Teslu Model S Plaid zachvátili plamene, majiteľ v nej takmer zhorel zaživa

ZDROJ | Ben Meiselas

Čerstvý majiteľ aktuálne najrýchlejšieho elektromobilu značky Tesla sa zo svojho nového auta za takmer 130 tisíc dolárov tešil iba tri dni. Elektromobil sa spontánne vznietil a majiteľa uväznil v interiéri, masívny požiar totiž poškodil aj elektrické otváranie dverí. Tesla o incidente zatiaľ zaryto mlčí.

Prvých 25 kusov nového elektromobilu Model S Plaid doručila Tesla prvým majiteľom len nedávno v priebehu júna. Aj keď ten najrýchlejší variant automobilka na trh napokon neuviedla, už aj v štandardnej výbave ide o model, ktorý dokáže svojimi extrémnymi parametrami rozhodne zaujať.

ZDROJ | Tesla

Tentokrát sa ale nový elektromobil dostáva na titulky novín z úplne iného dôvodu. Len tri dni po dodaní totiž vo svojom interiéri uväznil nemenovaného vysokopostaveného podnikateľa, ktorý sa z neho musel vyslobodiť hrubou silou.

Len kúsok od majiteľovho domu v americkom štáte Pensylvánia sa nová Tesla Model S Plaid zmenila na ohnivú guľu, ktorá znefunkčnila aj elektrické otváranie dverí. Vodič sa síce z elektromobilu vyslobodil, Tesla však v rezidenčnej zóne pokračovala svojvoľne v jazde ešte zhruba 11-12 metrov, kde mohla aj podľa fotografií pomerne jednoducho podpáliť okolité stromy a z nich aj budovy.

V neskôr zmazanom príspevku na sociálnej sieti Facebook miestny hasičský zbor podľa agentúry Reuters popísal, ako museli batérie elektromobilu postupne chladiť, aby zabezpečili ich kompletné uhasenie. Lítium-iónové batérie používané v elektromobiloch sú totiž notoricky známe svojim problémovým hasením spojeným najmä s vysokou pravdepodobnosťou ich opätovného samovoľného vznietenia.

ZDROJ | Geragos & Geragos

Elon Musk na nedávnej tlačovej konferencii opisoval nový Model S Plaid ako rodinný sedan „rýchlejší ako ktorékoľvek Porsche a bezpečnejšie ako ktorékoľvek Volvo“. Pri vývoji verzie Plaid mala mať ale Tesla problém zabezpečiť, aby jej batérie dosahovali rovnakú úroveň bezpečnosti, akú ponúkali doterajšie elektromobily značky.

Právny zástupca poškodeného majiteľa požaduje, aby bol Model S Plaid stiahnutý z predaja minimálne do doby, kým nebude celý incident riadne vyšetrený. K prípadu sa vyjadrila už aj americká Národná správa pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), ktorá už aktuálne zbiera všetky relevantné dôkazy a v kontakte je aj so samotnou automobilkou, ktorá by jej mala poskytnúť surové dáta priamo z palubného počítača elektromobilu.

Pozrite siTesla má 5. najvýkonnejší počítač na svete, trénuje na ňom Autopilota

Tesla zatiaľ incident nekomentovala, urobí tak pravdepodobne až po preštudovaní všetkých dostupných dát z palubného počítača. Na rozdiel od nedávnych havárií je však vina na strane vodiča elektromobilu len málo pravdepodobná. Tesla tak pravdepodobne bude musieť vykonať isté zmeny v dizajne a výrobe elektromobilu a doteraz vyrobené kusy zvolať na opravu.

ZdrojReuters

Komentáre k článku