom môže byť v moderných autách viac, Apple preto umožní automobilkám prispôsobiť si vzhľad a rozloženie prvkov v prostredí CarPlay-u podľa potrieb každého modelu zvlášť.

Zdroj | Apple, Aston Martin

Najlepšie možnosť prispôsobenia vzhľadu samotnými automobilkami vidieť na najnovších obrázkoch z dielne Aston Martin, ktoré sa rozhodlo šoférom zobrazovať len minimalistické prostredie s typickým dizajnovým jazykom svojej značky. Porsche na svojich renderoch predviedlo aj rozšírenie infotainment systému o tretí displej určený pre spolujazdca.

Aston Martin ani Porsche zatiaľ oficiálne nepotvrdili konkrétne modely, v ktorých sa nový CarPlay budúci rok objaví. Nie je tak celkom jasné, či sa bude jednať o nové modely, facelifty alebo sa nebodaj nová verzia platformy objaví spätne aj v niektorých súčasných, resp. starších modeloch.

Okrem týchto dvoch automobiliek podporu novej generácie CarPlay prisľúbili Acura, Audi, Ford, Honda, Infiniti, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercedes-Benz, Nissan, Polestar, Renault a Volvo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.