Reklama

Nová séria iPhone 13 je tu, prináša nálož vylepšení v rovnakom dizajne

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple dnes večer podľa očakávaní predstavil svetu novú generáciu svojich obľúbených smartfónov. Novú sériu iPhone 13 tvorí už pred rokom overená štvorica rôzne veľkých a rôzne vybavených modelov, z ktorej si vyberie každý.

Špekulácie sa naplnili a nová séria smartfónov iPhone 13 skutočne prináša pomerne nezmenený dizajn, s výnimkou zmenšeného predného modulu True Depth kamery pre odomykanie smarfónu tvárou. Celý modul je o 20 % menší, takže po bokoch zostáva viac miesta na zobrazovanie obsahu.

Zdroj | Apple

Apple stavilo na vlastný dizajn OLED panelov, ktorý je v tejto generácii o 28 % svetlejší. Displej chráni Ceramic Shield sklo, pričom celý smartfón zostáva odolný voči vode a prachu na úrovni certifikácie IP68.

Zdroj | Apple

Na zadnej strane sa oproti predchádzajúcej generácii mení rozloženie kamier, ktoré je tentokrát diagonálne. Tento mierne vylepšený dizajn si budete môcť užiť v ružovej, modrej, čiernej, bielej a červenej (product RED) verzii.

Zdroj | Apple

Pod povrchom bude mať nová séria nový 6-jadrový procesor s dvomi jadrami pre vysokú záťaž a štyrmi šetrnými jadrami, ktoré dopĺňa 4-jadrové grafické jadro s výkonom vyšším oproti konkurencii údajne až o 40 %. Chýbať nesmie ani špeciálny čip pre umelú inteligenciu, ktorý tentokrát tvorí 16 jadier.

Zdroj | Apple

Na zadnej strane budú mať základné modely iPhone 13 a iPhone 13 mini dva 12 Mpx fotoaparáty, jeden hlavný a druhý ultraširokouhlý. Prekvapením je príchod senzorovej stabilizácie z modelu iPhone 12 Pro Max aj do týchto základných modelov. Apple navyše do týchto modelov umiestnilo doteraz najväčšie senzory, aké sa doteraz objavili v jeho 2-senzorovej zostave fotoaparátov.

Zdroj | Apple

Špecialitou novej série bude tzv. Cinematic Mode, ktorý vám umožní nahrávať videá s dynamickou hĺbkou obrazu. V praxi ide o variáciu obľúbeného portrétového režimu, ktorý vám tentokrát umožní vytvárať bokeh efekt s rozmazaným pozadím za zachytávanou osobou či predmetom, dokonca aj dodatočne po nahratí videa.

Zdroj | Apple

Na jedno nabitie nový iPhone 13 mini vydrží oproti predchádzajúcej generácii o 1,5 hodiny dlhšie, v prípade klasického modelu iPhone ide o zlepšenie o 2,5 hodiny.

Pozrite si

Sú Apple Watch 7 najdokonalejšie smarthodinky na svete?

Nová generácia smartfónov si aj napriek týmto vylepšeniam (a aktuálnej čipovej kríze) zachováva štartovaciu cenu od 799 €, resp. 899 € v prípade modelu iPhone 13. Nové modely začínajú na 128 GB pamäti, dostupné ale budú aj v 256 a 512 GB verzii.

Zdroj | Apple

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Klasickými modelmi to samozrejme nekončí, na svoje si prídu aj fanúšikovia „Pro“ série. Tá v prvom rade stavia na prémiový dizajn, ktorý je tvorený kvalitnejšími kovmi, kovom a sklom. Podobne ako v prípade základných modelov iPhone 13 a 13 mini, aj v tomto prípade sa môžeme tešiť na zmenšený modul predných fotoaparátov. Prémiové modely si zaslúžia aj prémiové farby – striebornú, zlatú, bielu a novú, modrú.

Zdroj | Apple

Úniky boli aj v tomto prípade pravdivé a Pro séria tento rok prináša technológiu ProMotion už aj do iPhonov. Ide o marketingový názov pre adaptívnu obnovovaciu frekvenciu obrazovky, v prípade týchto noviniek na úrovni od 10 až do 120 Hz. Obnovovacia frekvencia obrazovky sa bude automaticky prispôsobovať zobrazovanému obsahu pre šetrenie batérie.

Pozrite si

Apple predstavil novú verziu základného iPadu. Vylepšuje hlavne procesor

Obsah na tento displej bude posielať (rovnako ako v prípade základných modelov) nový čipset A15 Bionic. Jeho súčasťou ale bude na rozdiel od základných modelov až 5-jadrové grafické jadro, údajne výkonnejšie, než akékoľvek grafické jadro kedykoľvek implementované do smartfónu.

Zdroj | Apple

Pro séria bude štandardne tvorená dvomi modelmi – iPhone 13 Pro so 6,1“ obrazovkou a iPhone 13 Pro Max so 6,7“ uhlopriečkou obrazovkou. V oboch prípadoch ide o Super Retina XDR displeje s maximálnym jasom 1 200 nitov.

Zdroj | Apple

Profesionálne ladená séria so sebou už prirodzene prináša aj kvalitnejšiu zostavu fotoaparátov. Tentokrát sa môžeme tešiť na 77-milimetrový teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením, ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý má priniesť až 92 % vylepšenie v tmavých scénach a hlavný fotoaparát s 2,2-násobným vylepšením nočných scén. Nočný režim mimochodom už po novom podporujú všetky tri fotoaparáty na zadnej strane.

Zdroj | Apple

Prítomná v modeloch Pro a Pro Max bude aj spomínaná funkcia Cinematic Mode, ku ktorej sa má exkluzívne pre tieto modely neskôr v tomto roku pridať aj nové ProRes video určené pre tých, ktorí chcú svoje videá ešte dodatočne upravovať v obdobe RAW formátu.

Úplnou novinkou pre iPhone je aj podpora pre makro fotografie a makro video, ktorú zabezpečí nový ultraširokouhlý snímač. Objektív tohto fotoaparátu je pripravený na snímanie detailov zo vzdialenosti 2 centimetrov, pričom v prípade videa je tento režim možné kombinovať aj so spomaleným a časozberným videom.

Vylepšenia sa aj v prípade týchto dvoch modelov dočkala aj výdrž batérie, kde modely Pro a Pro Max kopírujú základné modely. Oproti iPhone 12 Pro teda vydrží nový iPhone 13 Pro o 1,5 hodiny dlhšie, nový iPhone 13 Pro Max oproti predchodcovi o 2,5 hodiny dlhšie na jedno nabitie.

Prémiový model iPhone 13 Pro začína na cene 1 149 €, pričom dostupný bude okrem 128, 256 a 512 GB verzie aj v novej pamäťovej verzii s kapacitou až 1 TB. To isté platí aj pre iPhone 13 Pro Max, ktorý začína na cene 1 249 €.

Zdroj | Apple

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.