Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová generácia Kia Niro ako ideálny rodinný crossover so skvelými technológiami

Nová generácia Kia Niro ako ideálny rodinný crossover so skvelými technológiami
Zdroj | KIA
Zdroj | KIA
TECHBOX
Nová generácia Kia Niro ako ideálny rodinný crossover so skvelými technológiami
Zdroj | KIA
Zdroj | KIA

Nové modely áut často prichádzajú len v klasickej, prípadne hybridnej motorizácii alebo výhradne ako elektromobily. Kúpa nového auta sa tak môže skomplikovať, keďže každý má iné predstavy o type pohonu, prípadne o ďalších súvisiacich technológiách. Preto ak rozmýšľate nad novým rodinným autom, no máte pocit, že nemáte na výber, nová generácia Kia Niro vám túto možnosť ponúka.

Obľúbený model Kia Niro prichádza s výraznou zmenou dizajnu, ale zachovaním pôvodnej identity. Novú generáciu jednoznačne vystihuje modernejší dizajn, ktorý zároveň kopíruje línie a súčasnú identitu značky Kia. Vynikajú nové LED svetlá, kompletne zmenený tvar prednej masky, kapoty ale aj piatych dverí. Viac priestoru tu dostávajú ostrejšie hrany a čistý dizajn.

Dôležité zmeny sa však udiali nielen na a pod kapotou, ale aj v interiéri a v dostupných technológiách. Prístrojová doska, stredová konzola a aj volant boli aktualizované do súčasného dizajnu modelov Kia. Nechýbajú najnovšie asistenčné systémy pre ešte lepšiu úroveň bezpečnosti i zvýšenie komfortu počas jazdy. Skrátka, ide o výrazný skok dopredu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | KIA

Predovšetkým, nová Kia Niro je dostupná v troch rôznych motorizáciách, vďaka čomu nie ste obmedzení vašimi preferenciami – môžete si tak vybrať to, čo vám najviac vyhovuje. Nová generácia Kia Niro je dostupná aj ako hybrid, ktorý je ideálny pre tých, ktorí preferujú štandardný spaľovací motor, avšak zabudovaná hybridná technológia zvyšuje celkovú efektivitu pohonu. Ako majiteľ hybridného modelu sa nemusíte starať o nabíjanie batérie, a to aj napriek tomu, že vozidlo je ňou vybavené.

Kapacita hybridného akumulátora je 1,32 kWh a o jej nabitie sa auto stará za vás. Pre dobíjanie sa využíva buď prebytočný výkon spaľovacieho motora alebo rekuperácia pri brzdení, čím sa citeľne zvyšuje efektivita a znižuje spotreba. Pohonná jednotka pozostáva z motora 1,6 GDi s výkonom 105 koní a elektromotora s výkonom 44 koní. Celkový kombinovaný výkon hybridného pohonu je 141 koní a krútiaci moment 265 Nm.

Zdroj | KIA

Nová Kia Niro je tiež dostupná ako nabíjateľný plug-in hybrid (PHEV), ktorý ponúka istý kompromis medzi štandardnou hybridnou verziou alebo plne elektrickým modelom. Akumulátor plug-in hybridného modelu je možné nabíjať aj zo siete, pričom v plne elektrickom režime môžete prejsť na jedno nabitie až 65 kilometrov. Možné je to vďaka akumulátoru s kapacitou až 11,1 kWh, ktorý je možné nabíjať aj zo siete pomocou vstavanej palubnej nabíjačky s výkonom 3,3 kW.

Plné nabitie trvá menej ako tri hodiny, takže každé ráno môžete vyrážať z domu s plne nabitou batériou na desiatky kilometrov lokálne bez emisnej jazdy. Kia Niro PHEV je vybavená totožným spaľovacím motorom 1,6 GDi s výkonom 105 koní ako hybridná verzia, ale výrazne silnejším elektromotorom. Jeho výkon je 84 koní, vďaka čomu dokáže plnohodnotne pokryť všetky bežné jazdy samostatne, bez naštartovania spaľovacieho motora do vybitia akumulátora.

Zdroj | KIA

Celkový kombinovaný výkon je až 183 koní a krútiaci moment dosahuje rovnakých 265 Nm. Najväčšia výhoda plug-in hybridného modelu je výrazne šetrenie paliva na každodenných cestách v blízkom okolí, pričom na dlhšie cesty máte stále k dispozícii plnohodnotný benzínový štvorvalec. Pri pravidelnom nabíjaní vysokonapäťového akumulátora sa Kia Niro PHEV môže odmeniť spotrebou približne 1 l / 100 km.

Trojicu dostupných motorizácií uzatvára verzia Kia e-Niro ako plnohodnotný elektromobil s veľkou batériou a WLTP dojazdom do 460 kilometrov. Vybavený je výhradne elektromotorom s výkonom až 204 koní a krútiacim momentom 255 Nm. Vysokonapäťový akumulátor má kapacitu 64 kWh a v novej generácii sa môže pochváliť softvérovým vylepšením na automatický predohrev pred nabíjaním v zimných mesiacoch.

Vďaka tejto funkcii sa nabíjací výkon počas nabíjania neobmedzuje z dôvodu chladného počasia, čo výrazne skráti časy nabíjania. Maximálny nabíjací výkon je 75 kW a nabíjanie z 0 na 80 percent kapacity batérie trvá približne 43 minút. Okrem dôležitej optimalizácie nabíjania dostalo e-Niro aj dve ďalšie cenné vylepšenia – predný kufor s objemom 20 litrov a funkciu V2D.

Zdroj | KIA

Vďaka nej je možné využívať energiu z vysokonapäťového akumulátora na napájanie externých zariadení pomocou dodávaného adaptéru. Maximálny odber je zhodný so štandardnou domácou zásuvkou, teda 3,6 kW. Na miestach, kde nemáte prístup k elektrickej zásuvke, vám elektrické e-Niro môže poslúžiť ako pojazdná powerbanka, ktorá zabezpečí dostatok energie napríklad pre vysávač, kosačku či gril.

Pozrite si

S kartou Kia Charge sa nabijete na 455-tis. nabíjacích staniciach v celej Európe

Automobilka ponúka pre modely Kia Niro PHEV a Kia e-Niro službu Kia Charge pre jednoduché nabíjanie na Slovensku ale aj v zahraničí. S jednou nabíjacou kartou získate prístup k viac ako 455-tisíc nabíjacím bodom po celej Európe. Podľa intenzity využitia verejnej nabíjacej siete máte na výber z dvoch taríf, ktoré sú prispôsobené rôznych potrebám nabíjania.

K dispozícii je tiež mobilná aplikácia Kia Charge pre zariadenia so systémom iOS a Android, s ktorou získate dokonalý prehľad o nabíjacích bodoch, ich dostupnosti či aktuálnej cene za nabíjanie. Navyše, pre nových majiteľov elektromobilov Kia je pripravený hodnotný bonus – kredit 200 eur na plne elektrické vozidlá a 100 eur na plug-in hybridné vozidla v službe Kia Charge.